| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

W dzisiejszych czasach nie wystarczy być kompetentnym menedżerem. To, w jaki sposób radzimy sobie w sytuacjach zawodowych, we współpracy z innymi ludźmi, w końcu czy osiągniemy upragniony sukces, zależy również od wizerunku osobistego. Każdy z nas, czy tego chce, czy nie, codziennie pracuje na swój wizerunek w otoczeniu. Jednak czy zawsze jest to świadomie kreowanie własnego image’u?

W stylu biznesowym są jednak barwy uniwersalne, szczególnie dotyczące garniturów i garsonek. – Kobieta biznesu powinna posiadać w swojej szafie dobrze skrojoną garsonkę, najlepiej w ciemnym kolorze: granatowym, szarym lub prawie czarnym – podpowiada Agnieszka Wróbel. – Sugeruję unikanie głębokich dekoltów i zbyt krótkich spódnic. Bardzo źle widziane są gołe nogi oraz sandałki. Buty powinny mieć zakrytą piętę i pasować kolorystycznie do garsonki czy garnituru. Dozwolona jest delikatna biżuteria, która wygląda subtelnie i elegancko – wyjaśnia.

Jeśli chodzi o makijaż, kobiety menedżerowie powinny pamiętać, by nie był on za mocny. Makijaż ma za zadanie podkreślać urodę, a nie ją kreować.

Sfera werbalna

Oprócz tego, jak wyglądamy i jak się zachowujemy, przy kreowaniu osobistego wizerunku ważne jest też to, jak mówimy. Nie od dziś wiadomo, że ton głosu i słowa, których używamy, pokazują innym, czy jesteśmy opanowani, życzliwie nastawieni czy impulsywni. Dużą rolę odgrywa tu kanał wokalny, czyli to, co „znajduje się” między słowami: ton głosu, akcent, głośność mówienia, płynność, używanie lub nie dźwięków typu „eee” czy „yyy”. Kanał wokalny przede wszystkim przekazuje informacje o naszych emocjach i nastawieniu.

Warto zauważyć, że osoby niepewne charakteryzują się drżącym głosem, wypowiadają się nieśmiało, cicho i wolno, jakby nie identyfikowały się z tym, co mówią. Osoby agresywne mówią głosem podniesionym i ostrym, który ze zdenerwowania i złości trzęsie się albo jest przeszywająco spokojny i lodowaty. Dla tych, którzy często dokonują prezentacji, ważna jest dykcja, która wiąże się z wyraźnym wymawianiem głosek. Niewyraźna mowa jest filtrem, przez który odbierane jest nie tylko to, co mówimy, lecz także nasza osoba. Jeśli kogoś nie rozumiemy, szybko tracimy zainteresowanie. Z kolei tempo mówienia może przyciągać bądź odwracać uwagę. Ważne jest dostosowywanie się do tempa rozmówcy, a więc delikatne przyspieszanie bądź zwalnianie w czasie rozmowy.

Ton głosu zależy od emocji, jakie przeżywamy. Złość, lęk, radość powodują skracanie strun głosowych i podwyższenie tonu. Natomiast zmęczenie czy depresja rozciągają struny i powodują opadanie tonu głosu. Pamiętajmy, że na ton reagujemy nieświadomie, a to oznacza, że inni nieświadomie budują swoje opinie o nas także na podstawie tego, jak nas słyszą.

Dyrektorem się bywa

Warto podkreślić, że na wizerunek osobisty menedżera składa się zarówno wygląd, zachowanie, jak i sposób mówienia. Oczywiście można wyodrębnić wiele innych elementów, ale dbałość o te trzy najważniejsze może nam pomóc tworzyć pozytywne wrażenie w danym środowisku. Odnoszący sukcesy dyrektorzy i szefowie firm w swojej działalności zawodowej pamiętają przede wszystkim o dwóch rzeczach: jasno wytyczonym celu oraz konsekwencji działania. Wizerunek osobisty może być tu sojusznikiem lub przeszkodą. Jeden z dyrektorów personalnych zapytany, jak dba o swój wizerunek na co dzień, mówi, że w relacjach z pracownikami, partnerami czy zarządem cały czas pamięta o jednym: „że dyrektorem się bywa, a człowiekiem się jest”.

UWAGA

Osoby, których praca w większości polega na kontaktach z innymi, powinny przestrzegać podstawowych zasad dotyczących stylistyki, a kobiety dodatkowo także wizażu. Najważniejsze jest stosowanie obowiązującego w miejscu pracy dress-codu. Jeżeli nie jest on ściśle określony, warto pamiętać, że każda rzecz, którą założymy, powinna być wygodna, dobrze skrojona i uszyta z wysokiej jakości materiału.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK