| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak opracować strategię pracy zespołu?

Jak opracować strategię pracy zespołu?

Kilka miesięcy temu rozpocząłem pracę jako menedżer w dużej firmie produkcyjnej, w której zarządzam zespołem osób odpowiedzialnych za logistykę. W naszej pracy – jak nigdzie indziej – ważne jest zgranie zespołu i wypracowanie skutecznego modelu współpracy. Mam jednak wrażenie, że wśród członków mojego zespołu każdy ma inne wyobrażenie o tym, jak nasza współpraca powinna wyglądać. Chciałbym to zmienić, zaczynając od analizy obecnej sytuacji. Czy istnieją jakieś badania, na podstawie których mógłbym opracować strategię pracy mojego zespołu?

Ostatnim etapem jest sesja grupowa informacji zwrotnych ze wszystkimi członkami zespołu. Podobnie jak w wypadku oceny 360 stopni, sesja informacji zwrotnych jest bardzo wartościową i potrzebną częścią procesu. Z reguły warto zaplanować, by trwała ona od czterech godzin do dwóch dni – zespół potrzebuje dużo czasu na dyskusję i dojście do zgody odnośnie do tego, jak interpretować dane i jakie działania warto podjąć.

Sesja informacji zwrotnych poświęcona jest prezentacji zebranych danych i refleksji nad nimi, dyskusji o obecnym modelu funkcjonowania zespołu, jego mocnych i słabych stronach. Owocem tej dyskusji może być podjęcie decyzji na temat tego, jakie działania należy kontynuować (wzmacniać), zaś w jakich obszarach powinna nastąpić zmiana. Ważnym elementem procesu jest też planowanie działań rozwojowych dla całego zespołu.

W przypadku diagnozy zespołu cała grupa (wraz z liderem) jednocześnie przekazuje informacje zwrotne i jest ich odbiorcą. Odpowiedzialność za rozwój i wdrożenie planu działań rozkłada się na cały zespół, a fakt, że zmiany zostały wspólnie uzgodnione i wymagają wspólnych działań, zwiększa szanse na ich skuteczne wdrożenie.

Przedmiot badania

Istnieje wiele aspektów funkcjonowania zespołu, które mogą być przedmiotem badania. Aby dokonać właściwego wyboru, należy zacząć od sformułowania celów procesu (punktem wyjścia są oczekiwania lidera zespołu lub jego przełożonego, mogą nim też być np. uwagi zgłaszane przez klientów wewnętrznych) i dopiero pod tym kątem wybrać lub zaprojektować narzędzie badawcze.

Na rynku dostępne są gotowe narzędzia, które można kupić, oraz firmy, które będą w stanie pomóc w zaprojektowaniu kwestionariusza. Inną opcją może być skorzystanie z gotowych kwestionariuszy dostępnych w książkach. Te narzędzia mogą być w zupełności wystarczające, by zebrać dane stanowiące wstęp do uporządkowanej dyskusji o sytuacji w zespole.

Informacje dla lidera i organizacji

Podstawową korzyścią przeprowadzenia badania jest umożliwienie właściwie ukierunkowanego rozwoju zespołu i poprawy jego modelu funkcjonowania. Jednak również lider zespołu otrzymuje bardzo cenną informację zwrotną: dowiaduje się, jaki zespół udało mu się zbudować. O ile typowa ocena 360 stopni dostarcza feedbacku na temat jego zachowań, o tyle diagnoza zespołu pokazuje efekty jego pracy w roli przywódcy. Wartość tej informacji jest tym większa, iż w wielu organizacjach ocena 360 stopni stała się rutynowym procesem HRM i informacje zwrotne przekazywane tą drogą mają mniejszą siłę oddziaływania – informacja zwrotna działa tym lepiej, im bardziej skłania do wyłamania się z rutyny, odkrywa nieznane, zachęca do refleksji nad utartymi sposobami działania i ich weryfikacji.

Badanie można też przeprowadzić na poziomie organizacji – dla wszystkich jej zespołów, uzyskując bogactwo informacji o ich kulturze. W wielu wypadkach uzasadnione jest stwierdzenie, że dwa różne zespoły w jednej organizacji (np. zespół sprzedaży i marketingu) bardziej różnią się pod względem kultury niż dwa zespoły pełniące tę samą funkcję w różnych organizacjach. Dlatego rozpatrywanie kultury organizacji przez pryzmat podstawowych jednostek – zespołów – umożliwia stworzenie najbardziej trafnego obrazu całości.

@RY1@i13/2009/011/i13.2009.011.000.0090.001.jpg@RY2@


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK