| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Ewolucyjna droga zmian

Ewolucyjna droga zmian

Prawie 50 oddziałów, z których każdy posiadał rozległą autonomię i status odrębnego pracodawcy, różnorodna struktura branż, zaszłości historyczne – to zarys sytuacji wyjściowej, w jakiej znajdowała się firma INCO-VERITAS, kiedy zaczęła przeprowadzać centralizację. Co sprawiło, że proces udało się przeprowadzić bez zachwiania równowagi organizacji i jej pozycji na rynku? Jak wyglądały zmiany na poziomie funkcji personalnej?

Firma INCO-VERITAS powstała w 1947 roku. Od początku swego istnienia jako spółka prawa handlowego (przez cały okres PRL-u aż do 1998 r. jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – był to ogromny ewenement), a od roku 1998 jako spółka akcyjna. W momencie największego rozbudowania organizacyjnego INCO zatrudniało kilkanaście tysięcy pracowników w niemal 50 zakładach. W tym czasie firma działała w bardzo wielu branżach, takich jak m.in.: chemia gospodarcza i budowlana, kosmetyki, opakowania z tworzyw sztucznych i tektury, uszczelnienia techniczne, artykuły ścierne, materiały biurowe, dewocjonalia, fonografia. Oddziały miały bardzo szeroką autonomię, każdy z nich posiadał status odrębnego pracodawcy. Przy tak szerokim spektrum działania i rozdrobnieniu trudno było mówić, z punktu widzenia zarządu spółki, o skutecznym zarządzaniu czy racjonalnym inwestowaniu.

Od przełomu lat 80. i 90. INCO zaczęło sukcesywnie wychodzić z branż uznanych za nieperspektywiczne, koncentrując się na branżach wiodących, które pozostają takimi do dziś, tj. chemii gospodarczej, opakowaniach z tworzyw sztucznych, nawozach ogrodniczych i nieruchomościach.

Przed restrukturyzacją

Jak wyglądał model zarządzania kadrami przed rozpoczęciem procesu centralizacji funkcji personalnej?

Każdy z oddziałów spółki był odrębnym pracodawcą zatrudniającym pracowników we własnym imieniu i na własny koszt. Oddziały bardzo różniły się pod względem wielkości i zatrudnienia – od około 20 zatrudnionych (produkcja ciśnieniomierzy) do prawie 800 (Grupa Chemii Gospodarczej).

W spółce funkcjonował wspólny Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy przewidujący wiele różnych składników wynagrodzeń i dodatków dla poszczególnych grup zawodowych – faktycznie zdezaktualizowany i bardzo kosztowny. Komórki kadrowe umiejscowione były nie tylko na poziomie oddziału, lecz także na poziome lokalizacji poszczególnych zakładów produkcyjnych. Zakres ich zadań ograniczał się do administrowania dokumentacją kadrową i płacami, a podporządkowane były dyrektorom zakładów produkcyjnych. Wykorzystywały systemy komputerowe dostosowane do lokalnych potrzeb. Sporadycznie wykonywały zadania z obszaru HRM – głównie w zakresie rekrutacji i podstawowych szkoleń.

Czytaj także

Autor:

dyrektor Biura Polityki Personalnej i Informacji w INCO-VERITAS SA

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK