| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Czy istnienie grup pracowników wspomaga funkcjonowanie w organizacji?

Jestem liderem jednej z grup sprzedażowych w firmie z branży kosmetycznej. Mam siedmiu kolegów na analogicznych do mojego stanowiskach. Mamy niepisaną zasadę, że spotykamy się raz w tygodniu, by ustalić strategię i wymienić dotychczasowe doświadczenia, które zwiększą naszą efektywność sprzedażową i tę związaną z zarządzaniem ludźmi. Początkowo spotkania wnosiły wiele do mojej pracy i nie ukrywam, że zżyłem się z kolegami. Jednak od dłuższego czasu zauważam frustrację, drobne kłamstewka (w końcu każdy z nas ma być najlepszy), godzinne debaty o niczym, brak otwartości na nowe pomysły, a przede wszystkim ich deficyt. Mówi się, jak ważne są działania grupowe, jednak mam coraz więcej wątpliwości.

Zalety wspólnot w firmie

Poszukiwanie osób o zbliżonych charakterach, zainteresowaniach lub celach sprawia, że czujemy się integralną częścią wspólnoty, a funkcjonowanie (w pracy i w życiu prywatnym) staje się ciekawsze i prostsze. Nabieramy chęci do działania, zauważamy własne zalety i doceniamy umiejętności. Wsparcie kolegów i pojawiające się sukcesy napędzają do kolejnych działań. Przynależność do grupy wzmacnia poczucie tożsamości i pewności siebie. Oto kilka podstawowych zalet działania w teamie:

  • Siła komunikacji – obcując z kolegami, którzy wyrażają swoje opinie, sami uczymy się otwartej komunikacji. Poznajemy ludzi, ich emocje i podejście do problemów. Obserwujemy ruchy, gesty, mimikę, co także ułatwia przekaz komunikatów niewerbalnych.
  • Konkurencja – odrobina współzawodnictwa motywuje do intensywnego myślenia i generowania nowych pomysłów, a skutkuje lepszymi efektami.
  • Twórcze myślenie – czasem jedno słowo może natchnąć do ciekawej wypowiedzi lub propozycji rozwiązania. Współpracując z kolegami, stanowimy całość, jednak złożoną z odrębnych jednostek, które mają swoje niepowtarzalne pomysły. Kreatywność często kwitnie w grupie, a wszyscy jej wrogowie są uciszani.
  • Rozwój – poznawanie wielu aspektów rozumowania i dostęp do informacji to nauka siebie samego i rozwój własnych możliwości.
  • Mobilizacja – zdarza się, że brak nam motywacji do działania, bo cóż sami możemy zrobić: „przecież to walka z wiatrakami!”. Działanie w grupie i wzajemne napędzanie się do podejmowania aktywności sprawia, że siłą rzeczy zyskujemy więcej chęci.
  • Łatwiejsza decyzyjność – szeroka analiza problemu i ryzyka stanowi o podejmowaniu trafniejszych decyzji. Pod warunkiem jednak, że presja otoczenia i brak obiektywizmu nie zburzą owego procesu decyzyjnego.

Negatywne aspekty działań grupowych

Obok pozytywnych stron funkcjonowania grup warto podkreślić mniej przyjemny aspekt związany z upływem czasu, różnorodnością charakterów i narastającymi problemami, a wpływający na pracowników.

Problemy w obrębie grupy

Początkowe działanie grup przynosi ciekawe korzyści, jednak często, wraz z ujawnianiem się poszczególnych zachowań czy też sposobów pojmowania określonych tematów, zaczynają pojawiać się problemy. Na początku warto zaznaczyć zatracenie samodzielności i obiektywizmu przy podejmowaniu decyzji na rzecz ulegania sugestiom i naciskom kolegów. Osoby, które odczuwają obojętność wobec grupy lub obawiają się jej oceny, przestają dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Zaobserwować można również zjawisko, w którym grupa ma wrażenie dominacji nad innymi oraz nieomylności własnych sądów. W wyniku tego pojawiają się błędne i nietrafne decyzje. Powtarzalność takich procesów oraz brak zauważalnych efektów powodują, że do grupy zakrada się rutyna, niemoc i demotywacja.

Trzeba również podkreślić problemy wynikające z istnienia zbyt autokratycznego lidera kierującego się negatywnymi emocjami (niekiedy nie do końca uświadomiony gniew, frustracje, pretensje), a objawiające się podburzaniem grupy wobec określonej osoby lub osób czy negowaniem decyzji zapadających w firmie.

Autor:

specjalista ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w firmie S&T Software Development Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK