| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Lekarstwo na sukces

Lekarstwo na sukces

Rozmowa z Pauliną Pazio, dyrektorem ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Lek SA – Sandoz TechOps

  • Jak wyglądał proces certyfikacji w Państwa firmie? Jakie obszary zarządzania kapitałem ludzkim były poddane ewaluacji?

Model merytoryczny programu obejmował ocenę procedur i zasad funkcjonowania w obszarze HRM dokonaną przez zewnętrznego audytora. Audyt poprzedzony był ankietą składającą się z wielu, niekiedy bardzo szczegółowych, pytań dotyczących polityki personalnej realizowanej w naszej firmie. Kluczowym elementem badania była weryfikacja efektywności stosowanych procedur i prawdziwości uzyskanych informacji. Fundacja Obserwatorium Zarządzania przeprowadziła anonimową ankietę wśród losowo wybranych pracowników wszystkich szczebli organizacji w dwóch lokalizacjach. Respondenci mieli możliwość wyrażenia swojej opinii na temat warunków i komfortu pracy, diagnozy klimatu organizacyjnego, zarządzania wiedzą, a także komunikacji. Badanie odpowiadało na pytanie, co decyduje o tym, że Lek SA – Sandoz TechOps jest godnym polecenia miejscem pracy, dlaczego pracownicy widzą swą zawodową przyszłość w ramach struktur naszej organizacji.

  • Czy otrzymane wyniki były dla Państwa zaskoczeniem?

Oczekiwanie na wyniki ankiety wzbudzało pewien niepokój, ponieważ nasi pracownicy, przyzwyczajeni do swobodnego wyrażania swoich opinii, potrafią przedstawiać swoje zdanie w sposób faktycznie bezpośredni i szczery. Na szczęście okazało się, że uzyskaliśmy wysoki poziom Syntetycznego Indeksu IWKL, który obejmuje ocenę w dwóch obszarach: Diagnozy polityki kadrowej (Human Development Index) oraz Weryfikacji polityki kadrowej (Employee Assessment Index).

  • Jakie obszary poddane badaniu pracownicy firmy Lek SA – Sandoz TechOps ocenili najwyżej?

Wysoki wynik zawdzięczamy szczególnie ocenom uzyskanym w ramach dwóch obszarów:

– Priorytet dla Rozwoju, rozumiany jako waga przypisywana rozwojowi kompetencji, który oceniał konkurencyjność poziomu inwestycji w kapitał ludzki w stosunku do innych firm. Uzyskaliśmy bardzo wysoki poziom wskaźnika dotyczącego strategicznego podejścia do rozwoju kadr. Poza wiodącym wskaźnikiem na wartość indeksu miało wpływ również długoterminowe podejście do rozwoju kompetencji pracowników, a także poziom zaangażowania kierowników (bezpośrednich przełożonych) w procesy szkoleniowe.

– Zarządzanie wiedzą, który wskazywał, w jaki sposób podchodzimy do gromadzenia, przetwarzania oraz dzielenia się wiedzą wśród pracowników. Na poziom tego indeksu istotny wpływ miał system zarządzania wiedzą, w ramach którego badano praktyki, procedury, narzędzia, które pomagają nam tworzyć, przekazywać i dokumentować wiedzę.

Istotny jest fakt, iż ocena obu obszarów wiązała się również z analizą obiektywnych wskaźników, takich jak na przykład poziom rotacji dobrowolnej (kształtujący się w naszej firmie na poziomie poniżej 1 proc. w ciągu roku) czy też wysokości budżetu szkoleniowego przypadającego na pracownika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Xandia

Doradztwo finansowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK