| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Wolny rynek najlepszym regulatorem

Wolny rynek najlepszym regulatorem

Rozmowa z Ireneuszem Góreckim, prezesem Zarządu Polskiej Izby Firm Szkoleniowych

● Wspomniał Pan o szkoleniu typu train the trainers. Czy ta metoda jest obecnie szczególnie chętnie stosowana?

Jest więcej metod tego rodzaju. Tu nie zawsze chodzi o szkolenie trenerów wewnętrznych, bo niejednokrotnie takim trenerem może być menedżer, bezpośredni przełożony i wówczas rozwój kompetencji przywódczych ma istotne znaczenie. Zarówno przedsiębiorcy, jak i firmy szkoleniowe są przekonani, że bez codziennej pracy menedżera średniego szczebla trudniej jest utrzymać efekty nawet najlepszego programu szkoleniowego. Dlatego też obie strony współpracują razem nad tym, aby tworzyć nie jednorazowy program, ale długofalowy proces rozwoju kadr w organizacji. I naturalnym trendem staje się zmiana roli firmy szkoleniowej, która jest partnerem wspierającym realizację tego procesu.

● Jaką funkcję pełni i jakie zadania wyznacza sobie Polska Izba Firm Szkoleniowych?

Zdefiniowaliśmy naszą misję i strategię działania. Chcemy promować ideę uczenia się przez całe życie i rozwijać rynek edukacji, na którym obowiązuje wolna i uczciwa konkurencja. Współpracujemy z partnerami społecznymi, aby tworzyć mechanizmy ułatwiające dostęp do wiedzy i szkoleń, np. obecnie walczymy o jednolitą stawkę podatku VAT dla wszystkich firm działających na rynku szkoleń, jak też o wprowadzenie takich rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcy wysyłać pracownika na szkolenie i nie wchodzić w spór z kodeksem pracy. Chcemy, aby Izba była rzecznikiem branży szkoleniowej, jak również jej klientów. Zależy nam na promowaniu najlepszych działań i najwyższej jakości, np. poprzez propagowanie kodeksu dobrych praktyk. To są wytyczne promujące najwyższe standardy usług szkoleniowych. Jesteśmy bowiem przekonani, że promocją jakości nie jest certyfikacja. Najlepszym regulatorem i weryfikacją jakości jest wolny rynek. Także w przypadku usług szkoleniowych.

● Dziękuję za rozmowę.

Polska Izba Firm Szkoleniowych w grudniu 2009 roku obchodziła 5-lecie swojej działalności. Zrzesza 327 firm szkoleniowych współpracujących z ponad 1000 trenerów biznesowych w całej Polsce. Misją PIFS jest działanie na rzecz ciągłego rozwoju kompetencji i kształcenia przez całe życie poprzez rozwój rynku szkoleniowego, na którym obowiązują zasady uczciwej konkurencji. Cele PIFS:

● Reprezentowanie środowiska firm szkoleniowych wobec ustawodawcy, instytucji europejskich, rządowych i samorządowych.

● Upowszechnianie idei uczenia się przez całe życie i szkoleń jako narzędzi rozwoju osobistego i organizacji.

● Definiowanie i upowszechnianie wysokich standardów jakości usług szkoleniowych.

● Wspomaganie działalności firm szkoleniowych.

● Integracja środowiska i wymiana doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk.

ŹRÓDŁO: PIFS, styczeń 2010

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK