| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Lustro lidera

Lustro lidera

Rozmowa z Pinem Audią, dyrektorem i wykładowcą Center for Leadership przy Tuck School of Business w Dartmouth (USA)

● Co – według Pana – stoi na przeszkodzie temu, aby stać się prawdziwym liderem?

To właśnie brak wiedzy o samym sobie. Ten rodzaj wiedzy jest kluczową kompetencją dobrego przywódcy, a zarazem jest zdumiewająco trudny do zdobycia. Wynika to głównie z uprzedzeń, powodujących, że opinie ludzi o sobie samych są nieścisłe. Ludzie mają zbyt wysokie mniemanie o sobie. Z aktualnych badań w tej dziedzinie wynika, po pierwsze, że spostrzeżenia innych o nas samych są o wiele trafniejsze, po drugie zaś – że nasza własna wizja o sobie jest zbyt pozytywna.

● Jaki jest mechanizm tego zjawiska?

Ludzie – począwszy od nastolatków, a skończywszy na dobrze wykształconych osobach dorosłych – mają zbyt wygórowaną opinię o swoich możliwościach. W jednym w badań 70 proc. młodzieży kończącej liceum uznało, że ma ponad przeciętne zdolności przywódcze, a tylko 2 proc. usytuowało się poniżej średniej. Jeżeli chodzi o profesorów uniwersyteckich, to 94 proc. uważa, że w pracy osiągają rezultaty przewyższające przeciętną. Jak to jest możliwe? Wszystko sprowadza się do przesadnie dobrej samooceny oraz do przeceniania swoich umiejętności.

Świadomość własnych słabości w przypadku lidera jest bardzo ważna. Jednak równie istotne jest – i to może zabrzmieć paradoksalnie – rozpoznanie, kiedy zaleta przemienia się w słabość. Wielu liderów właśnie na tym się potknęło. Dzieje się tak wtedy, gdy w rozmaitych sytuacjach zbyt chętnie korzystają z tej samej zalety ich charakteru (nawet jeżeli jest to doskonała cecha przywódcza). Niestety, zdarza się to często, bo jeżeli jesteś w czymś dobry, to masz naturalną skłonność do wykorzystywania tej umiejętności. Ale dobry lider wie, kiedy zmodyfikować swoje zachowanie, aby być jeszcze bardziej efektywnym.

● W których obszarach organizacji brak efektywnego przywództwa jest najbardziej dotkliwy?

Właściwie wszystkie dziedziny biznesu czy polityki mogą ucierpieć, jeżeli lider nie modyfikuje swoich metod i stylu działania w zależności od sytuacji. Przykładem może być reakcja Johna McCaina na kryzys finansowy w trakcie kampanii prezydenckiej w 2008 r., która doskonale odzwierciedla nieumiejętność zaadaptowania zachowań przywódczych do okoliczności. McCain, znany z nieszablonowych zachowań i niezależnych opinii, wykorzystał te cechy właśnie w momencie, kiedy odrobina rozwagi byłaby bardziej wskazana. W tym przypadku była to mocna strona, która przekształciła się w słabość.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK