| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dzieci przyszłością firmy

Dzieci przyszłością firmy

Problemy ze zdobyciem miejsca w publicznych przedszkolach oraz wysokie koszty placówek prywatnych sprawiają, że ponad 90 proc. zatrudnionych Polaków byłoby zainteresowanych posłaniem swojego dziecka do przedszkola firmowego. Możliwość takiego rozwiązania rozważa 10 proc. pracodawców, a tylko kilka firm to rozwiązanie realizuje.

Pewne bariery

Zespół projektowy przedszkola firmowego PMPL pracuje już ponad rok i, jak twierdzą jego członkowie, jest to bardzo trudne przedsięwzięcie, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym. Trzeba odwagi i wiary, aby ostatecznie wcielić je w życie, bo mniejszych i większych barier po drodze jest wiele.

Ryszard Skarbek przyznaje, że w świetle obowiązującego prawa, pracodawcy nie jest łatwo przeznaczyć dodatkowe środki na dofinansowanie kosztów umieszczenia dziecka w przedszkolu bez negatywnego wpływu na osobiste dochody netto pracownika.

Dla dużego, niekoniecznie bogatego

Doświadczenia PMPL wskazują, że projekt przedszkola nie jest przeznaczony dla wszystkich firm. Powinny o nim myśleć raczej duże organizacje – taką jest PMPL – w których nieprzerwanie będzie można znaleźć odpowiednią grupę dzieci, których rodzice będą zainteresowani funkcjonowaniem przedszkola.

Firma, która nie ma żadnego doświadczenia w organizowaniu przedszkoli firmowych, może w procesie realizacji projektu popełnić błędy, których w ogóle nie będzie świadoma. Dlatego posiadanie zewnętrznego konsultanta, znającego polskie realia, przede wszystkim prawne, gwarantuje obiektywne weryfikowanie pomysłów i wykonalności pewnych idei.

Zamożność firmy, jak twierdzi Ryszard Skarbek, nie jest elementem niezbędnym w podjęciu decyzji o firmowym przedszkolu. Przy obecnym prawodawstwie i możliwościach dofinansowania, np. z gminy czy funduszy unijnych, realizacja przedszkola wydaje się być w zasięgu większości firm. Sedno sprawy leży w odpowiedzi na pytanie, na ile firma chce dofinansowywać koszty prowadzenia przedszkola swoim pracownikom. Można przecież przyjąć takie rozwiązanie, że pracownicy będą pokrywać całość kosztów uczestnictwa dziecka w przedszkolu, otrzymując w zamian gwarancję, że ich dzieci dostaną miejsce i otrzymają opiekę na bardzo wysokim poziomie.

Każda firma, która planuje uruchomienie swojego przedszkola, także PMPL, zastanawia się, jaką ta inwestycja przyniesie korzyść i czy wydanie niemałych pieniędzy na tego rodzaju przedsięwzięcie, w ogóle się opłaca? – Trudno jest w jakikolwiek rozsądny sposób policzyć wymierny zwrot finansowy tego typu inicjatyw. Jednak biorąc pod uwagę wyniki ankiety przeprowadzonej na początku projektu, w której ponad 90 proc. respondentów opowiedziało się za przedszkolem firmowym liczymy, że rozwiązanie to podniesie w sposób istotny lojalność naszych pracowników. Zarząd firmy jest przekonany, że absolutnie warto zainwestować w przedszkole firmowe, aby pracownicy czuli się dumni, że pracują w takiej firmie, by chcieli w niej jak najdłużej pracować i być jej ambasadorami na zewnątrz. Można też zadać inne pytanie: jak zmierzyć, czy setki tysięcy złotych wydawane na szkolenia pracowników dają wymierny wzrost wyników firmy? To jest dylemat każdej firmy, na który, jak sadzę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ja uważam, że nasza inwestycja w przedszkole firmowe może się okazać lepiej wydanymi pieniędzmi niż pieniądze wydane na tak zwane miękkie szkolenia – podsumowuje Ryszard Skarbek.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK