| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Dlaczego kobietom jest trudniej w świecie biznesu?

Ewa Osóbka-Zielińska

psycholog, coach, trener

Jeśli kobietom bywa trudniej odnaleźć się w świecie biznesu, to często dlatego, że nad ich karierą krąży widmo kilku stereotypów.

Jedne odnoszą się do zwyczajowej roli kobiety jako żony i matki. Według obiegowej opinii, kiedy pracownica zakłada rodzinę, kariera przestaje być dla niej priorytetem.

Jednakże wyniki badań pokazują, że podejście do pracy i sposób jej wykonywania zależą od indywidualnych cech charakteru człowieka.

Kobiety po powrocie do pracy pracują równie efektywnie i w podobnym wymiarze godzin, co przed macierzyństwem. Chcą pokazać, że nadal są profesjonalne i odpowiedzialne. A ponieważ łączenie obowiązków zawodowych i rodzinnych wymaga dobrych umiejętności organizacyjnych oraz dbałości o szczegóły, często jakość ich pracy wzrasta. Są dobrze zorganizowane, przedsiębiorcze i... często zbyt upodabniają się do mężczyzn.

To już inny stereotyp, głoszący, że kobieta może osiągać sukces w biznesie jedynie, gdy upodabnia się do mężczyzny. Silna, zdecydowana, pozbawiona słabości, często niemalże ukrywająca swoją kobiecość. Mimo wszystko wydaje się, że panie, które przyjmują męski system wartości, mogą czuć się w nim nieco... nieswojo.

Warto, żeby wykształcone, przedsiębiorcze kobiety planujące karierę w biznesie – i nie tylko – pamiętały o właściwych sobie, kobiecych atutach. Na przykład w sytuacjach konfliktowych kobiety rzadko walczą o utrzymanie swojej pozycji i rywalizują za wszelką cenę. Raczej dążą do porozumienia. Dzięki zdolnościom do empatii dbają o dobre relacje z klientami i współpracownikami. I bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach kierowniczych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK