| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Olga Kozierowska

inspiratorka promocji przedsiębiorczości kobiet w mediach, autorka i redaktor programu Sukces Pisany Szminką (Radio PiN)

Nie do końca zgodzę się z tezą, iż kobietom jest trudno w świecie biznesu. By dokonać rzetelnej analizy, musielibyśmy podzielić ten świat na dwie części – świat własnego biznesu i świat korporacji. W pierwszym kobiety radzą sobie bardzo dobrze i, jak pokazują badania, już co trzeci przedsiębiorca w Polsce to kobieta, co stanowi najlepszy wynik w UE. Polskie bizneswoman są przedsiębiorcze, innowacyjne i realizują swoje plany z pasją. Jedynym wyzwaniem, jeżeli spojrzymy na sektor MŚP z perspektywy jego ogromnego potencjału, jest niechęć do podejmowania przez przedsiębiorczynie ryzyka finansowego, a dokładnie finansowania inwestycji ze źródeł zewnętrznych (fundusze zalążkowe, kredyty, nawet fundusze unijne), co może ograniczać rozwój ich firm. Jak pokazują badania przeprowadzone przez PKPP Lewiatan 98 proc. finansuje działalność i rozwój swojego biznesu ze środków własnych. Dodatkowo kobiety prowadzące małe i średnie przedsiębiorstwa realizują często tzw. strategię mrówki. Polega ona na tym, iż inwestują w jedną placówkę zamiast podjąć ryzyko ekspansji. Podsumowując, własny biznes to dla kobiet często filozofia życia, ale też często ucieczka przed szklanymi sufitami. I tu przechodzimy do wspomnianego świata korporacji, gdzie dysproporcja na rynku pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami jest bardziej widoczna. To nadal męski świat, w którym kluczowe stanowiska zajmuje tylko 3 proc. kobiet. Kobiety są tam, gdzie jest dużo obowiązków, wymagana jest rzetelność, lojalność i odpowiedzialność. Rzadko zaś tam, gdzie podejmowane są strategiczne decyzje, gdzie się tak naprawdę rządzi. Dodatkowo nadal zarabiają o 25–30 proc. mniej aniżeli mężczyźni, wykonując pracę o takiej samej wartości.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »