| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Jestem liderem jednej z grup sprzedażowych w firmie z branży kosmetycznej. Mam siedmiu kolegów na analogicznych do mojego stanowiskach. Mamy niepisaną zasadę, że spotykamy się raz w tygodniu, by ustalić strategię i wymienić dotychczasowe doświadczenia, które zwiększą naszą efektywność sprzedażową i tę związaną z zarządzaniem ludźmi. Początkowo spotkania wnosiły wiele do mojej pracy i nie ukrywam, że zżyłem się z kolegami. Jednak od dłuższego czasu zauważam frustrację, drobne kłamstewka (w końcu każdy z nas ma być najlepszy), godzinne debaty o niczym, brak otwartości na nowe pomysły, a przede wszystkim ich deficyt. Mówi się, jak ważne są działania grupowe, jednak mam coraz więcej wątpliwości.

Zalety wspólnot w firmie

Poszukiwanie osób o zbliżonych charakterach, zainteresowaniach lub celach sprawia, że czujemy się integralną częścią wspólnoty, a funkcjonowanie (w pracy i w życiu prywatnym) staje się ciekawsze i prostsze. Nabieramy chęci do działania, zauważamy własne zalety i doceniamy umiejętności. Wsparcie kolegów i pojawiające się sukcesy napędzają do kolejnych działań. Przynależność do grupy wzmacnia poczucie tożsamości i pewności siebie. Oto kilka podstawowych zalet działania w teamie:

  • Siła komunikacji – obcując z kolegami, którzy wyrażają swoje opinie, sami uczymy się otwartej komunikacji. Poznajemy ludzi, ich emocje i podejście do problemów. Obserwujemy ruchy, gesty, mimikę, co także ułatwia przekaz komunikatów niewerbalnych.
  • Konkurencja – odrobina współzawodnictwa motywuje do intensywnego myślenia i generowania nowych pomysłów, a skutkuje lepszymi efektami.
  • Twórcze myślenie – czasem jedno słowo może natchnąć do ciekawej wypowiedzi lub propozycji rozwiązania. Współpracując z kolegami, stanowimy całość, jednak złożoną z odrębnych jednostek, które mają swoje niepowtarzalne pomysły. Kreatywność często kwitnie w grupie, a wszyscy jej wrogowie są uciszani.
  • Rozwój – poznawanie wielu aspektów rozumowania i dostęp do informacji to nauka siebie samego i rozwój własnych możliwości.
  • Mobilizacja – zdarza się, że brak nam motywacji do działania, bo cóż sami możemy zrobić: „przecież to walka z wiatrakami!”. Działanie w grupie i wzajemne napędzanie się do podejmowania aktywności sprawia, że siłą rzeczy zyskujemy więcej chęci.
  • Łatwiejsza decyzyjność – szeroka analiza problemu i ryzyka stanowi o podejmowaniu trafniejszych decyzji. Pod warunkiem jednak, że presja otoczenia i brak obiektywizmu nie zburzą owego procesu decyzyjnego.

Negatywne aspekty działań grupowych

Obok pozytywnych stron funkcjonowania grup warto podkreślić mniej przyjemny aspekt związany z upływem czasu, różnorodnością charakterów i narastającymi problemami, a wpływający na pracowników.

Problemy w obrębie grupy

Początkowe działanie grup przynosi ciekawe korzyści, jednak często, wraz z ujawnianiem się poszczególnych zachowań czy też sposobów pojmowania określonych tematów, zaczynają pojawiać się problemy. Na początku warto zaznaczyć zatracenie samodzielności i obiektywizmu przy podejmowaniu decyzji na rzecz ulegania sugestiom i naciskom kolegów. Osoby, które odczuwają obojętność wobec grupy lub obawiają się jej oceny, przestają dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Zaobserwować można również zjawisko, w którym grupa ma wrażenie dominacji nad innymi oraz nieomylności własnych sądów. W wyniku tego pojawiają się błędne i nietrafne decyzje. Powtarzalność takich procesów oraz brak zauważalnych efektów powodują, że do grupy zakrada się rutyna, niemoc i demotywacja.

Trzeba również podkreślić problemy wynikające z istnienia zbyt autokratycznego lidera kierującego się negatywnymi emocjami (niekiedy nie do końca uświadomiony gniew, frustracje, pretensje), a objawiające się podburzaniem grupy wobec określonej osoby lub osób czy negowaniem decyzji zapadających w firmie.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK