| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

W dzisiejszych czasach nie wystarczy być kompetentnym menedżerem. To, w jaki sposób radzimy sobie w sytuacjach zawodowych, we współpracy z innymi ludźmi, w końcu czy osiągniemy upragniony sukces, zależy również od wizerunku osobistego. Każdy z nas, czy tego chce, czy nie, codziennie pracuje na swój wizerunek w otoczeniu. Jednak czy zawsze jest to świadomie kreowanie własnego image’u?

W stylu biznesowym są jednak barwy uniwersalne, szczególnie dotyczące garniturów i garsonek. – Kobieta biznesu powinna posiadać w swojej szafie dobrze skrojoną garsonkę, najlepiej w ciemnym kolorze: granatowym, szarym lub prawie czarnym – podpowiada Agnieszka Wróbel. – Sugeruję unikanie głębokich dekoltów i zbyt krótkich spódnic. Bardzo źle widziane są gołe nogi oraz sandałki. Buty powinny mieć zakrytą piętę i pasować kolorystycznie do garsonki czy garnituru. Dozwolona jest delikatna biżuteria, która wygląda subtelnie i elegancko – wyjaśnia.

Jeśli chodzi o makijaż, kobiety menedżerowie powinny pamiętać, by nie był on za mocny. Makijaż ma za zadanie podkreślać urodę, a nie ją kreować.

Sfera werbalna

Oprócz tego, jak wyglądamy i jak się zachowujemy, przy kreowaniu osobistego wizerunku ważne jest też to, jak mówimy. Nie od dziś wiadomo, że ton głosu i słowa, których używamy, pokazują innym, czy jesteśmy opanowani, życzliwie nastawieni czy impulsywni. Dużą rolę odgrywa tu kanał wokalny, czyli to, co „znajduje się” między słowami: ton głosu, akcent, głośność mówienia, płynność, używanie lub nie dźwięków typu „eee” czy „yyy”. Kanał wokalny przede wszystkim przekazuje informacje o naszych emocjach i nastawieniu.

Warto zauważyć, że osoby niepewne charakteryzują się drżącym głosem, wypowiadają się nieśmiało, cicho i wolno, jakby nie identyfikowały się z tym, co mówią. Osoby agresywne mówią głosem podniesionym i ostrym, który ze zdenerwowania i złości trzęsie się albo jest przeszywająco spokojny i lodowaty. Dla tych, którzy często dokonują prezentacji, ważna jest dykcja, która wiąże się z wyraźnym wymawianiem głosek. Niewyraźna mowa jest filtrem, przez który odbierane jest nie tylko to, co mówimy, lecz także nasza osoba. Jeśli kogoś nie rozumiemy, szybko tracimy zainteresowanie. Z kolei tempo mówienia może przyciągać bądź odwracać uwagę. Ważne jest dostosowywanie się do tempa rozmówcy, a więc delikatne przyspieszanie bądź zwalnianie w czasie rozmowy.

Ton głosu zależy od emocji, jakie przeżywamy. Złość, lęk, radość powodują skracanie strun głosowych i podwyższenie tonu. Natomiast zmęczenie czy depresja rozciągają struny i powodują opadanie tonu głosu. Pamiętajmy, że na ton reagujemy nieświadomie, a to oznacza, że inni nieświadomie budują swoje opinie o nas także na podstawie tego, jak nas słyszą.

Dyrektorem się bywa

Warto podkreślić, że na wizerunek osobisty menedżera składa się zarówno wygląd, zachowanie, jak i sposób mówienia. Oczywiście można wyodrębnić wiele innych elementów, ale dbałość o te trzy najważniejsze może nam pomóc tworzyć pozytywne wrażenie w danym środowisku. Odnoszący sukcesy dyrektorzy i szefowie firm w swojej działalności zawodowej pamiętają przede wszystkim o dwóch rzeczach: jasno wytyczonym celu oraz konsekwencji działania. Wizerunek osobisty może być tu sojusznikiem lub przeszkodą. Jeden z dyrektorów personalnych zapytany, jak dba o swój wizerunek na co dzień, mówi, że w relacjach z pracownikami, partnerami czy zarządem cały czas pamięta o jednym: „że dyrektorem się bywa, a człowiekiem się jest”.

UWAGA

Osoby, których praca w większości polega na kontaktach z innymi, powinny przestrzegać podstawowych zasad dotyczących stylistyki, a kobiety dodatkowo także wizażu. Najważniejsze jest stosowanie obowiązującego w miejscu pracy dress-codu. Jeżeli nie jest on ściśle określony, warto pamiętać, że każda rzecz, którą założymy, powinna być wygodna, dobrze skrojona i uszyta z wysokiej jakości materiału.

Autor:

dyrektor zarządzający i PR ekspert

Źródło:

INFOR
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »