| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > (Nie) chodzi o to, kim jesteś

(Nie) chodzi o to, kim jesteś

Rozmowa z Ricardo Vargasem, międzynarodowym konsultantem i dyrektorem zarządzającym TMI w Portugalii

● Jakie są kluczowe kompetencje prawdziwego i efektywnego lidera w organizacji, która nastawiona jest na budowanie kultury wysokich wyników?

Kultura firmy to rzecz złożona. Liderzy i menedżerowie mogą na nią wpływać, ale nie mogą o niej decydować dopóty, dopóki nie będą gotowi podjąć koniecznych kroków i przewodzić innym. Najpierw musimy ocenić, czym jest kultura wysokich wyników (High Performance Culture) w danej firmie. Jeżeli weźmiemy pod uwagę takie modele zarządzania, jak Baldrige i EFQM, to zobaczymy, że mierzą to samo: jakość. Ale w każdym z nich poszczególne firmy osiągną zupełne inne wyniki. Istotne jest więc pytanie, co to znaczy mieć kulturę wysokich wyników w Twojej firmie?

● Dlaczego jest to takie ważne?

Bo kiedy to ustalimy, to musimy też zrozumieć rolę różnych elementów kultury oraz rozmaitych grup, które ją tworzą. I tylko wtedy możemy zaplanować proces zmian kultury firmy w taki sposób, aby stała się kulturą wysokich wyników. Liderzy wcale nie muszą tego wszystkiego wiedzieć. Jednak powinni mieć bardzo jasno określony cel i odwagę, aby podejmować decyzje niezbędne w osiąganiu tego celu. Muszą mieć też dość pokory, aby pójść do przodu i samemu wykonać pierwszy krok. Pozostała praca w większości należy już do konsultantów.

● Który styl przywódczy sprawdza się dzisiaj najlepiej w warunkach nieustannej zmiany w otoczeniu rynkowym i wewnątrz firmy?

Bronię tezy, że nie ma stylu przywództwa, który sprawdza się w każdej sytuacji. Na tym samym rynku każda firma jest inna. Z tego względu każda sytuacja wymaga doboru odpowiednich działań. Przywództwo nie polega na kopiowaniu stylu innych ludzi tylko dlatego, że sprawdził się w GE czy Apple. Przywództwo polega na byciu sobą i podejmowaniu właściwych działań. Musimy jednak wiedzieć, które działania są tymi właściwymi.

● Na co więc zwracać szczególną uwagę?

Musimy rozwijać naszych ludzi, dostosowywać ich do strategii i kultury firmy, musimy umieć obiektywnie ocenić obecną sytuację naszej firmy oraz świetnie motywować naszych ludzi i przekazywać im uprawnienia. Możemy to robić, a wciąż będzie mnóstwo innych stylów zarządzania. Zapomnij więc o tym. Kiedy myślisz o wyborze odpowiedniego stylu zarządzania, to uciekasz przed odpowiedzią na najważniejsze pytanie: jakie naprawdę są Twoje relacje z zespołem? Gra nie toczy się o to, kim jesteś, ale, jakie wyniki osiągasz ze swoim zespołem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK