| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

Jak przygotować się na powrót do pracy po urlopie macierzyńskim?

W najbliższym czasie wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W tym czasie w firmie zaszło wiele zmian. W moim dziale nie pracują już te same osoby, co przed moim urlopem. Zastanawiam się, na co zwrócić uwagę i jak się przygotować na ten powrót?

Mama i pierwsze podejście

Kiedy jesteś na urlopie, współpracownicy i przełożeni zakładają, że Cię nie ma, i nikt nie chce zawracać Ci głowy bieżącymi problemami, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że przebywasz w innym wymiarze, a ośrodkiem Twojego zainteresowania jest dziecko i wszystko, co z tym tematem się wiąże. Z drugiej strony, warto pamiętać, że nikt nie ma obowiązku, aby informować Cię o tym, co się w firmie dzieje i w ferworze codzienności zostajesz, mimo nadzwyczajnej nawet życzliwości kolegów i znaczenia, jakie stanowisz dla firmy, zostawiona na obrzeżach bieżących wydarzeń. Nie powinnaś traktować tego jako wykluczenia, ale naturalną kolej urlopowej rzeczy. Niemniej jednak, aby uniknąć szoku związanego z powrotem, przygotuj sobie spadochron, czy też miękką poduszkę, na której bezpiecznie można wylądować.

Dobrze, aby pierwszy dzień i pierwsze spotkania w pracy miały miejsce zanim pełną parą zaangażujemy się w obowiązki służbowe. Warto wcześniej odwiedzić firmę (może nawet kilka razy, jeśli się uda), dowiedzieć się, jakie nastąpiły zmiany, podpytać, co się dzieje, nie tylko w kwestiach zawodowych. To znakomity sposób, aby oswoić się z miejscem, ludźmi, atmosferą pracy, spojrzeć uważnie na swoje stanowisko. To też potrzebna innym okazja, aby oswoili się z nami i naszym powrotem. Dzięki temu zyskamy (jak i cały zespół) bardzo ważny czas na aklimatyzację i miękkie dostosowanie się nie tylko do zadań zawodowych, ale i do klimatu, jaki panuje w firmie.

Mama i czas pracy

Najważniejsza decyzja, którą mama powracająca musi podjąć, to wymiar czasowy swojej pracy. Respondentki wzmiankowanego badania uznały za największe ułatwienie, jakiego oczekują, możliwość pracy w domu bądź zgoda na ruchome godziny pracy. Jednak zaledwie w co 10 firmie uzyskały możliwość pracy przez internet albo w domu. Jeżeli taka możliwość w firmie nie istnieje, bądź charakter pracy ją wyklucza, pozostaje odpowiedź na pytanie: cały etat czy pół?

Większość firm daje matkom możliwość pracy w skróconym wymiarze godzin i pozwala na przerwy na karmienie dziecka (taki ma ustawowy obowiązek). Warto pamiętać, że karmiącej mamie przysługuje dwa razy 0,5 godziny. Można zatem popracować nad uelastycznieniem godzin pracy, tak aby dostosować je do rytmu aktywności dziecka i nie zaniedbać jednocześnie zadań zawodowych.

Mama i szef

Pracodawcy w cytowanym badaniu deklarują, że posiadanie małego dziecka nie wpływa negatywnie na różne wymiary oceny jakości pracy kobiety. Co więcej, na wiele z tych wymiarów wpływ jest wyraźnie pozytywny, np. na motywacje, jakość pracy, kreatywność. Posiadanie przez kobietę małego dziecka, zdaniem pracodawców, nie ma wpływu też na sytuację firmy. Powracająca mama ma zatem prawo spodziewać się serdecznego przyjęcia ze strony szefa.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK