| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Obowiązki pracodawcy w zakresie medycyny pracy

Obowiązki pracodawcy w zakresie medycyny pracy

Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki związane z ochroną zdrowia pracowników. Jednym z nich jest kierowanie pracowników na badania lekarskie. W tym celu pracodawca musi zawrzeć umowę o współpracy z wybraną jednostką służby medycyny pracy.

Koszty pracodawcy związane z zapewnieniem opieki zdrowotnej pracownikom

● wynagrodzenie za czas niewykonywania pracy przez pracownika w związku z badaniami profilaktycznymi,

● koszt badań,

● koszt badań profilaktycznych w razie ich rozszerzenia na skutek decyzji lekarza,

● koszt ponownego badania w przypadku odwołania pracownika lub pracodawcy od treści orzeczenia lekarskiego,

● koszt badań lekarskich okresowych osób po rozwiązaniu stosunku pracy, jeżeli były pracownik zgłosi wniosek o objęcie jej takimi badaniami w związku z zatrudnianiem przez pracodawcę w warunkach narażenia na działanie substancji i czynników rakotwórczych lub pyłów zwłókniających,

● zapewnienie należności na pokrycie kosztów przejazdu w związku z przeprowadzanymi badaniami okresowymi i kontrolnymi według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

PRZYKŁAD

Pracownik ma być zatrudniony u nowego pracodawcy na takim samym stanowisku, jakie zajmował u poprzedniego pracodawcy. Zakres obowiązków jest tożsamy z poprzednim. Pracownik posiada aktualne badania lekarskie. Czy w takiej sytuacji nowy pracodawca jest zwolniony z obowiązku skierowania pracownika na badania lekarskie, które mają stwierdzić zdolność do wykonywania pracy na określonym stanowisku?

Niestety, nie. Wstępnym badaniom lekarskim polegają wszystkie osoby przyjmowane do pracy (poza omówionym powyżej wyjątkiem dotyczącym pracowników ponownie zatrudnianych przez tego samego pracodawcę). Tożsamość wykonywanych u innego pracodawcy zadań i posiadanie ważnych (przeprowadzonych w poprzednim zakładzie pracy) okresowych badań lekarskich w żadnym wypadku nie zwalnia z obowiązku skierowania tej osoby na badania wstępne.

UWAGA

Odmowa poddania się kontrolnym badaniom lekarskim po długotrwałej chorobie uzasadnia niedopuszczenie pracownika do pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia, gdy wyłączną przyczyną tej odmowy są okoliczności leżące po stronie pracownika (wyrok SN z 23 września 2004 r., I PK 541/03, OSNP z 2005 r., nr 94, poz. 7).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK