| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

Jak ja wyglądam, czyli o wizerunku osobistym menedżera

W dzisiejszych czasach nie wystarczy być kompetentnym menedżerem. To, w jaki sposób radzimy sobie w sytuacjach zawodowych, we współpracy z innymi ludźmi, w końcu czy osiągniemy upragniony sukces, zależy również od wizerunku osobistego. Każdy z nas, czy tego chce, czy nie, codziennie pracuje na swój wizerunek w otoczeniu. Jednak czy zawsze jest to świadomie kreowanie własnego image’u?

Wioletta Filipiuk, dyrektor personalny w Kancelarii Księgowej Kulupa i Wanecki, pracując nad własnym wizerunkiem, zdaje sobie sprawę z oczekiwań innych. – Kreując własny wizerunek, szczególną uwagę zwracam na ciągłe podnoszenie poziomu swojej wiedzy i umiejętności – tłumaczy. – Staram się swoim postępowaniem dawać potwierdzenie odpowiedzialności za powierzone zadania i pewność, że zostaną one wykonane w pełni profesjonalnie. Wokół siebie tworzę atmosferę zrozumienia potrzeb innych ludzi, wychodząc im naprzeciw – dodaje.

Kadra kierownicza jest uważnie obserwowana i oceniana przez otoczenie, większe są też wymagania związane z jej wizerunkiem. Warto zatem pamiętać o pierwszym wrażeniu, gdyż ono najszybciej kształtuje nasze wyobrażenie o innych. I tak np. pierwsze chwile nowego pracownika, kiedy to załatwia formalności związane z zatrudnieniem, mogą być dobrym początkiem w relacji dyrektor personalny–pracownik. Przywitanie, podane ręki czy krótka rozmowa, bez względu na szczebel, jaki pracownik zajmie w strukturze firmy – nie ujmuje funkcji dyrektora personalnego, a z pewnością tworzy przyjazną atmosferę, buduje szacunek i jest pozytywnie odbierane przez nowego pracownika. To dlatego, że sfera działania stanowi podstawę budowania pozycji, autorytetu i szacunku, zgodnie z zasadą PR: „Najpierw czyny, potem słowa”. Jednak w tworzeniu pierwszego wrażenia, a więc również wizerunku, niebagatelną rolę odgrywa sfera wizualna.

Sfera wizualna

Styl ubierania się i estetyka wyglądu sprzyja lub nie tworzeniu pozytywnego image’u. – Pod względem wizerunku zewnętrznego zwracam uwagę na higienę, strój, uczesanie, kolorystykę – mówi Wioletta Filipiuk. – Wychodzę z założenia, iż osoba, która potrafi dbać o siebie, swoją kondycję fizyczną i umysłową stwarza wśród innych opinię osoby, która będzie równie dobrze potrafiła zająć się powierzonymi zadaniami – dodaje.

Agnieszka Wróbel, stylistka i wizażystka, podkreśla, że najważniejsze jest być regularnym i konsekwentnym w dbałości o siebie i swój wizerunek. – Trzeba bardzo krytycznie spojrzeć na swoją szafę i to, co nosimy w pracy – tłumaczy. – Warto inwestować w jakość, a nie ilość. Należy unikać krzykliwych barw, kontrastowych zestawień kolorów i mieszania stylów. Generalnie pamiętajmy, aby nie odwracać uwagi osoby, z którą rozmawiamy, poprzez nieudolnie dobrany strój czy kolory. Wszystko powinno być stonowane, a w konsekwencji dopracowane i dające wizualny efekt schludności i czystości.

Podstawą dla każdego, bez względu na płeć, jest zwrócenie uwagi na to, jaką mamy sylwetkę, co należy ukryć, a co podkreślić. Mimo że kobiety z reguły poświęcają więcej czasu i uwagi, aby dopracować swój wizerunek zewnętrzny, mężczyzn także obowiązują pewne zasady. – U mężczyzn dobrze skrojony garnitur jest podstawą – wyjaśnia Agnieszka Wróbel. – Powinien być z dobrego materiału, np. cienkiej wełny i w neutralnym kolorze, dającym tło do dodatków, takich jak koszula czy krawat.

Dla kobiet ważne jest poznanie swojego typu kolorystycznego, który charakteryzuje się określoną paletą barw. Występują cztery typy kolorystyczne: wiosna, lato, jesień i zima. – Często ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, jaki typ kolorystyczny reprezentują i nieświadomie sięgają po kolory z palety barw innych pór roku – twierdzi stylistka. – A odpowiedni dobór kolorów i kroju ubrania jest najważniejszy, gdyż potrafi ukryć wady, odmłodzić, dodać blasku cerze i odjąć kilogramów – dodaje.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK