| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Promacierzyński zmysł

Promacierzyński zmysł

Jak traktowane są pracujące mamy i na jakie udogodnienia mogą liczyć w miejscu zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania dostarczyło badanie przeprowadzone w ramach konkursu „Mama w pracy”. Wyniki tegorocznej edycji konkursu przedstawiono 25 czerwca podczas gali finałowej w Warszawie. W trakcie imprezy wręczono statuetki firmom, które wyróżniają się promacierzyńską postawą.

Profity z zaufania

Konkurs „Mama w pracy” organizowany jest od 2007 roku. Głównym celem akcji jest promowanie promacierzyńskich postaw na rynku pracy zgodnie z zasadą, że matki są wartościowymi i lojalnymi pracownikami, dlatego warto o nie dbać.

– Kluczowym zadaniem kampanii „Mama w pracy” jest uświadomienie przedsiębiorcom, że kobieta wychowująca dziecko to znakomity pracownik. Jest lojalna, obowiązkowa, dobrze zorganizowana, ale przede wszystkim odpowiedzialna. Na przekór temu, co powszechnie sądzi się o młodych mamach – rzadko korzystają one ze zwolnień lekarskich. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale mamy jasny cel i wiemy, że warto o niego walczyć. Mamy nadzieję, że niedługo w Polsce – tak jak już teraz w innych krajach europejskich – standardem będą specjalne programy dla kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. Musimy pamiętać, że matki są równoprawnymi pracownikami i czasem wystarczy jedynie odrobina zaufania, która zaowocuje w pracy – zarówno w przypadku zatrudnionej mamy, jak i jej szefa – mówi Karolina Błaszczyk, koordynatorka projektu z Fundacji Świętego Mikołaja.

W tegorocznej edycji konkursu w kategorii duże firmy nagrodę otrzymały: Ikea Group, Żywiec Zdrój SA i Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA, w grupie małe firmy laureatem zostało Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim.

Tak o swoich firmach wypowiadały się w ankietach zatrudnione w nich kobiety:

– Pracuję w mojej firmie prawie 8 lat na stanowisku menedżerskim. W tym czasie urodziłam dwójkę dzieci i za 1,5 miesiąca będę szczęśliwą mamą trzeciego. Przez cały okres mojej pracy firma podchodziła bardzo elastycznie do czasu ciąży, jak i po niej. Fakt przebywania już dwa razy na półrocznej przerwie po urodzeniu dziecka nie wpłynął w żaden sposób na moją karierę, wręcz przeciwnie. Awansowałam w tym czasie już dwa razy, a ostatni awans został mi zaproponowany na dwa miesiące przed urodzeniem trzeciego dziecka (pracownica Żywiec Zdrój SA).

– W naszej firmie żadna z nas nie boi się mieć dzieci, jak jesteśmy w ciąży, wszyscy się cieszą razem z nami. Nasza firma dba o dobrą atmosferę i przyjazne stosunki między pracownikami, co owocuje wymianą ubranek i potrzebnych rzeczy. Jeżeli decydujemy się iść na urlop wychowawczy, to pracodawca nie robi problemu. Zawsze o nas pamięta, zaprasza na imprezy integracyjne i bale dla dzieci, jest z nami w stałym kontakcie. Kiedy już wracamy do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, jesteśmy witane kwiatami. Mamy możliwość zmniejszenia etatu na czas, jakiego potrzebujemy, żeby się odnaleźć w nowej sytuacji (pracownica Ikea Group).

– Pracodawca w żaden sposób nie dyskryminuje pracownicy, będącej matką lub takiej, która jest w ciąży. Poza tym okres zwolnień na dziecko czy też urlop macierzyński nie wyklucza kobiety z otrzymania premii lub nagrody. Mając za sobą dwukrotne „doświadczenie w tym temacie” u tego samego pracodawcy, mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że lepiej być nie może (pracownica Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń SA).

Moja organizacja dba o to, aby matka, jak i cała jej rodzina była szczęśliwa. Dyrektor wręcz zachęca do macierzyństwa. Organizowane przez zakład imprezy lub wyjazdy pracownicze przygotowywane są pod kątem uczestnictwa w nich również dzieci pracowników (pracownica Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim).

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »