| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Ewa Osóbka-Zielińska

psycholog, coach, trener

Jeśli kobietom bywa trudniej odnaleźć się w świecie biznesu, to często dlatego, że nad ich karierą krąży widmo kilku stereotypów.

Jedne odnoszą się do zwyczajowej roli kobiety jako żony i matki. Według obiegowej opinii, kiedy pracownica zakłada rodzinę, kariera przestaje być dla niej priorytetem.

Jednakże wyniki badań pokazują, że podejście do pracy i sposób jej wykonywania zależą od indywidualnych cech charakteru człowieka.

Kobiety po powrocie do pracy pracują równie efektywnie i w podobnym wymiarze godzin, co przed macierzyństwem. Chcą pokazać, że nadal są profesjonalne i odpowiedzialne. A ponieważ łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych wymaga dobrych umiejętności organizacyjnych oraz dbałości o szczegóły, często jakość ich pracy wzrasta. Są dobrze zorganizowane, przedsiębiorcze i... często zbyt upodabniają się do mężczyzn.

To już inny stereotyp, głoszący, że kobieta może osiągać sukces w biznesie jedynie, gdy upodabnia się do mężczyzny. Silna, zdecydowana, pozbawiona słabości, często niemalże ukrywająca swoją kobiecość. Mimo wszystko wydaje się, że panie, które przyjmują męski system wartości, mogą czuć się w nim nieco... nieswojo.

Warto, żeby wykształcone, przedsiębiorcze kobiety planujące karierę w biznesie – i nie tylko – pamiętały o właściwych sobie, kobiecych atutach. Na przykład w sytuacjach konfliktowych kobiety rzadko walczą o utrzymanie swojej pozycji i rywalizują za wszelką cenę. Raczej dążą do porozumienia. Dzięki zdolnościom do empatii dbają o dobre relacje z klientami i współpracownikami. I bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach kierowniczych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK