| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Kadry na odległość

Kadry na odległość

Outsourcing kadrowo-płacowy zaczyna być coraz bardziej popularny. Wiele firm decyduje się na zlecanie na zewnątrz tej funkcji. Wdrożenie outsourcingu kadrowo-płacowego powoduje bowiem uproszczenie struktury działu HR firmy oraz pozwala zaoszczędzić czas, który może zostać wykorzystany na inne kluczowe aspekty działalności.

Go Sport Polska, jeden z czołowych dystrybutorów artykułów sportowych w Polsce i właściciel sieci sklepów sportowych Go Sport, to firma o rozproszonej strukturze zatrudnienia. Taka specyfika zatrudnienia wymaga specjalistycznej obsługi w zakresie naliczania płac. Dotychczasowe rozwiązanie nie satysfakcjonowało Go Sport, dlatego też firma zdecydowała się na nawiązanie współpracy z nowym dostawcą usług w zakresie naliczania płac i rozliczania czasu pracy. Zorganizowano przetarg, który wygrała firma ADP Polska, dostawca usług z zakresu naliczania płac i administracji kadrami.

W marcu 2009 r. rozpoczęło się wdrożenie modelu funkcjonalnego dostosowanego do specyfiki i potrzeb Go Sport, a za lipiec 2009 r. ADP naliczyło pierwsze wynagrodzenia. W ramach współpracy ADP obsługuje płace i rozlicza czas pracy wszystkich pracowników i zleceniobiorców Go Sport Polska – ponad 700 osób.

W ramach współpracy w zakresie naliczania płac i rozliczania czasu pracy Go Sport korzysta z takich usług, jak obsługa kadrowa pracowników za pomocą narzędzi w systemie kadrowo-płacowym, ewidencjonowanie danych kadrowych w tym systemie, naliczanie wynagrodzeń, planowanie, rejestrowanie i rozliczanie czasu pracy.

Kluczowe kwestie

Głównym założeniem projektu było stworzenie skutecznego, odpowiadającego Go Sport, rozwiązania do naliczania płac i rozliczania czasu pracy pracowników. Firmy o rozproszonej strukturze i zatrudnieniu wymagają bowiem specyficznych rozwiązań oraz sprawnej i dobrej komunikacji z dostawcą usług.

Podczas projektu wdrożeniowego w Go Sport dużym utrudnieniem był brak możliwości pozyskania archiwalnych danych, potrzebnych do przeprowadzenia migracji. Dlatego też zdecydowano się na ręczne wprowadzanie danych, połączone z symulacyjnym naliczaniem archiwalnych list płac. Pozwalało to bowiem na zapewnienie danych do naliczania składek na ZUS, zaliczek na podatek dochodowy oraz podstaw zasiłkowych – już podczas naliczania wynagrodzeń przez ADP. Ta formuła nie miała jednak wpływu na wydłużenie procesu tworzenia modelu funkcjonalnego. Dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu obu zespołów pracujących nad projektem udało się zakończyć projekt w przewidzianym terminie.

Polecamy artykuły

Autor:

dyrektorem zarządzający ADP Polska

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK