| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Szanse i zagrożenia dla działów personalnych

Szanse i zagrożenia dla działów personalnych

Problematyka pozycji i przyszłości działów HR w firmach działających w Polsce należy do jednego z najczęściej poruszanych tematów w dyskusjach, jakie prowadzą specjaliści i menedżerowie związani z profesją HR. To jest nie tylko sprawa miejsc pracy dla kolejnych generacji specjalistów HR wkraczających na rynek pracy, lecz także kwestia wizerunku i pozycji działów HR w najbliższych latach.

Problemy w sferze zarządzania zasobami ludzkimi

● Ogromna rola kapitału ludzkiego i aktywów niematerialnych, która wydawała się kamieniem węgielnym dla współczesnych podejść do zarządzania zasobami ludzkimi, okazała się w dużym stopniu iluzją i efektem ekonomii „kasyna” opartej na spekulacjach finansowych. W okresie od października 2008 r. do marca 2009 r. wartość wskaźnika Dow Jones, czyli miary wartości spółek notowanych na giełdzie nowojorskiej, spadła o 40 proc. Wartość księgowa notowanych tam spółek zmieniła się na ogół nieznacznie, a więc musiało dojść do załamania się wartości aktywów niematerialnych, a w tym i do spadku wyceny kapitału ludzkiego w notowanych tam spółkach.

● W ostatnich kilku latach największe sukcesy notuje gospodarka chińska, w której troska o kapitał ludzki jest bardzo iluzoryczna. Jednakże zgodnie z wcześniejszymi prognozami Chiny szybko stały się wielką fabryką świata. W tym przypadku istotną dźwignią rozwoju stał się nie kapitał ludzki, ale kapitał strukturalny, a więc myśl ludzka w postaci transferowalnych technologii, baz danych i procedur, które dzisiaj są w stanie zapewnić już zarówno wysoką wydajność pracy, jak i wysoki standard jakościowy. Prowadzi do konkluzji, że współczesna działalność HRM jest bardziej odpowiedzią na potrzeby cywilizacyjne i socjologiczne rozwiniętych społeczeństw, a w znacznie mniejszym stopniu wynika z rzeczywistych potrzeb.

● Brak spójnego języka opisu współczesnych procesów HRM i tworzenia wartości przez HRM, który uwzględniałby ekonomiczne efekty tworzenia wiedzy w firmie oraz pozwalałby na długoterminowe przewidywanie stopy zwrotu inwestycji w kapitał ludzki. Dodatkowo pojawiają się także wątpliwości dotyczące sensu i możliwości tworzenia długofalowych strategii dla firm, a w tym strategii HRM. W nieprzewidywalnym świecie strategie stają się przede wszystkim intelektualnym ćwiczeniem, a nie praktycznym narzędziem wspierającym rozwój firmy.

● Marginalna rola związków zawodowych, które wcześniej były ważnym partnerem w dialogu między pracownikami a pracodawcami i wręcz wymuszały rozwój działalności firmy w obszarze zzl. W wyniku działania m.in. zmian strukturalnych w polskiej gospodarce i stosunkowo długich okresów dobrej koniunktury następowało różnicowanie interesów poszczególnych grup pracowników, którzy mieli możliwość wyboru indywidualnych dróg rozwoju i kariery, łącznie z łatwo dostępną opcją emigracji zarobkowej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

adiunkt w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK