| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie

Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie

Zjawisko mobbingu wpływa przede wszystkim na zdrowie i psychikę poszkodowanego pracownika. Nie można jednak zapominać o konsekwencjach dla pracodawcy i negatywnym wpływie na reputację i funkcjonowanie firmy. Aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi, należy nauczyć się rozpoznawać to zjawisko i mieć świadomość skutków, jakie niesie ze sobą jego występowanie.

Informacja o ukaraniu

Dla przeciwdziałania zjawisku mobbingu i podkreślenia stosunku pracodawcy do niego, istotne będzie ujawnienie w firmie faktu ukarania sprawcy. Dodatkowo w WPA można wprowadzić zapis, w którym pracodawca, w przypadku stwierdzenia mobbingu i złożenia przez ofiarę, przeciwko sprawcy powództwa do sądu lub doniesienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa do prokuratury, zobowiąże się wspierać ofiarę w dochodzeniu przez nią sprawiedliwości, np. przez ujawnienie materiałów z posiedzeń komisji antymobbingowej, zagwarantowanie pomocy psychologa.

WPA powinna określać, w jaki sposób pracodawca będzie przeciwdziałał występowaniu w jego firmie zjawiska mobbingu. Powszechnie przyjętym standardem jest przeprowadzania corocznych szkoleń dla pracowników w kwestii przeciwdziałania mobbingowi oraz analizy istniejących w firmie rozwiązań.

Konsekwencje prawne

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy (art. 943 § 4) pracownik, który rozwiązał umowę, podając jako przyczynę wypowiedzenia mobbing, może dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Ponadto, jeżeli mobbing wywołał u pracownika rozstrój zdrowia, wówczas może domagać się od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę (art. 943 § 3). Wysokość zadośćuczynienia uzależniona będzie od stwierdzonego przez sąd stopnia uszczerbku na zdrowiu.

Jednak skutki mobbingu wykraczają daleko poza ewentualne odszkodowanie czy zadośćuczynienie. Mobbing ma bezpośredni wpływ na zwiększenie rotacji i absencji pracowników, na morale i wydajność pracy, co wprost przekłada się na obniżenie zysków firmy.

Zaangażowanie pracodawcy w działania antymobbingowe sprzyja przejrzystej kulturze organizacyjnej. Firmy wprowadzające u siebie wysokie standardy przeciwdziałania mobbingowi mogą ubiegać się o uzyskanie certyfikatu „Firma wolna od mobbingu”.

Kwestie minimalnego czasu i natężenia nękania, były wielokrotnie przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego. Początkowo uważano, że aby można było mówić o mobbingu, musi on trwać co najmniej pół roku i występować minimum raz w tygodniu. Jednak tezie tej zaczęły przeczyć orzeczenia, które nakazywały indywidualną ocenę każdego przypadku.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 15 grudnia 2006 r. (sygn. III APa 170/05):

Ocena uporczywości i długotrwałości oddziaływania na pracownika w rozumieniu art. 943 § 2 k.p. ma charakter zindywidualizowany i musi być odnoszona do każdego konkretnego przypadku.

Teza ta została rozwinięta w orzeczeniu Sądu Najwyższego z 17 stycznia 2007 r., (sygn. IPK 176/06 OSNP 2008/5-6/58):

Długotrwałość nękania lub zastraszania pracownika w rozumieniu art. 943 § 2 k.p. musi być rozpatrywana w sposób zindywidualizowany i uwzględniać okoliczności konkretnego przypadku. Nie jest zatem możliwe sztywne wskazanie minimalnego okresu niezbędnego do zaistnienia mobbingu. Z art. 943§ 2 i 3 k.p. wynika jednak, że dla oceny długotrwałości istotny jest moment wystąpienia wskazanych w tych przepisach skutków nękania lub zastraszania pracownika oraz uporczywość i stopień nasilenia tego rodzaju działań.


W grudniu 2009 r. rozpoczęła się kampania „Firma wolna od mobbingu”.

Partnerami programu są kancelaria prawna Łukowicz, Świerzewski i Wspólnicy, Trio Management Sp. z o.o., Fundacja Instytut Copernicus, Fundacja Think ahead oraz Grupa TROP. Magazyn „Personel i Zarządzanie” objął patronat nad przedsięwzięciem.

Program „Firma wolna od mobbingu” ma na celu podnoszenie świadomości pracowników i pracodawców w zakresie mobbingu i przeciwdziałania temu zjawisku. Elementem kampanii jest akcja informacyjna na temat możliwych do wprowadzenia w firmie procedur antymobbingowych. Firmy, które podejmą trud wprowadzenia procedur przeciwdziałających mobbingowi, otrzymają certyfikat FIRMA WOLNA OD MOBBINGU. Certyfikat kształtuje pozytywny wizerunek pracodawcy, chroni firmę przed nieuzasadnionymi roszczeniami oraz zwiększa satysfakcję pracowników. Więcej informacji na stronie: www.antymobbing.eu

 

* Kodeks pracy. Komentarz, red. W. Muszalski, C.H.Beck 2009 wyd. 7, komentarz do art. 933.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK