| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie

Metody przeciwdziałania mobbingowi w firmie

Zjawisko mobbingu wpływa przede wszystkim na zdrowie i psychikę poszkodowanego pracownika. Nie można jednak zapominać o konsekwencjach dla pracodawcy i negatywnym wpływie na reputację i funkcjonowanie firmy. Aby skutecznie przeciwdziałać mobbingowi, należy nauczyć się rozpoznawać to zjawisko i mieć świadomość skutków, jakie niesie ze sobą jego występowanie.

Mąż zaufania

Każdy pracownik, który uważa, że jest mobbowany, powinien mieć możliwość złożenia do pracodawcy skargi. Warto wprowadzić instytucję „męża zaufania” (Whistleblower). Powinna zostać nim osoba powszechnie poważana w firmie i potrafiąca stworzyć atmosferę przyjazną rozmowom o problemach. Sposób wyboru męża zaufania również powinien zostać szczegółowo opisany w procedurze antymobbingowej. Mąż zaufania może być wyznaczony przez pracodawcę, bądź wybrany przez pracowników. Jego zadaniem jest nie tylko wysłuchanie pracownika, lecz także dokonanie rzetelnej oceny sytuacji i zaproponowanie rozwiązania. Może się okazać, że działania skierowane przeciwko pracownikowi tak naprawdę nie mają charakteru mobbingu lub, wręcz przeciwnie, stanowią rażący przykład tego zjawiska. W tym drugim przypadku najlepszym wyjściem jest odseparowanie potencjalnej ofiary od potencjalnego oprawcy do czasu zakończenia wyjaśniania sprawy. Dlatego niezmiernie istotne jest, aby osoba pełniąca funkcję męża zaufania miała nie tylko wiedzę w zakresie prawa pracy, ale również wiedziała, jak zachować się w sytuacji realnego wystąpienia zjawiska mobbingu w firmie.

Komisja

Mobbowany pracownik powinien złożyć skargę do pracodawcy lub męża zaufania. Wewnętrzna Procedura Antymobbingowa musi precyzyjnie określać sposób, miejsce i tryb złożenia skargi.

Po otrzymaniu właściwie złożonej skargi pracownika pracodawca powinien niezwłocznie, np. w ciągu trzech dni roboczych, powołać komisję antymobbingową, która zajmie się wyjaśnianiem opisanej w skardze sytuacji.

Komisja, aby właściwie spełniała swoją rolę, powinna być bezstronna. Najlepiej sprawdzają się systemy, w których w skład komisji wchodzi:

  • przedstawiciel pracowników,
  • przedstawiciel pracodawcy,
  • osoba trzecia, wskazana wspólnie przez pracodawcę i pracowników.

Osoby zasiadające w komisji powinny zostać przeszkolone z zakresu prawa pracy i rozwiązywania konfliktów. Komisja może mieć charakter stały lub być powoływana ad hoc do konkretnej sprawy. Skład komisji może być kadencyjny, bądź wybierany każdorazowo w przypadku zaistnienia sytuacji mobbingu.

Członkowie komisji powinni dogłębnie przeanalizować dowody, a także umożliwić zarówno skarżącemu, jak i oskarżanemu swobodne wypowiedzenie się co do okoliczności rozpatrywanej sprawy. Postępowanie przed komisją powinno mieć charakter poufny, z uwagi na ochronę dóbr osobistych osób biorących udział w sprawie.

Z posiedzeń komisji należy sporządzić protokół, w którym jej członkowie powinni przedstawić swoją decyzję w sprawie, uzasadnić ją, a także poinformować o sposobie ukarania sprawcy lub sprawców.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK