| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Olga Kozierowska

inspiratorka promocji przedsiębiorczości kobiet w mediach, autorka i redaktor programu Sukces Pisany Szminką (Radio PiN)

Nie do końca zgodzę się z tezą, iż kobietom jest trudno w świecie biznesu. By dokonać rzetelnej analizy, musielibyśmy podzielić ten świat na dwie części – świat własnego biznesu i świat korporacji. W pierwszym kobiety radzą sobie bardzo dobrze i, jak pokazują badania, już co trzeci przedsiębiorca w Polsce to kobieta, co stanowi najlepszy wynik w UE. Polskie bizneswoman są przedsiębiorcze, innowacyjne i realizują swoje plany z pasją. Jedynym wyzwaniem, jeżeli spojrzymy na sektor MŚP z perspektywy jego ogromnego potencjału, jest niechęć do podejmowania przez przedsiębiorczynie ryzyka finansowego, a dokładnie finansowania inwestycji ze źródeł zewnętrznych (fundusze zalążkowe, kredyty, nawet fundusze unijne), co może ograniczać rozwój ich firm. Jak pokazują badania przeprowadzone przez PKPP Lewiatan 98 proc. finansuje działalność i rozwój swojego biznesu ze środków własnych. Dodatkowo kobiety prowadzące małe i średnie przedsiębiorstwa realizują często tzw. strategię mrówki. Polega ona na tym, iż inwestują w jedną placówkę zamiast podjąć ryzyko ekspansji. Podsumowując, własny biznes to dla kobiet często filozofia życia, ale też często ucieczka przed szklanymi sufitami. I tu przechodzimy do wspomnianego świata korporacji, gdzie dysproporcja na rynku pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami jest bardziej widoczna. To nadal męski świat, w którym kluczowe stanowiska zajmuje tylko 3 proc. kobiet. Kobiety są tam, gdzie jest dużo obowiązków, wymagana jest rzetelność, lojalność i odpowiedzialność. Rzadko zaś tam, gdzie podejmowane są strategiczne decyzje, gdzie się tak naprawdę rządzi. Dodatkowo nadal zarabiają o 25–30 proc. mniej aniżeli mężczyźni, wykonując pracę o takiej samej wartości.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK