| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Lekarstwo na sukces

Lekarstwo na sukces

Rozmowa z Pauliną Pazio, dyrektorem ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Lek SA – Sandoz TechOps

  • Jak wyglądał proces certyfikacji w Państwa firmie? Jakie obszary zarządzania kapitałem ludzkim były poddane ewaluacji?

Model merytoryczny programu obejmował ocenę procedur i zasad funkcjonowania w obszarze HRM dokonaną przez zewnętrznego audytora. Audyt poprzedzony był ankietą składającą się z wielu, niekiedy bardzo szczegółowych, pytań dotyczących polityki personalnej realizowanej w naszej firmie. Kluczowym elementem badania była weryfikacja efektywności stosowanych procedur i prawdziwości uzyskanych informacji. Fundacja Obserwatorium Zarządzania przeprowadziła anonimową ankietę wśród losowo wybranych pracowników wszystkich szczebli organizacji w dwóch lokalizacjach. Respondenci mieli możliwość wyrażenia swojej opinii na temat warunków i komfortu pracy, diagnozy klimatu organizacyjnego, zarządzania wiedzą, a także komunikacji. Badanie odpowiadało na pytanie, co decyduje o tym, że Lek SA – Sandoz TechOps jest godnym polecenia miejscem pracy, dlaczego pracownicy widzą swą zawodową przyszłość w ramach struktur naszej organizacji.

  • Czy otrzymane wyniki były dla Państwa zaskoczeniem?

Oczekiwanie na wyniki ankiety wzbudzało pewien niepokój, ponieważ nasi pracownicy, przyzwyczajeni do swobodnego wyrażania swoich opinii, potrafią przedstawiać swoje zdanie w sposób faktycznie bezpośredni i szczery. Na szczęście okazało się, że uzyskaliśmy wysoki poziom Syntetycznego Indeksu IWKL, który obejmuje ocenę w dwóch obszarach: Diagnozy polityki kadrowej (Human Development Index) oraz Weryfikacji polityki kadrowej (Employee Assessment Index).

  • Jakie obszary poddane badaniu pracownicy firmy Lek SA – Sandoz TechOps ocenili najwyżej?

Wysoki wynik zawdzięczamy szczególnie ocenom uzyskanym w ramach dwóch obszarów:

– Priorytet dla Rozwoju, rozumiany jako waga przypisywana rozwojowi kompetencji, który oceniał konkurencyjność poziomu inwestycji w kapitał ludzki w stosunku do innych firm. Uzyskaliśmy bardzo wysoki poziom wskaźnika dotyczącego strategicznego podejścia do rozwoju kadr. Poza wiodącym wskaźnikiem na wartość indeksu miało wpływ również długoterminowe podejście do rozwoju kompetencji pracowników, a także poziom zaangażowania kierowników (bezpośrednich przełożonych) w procesy szkoleniowe.

– Zarządzanie wiedzą, który wskazywał, w jaki sposób podchodzimy do gromadzenia, przetwarzania oraz dzielenia się wiedzą wśród pracowników. Na poziom tego indeksu istotny wpływ miał system zarządzania wiedzą, w ramach którego badano praktyki, procedury, narzędzia, które pomagają nam tworzyć, przekazywać i dokumentować wiedzę.

Istotny jest fakt, iż ocena obu obszarów wiązała się również z analizą obiektywnych wskaźników, takich jak na przykład poziom rotacji dobrowolnej (kształtujący się w naszej firmie na poziomie poniżej 1 proc. w ciągu roku) czy też wysokości budżetu szkoleniowego przypadającego na pracownika.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Forum Od-nowa

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK