| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wyłanianie liderów

Wyłanianie liderów

Budowanie zaplecza liderów na przyszłość oraz utrzymywanie i rozwój talentów na każdym poziomie organizacji to najważniejsze priorytety w zarządzaniu kadrami na najbliższe lata – wynika z najnowszego europejskiego badania trendów w zarządzaniu personelem „Barometr HR 2010–2012”. Na przykładzie trzech firm pokazujemy, jak zarządzanie talentami jest realizowane w polskiej praktyce.

Metody i rezultaty działań

Jedną z metod uznanych w ING Banku Śląskim za najważniejsze w przypadku Programu Rozwoju Kadr Menedżerskich, nastawionego na pozyskiwanie najzdolniejszych absolwentów, są rotacje w ramach prac projektowych. – Dzięki temu można wszechstronnie poznać organizację i nabyć zróżnicowane doświadczenia. Program rotacji jest ustalany indywidualnie dla każdego uczestnika, z uwzględnieniem jego profilu, jak również potrzeb organizacji. Jest on połączony z kompleksowym systemem oceny postępów w rozwoju i doborem odpowiednich narzędzi rozwojowych (np. szkoleń) – dodaje Grażyna Sobota.

W przypadku Management Development Programme, skoncentrowanym na wyłanianiu talentów wewnątrz organizacji, obecne metody rozwoju są nieco inne niż na początku funkcjonowania programu. – Mamy świadomość, że wiele rozwiązań wymaga dalszych zmian i nieustannie nad tym pracujemy. Wcześniej w ramach Management Development Programme skupialiśmy się raczej na podnoszeniu kompetencji uczestników przez usystematyzowany program rozwojowo-szkoleniowy. Obecnie opracowujemy nowe podejście, które pozwoli nam zadbać o osoby z największym potencjałem w sposób bardziej zindywidualizowany i dostosowany do różnych poziomów talentów w organizacji – mówi Grażyna Sobota. – Ważne dla nas są rezultaty prowadzonych działań. Skuteczność programów oceniamy m.in. poprzez „twarde” mierniki, takie jak liczba i tempo awansów w tej grupie pracowników. Niezwykle cenne jest również dla nas, że m.in. dzięki programom zarządzania talentami ING Bank Śląski jest postrzegany jako pracodawca pierwszego wyboru, co słyszymy od wielu utalentowanych kandydatów do pracy w naszej firmie – dodaje.

A to jest z pewnością niezwykle istotny wskaźnik sukcesu działań prowadzonych w ramach systemu zarządzania talentami.

Liczy się postawa

Każda firma formułuje definicję osoby utalentowanej w unikatowy sposób. W firmie Netia SA uwagę zwraca się na postawę pracownika. – Talent to osoba, która nie tylko ma doskonałe wyniki swojej pracy, ale jednocześnie demonstruje postawę zgodną z naszymi wartościami. Ma wysoką motywację i potrafi swoim entuzjazmem zarazić innych. Łatwo i szybko przyswaja wiedzę, jest otwarta na zmiany, lecz także proaktywnie zgłasza pomysły zmian, udoskonaleń wykraczające poza swój zakres obowiązków. Talent to osoba, która niezależnie od zajmowanego stanowiska i jego umiejscowienia w hierarchii jest dzięki swoim działaniom i osiągnięciom widoczna w całej organizacji – wyjaśnia Agnieszka Wolańska, dyrektor ds. zasobów ludzkich w firmie Netia SA.

Postawa pracownika to kryterium odgrywające szczególną rolę w identyfikacji talentów. Duże znaczenie ma też ocena kompetencji, która w firmie Netia jest prowadzona od trzech lat. – W ramach tego procesu identyfikowane są osoby o wysokim lub bardzo wysokim potencjale rozwojowym. A z tej grupy poprzez rekomendację przełożonego opartą na wynikach pracy i ocenie pracowniczej oraz decyzję specjalnego komitetu wyłaniane są talenty naszej firmy – podkreśla Agnieszka Wolańska.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK