| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Aktywa na złoty wiek

Aktywa na złoty wiek

W Polsce* wśród wielu firm posiadających plan emerytalny panuje opinia, że zakładając go, jedynym obowiązkiem pracodawcy będzie terminowe naliczanie i przesyłanie składek oraz prowadzenie dokumentacji uczestników. Rzeczywistość jednak weryfikuje ten pogląd.

Opłaty w funduszach inwestycyjnych

Warto pamiętać, że w zakresie kosztów i opłat mogą występować wyraźne różnice pomiędzy formą ubezpieczeniową a inwestycyjną planów emerytalnych. Fundusze inwestycyjne zwyczajowo pobierają wyłącznie opłatę za zarządzanie z aktywów funduszu. Inne opłaty (np. ze składki) są bardzo rzadko stosowane. Towarzystwa nie pobierają dodatkowych opłat za prowadzenie rachunków, choć w przypadku konwersji środków bądź zmiany alokacji popularne są rozwiązania, w których uczestnik jest obowiązany do poniesienia określonych kosztów.

Opłaty w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych

Sytuacja w przypadku ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych jest odmienna. Przede wszystkim składka przekazywana na konto ubezpieczyciela składa się ze składki ubezpieczeniowej oraz składki inwestycyjnej. Dla części inwestycyjnej opłaty można podzielić na: opłaty pobierane ze składek, opłaty pobierane poprzez umorzenie jednostek, za zarządzanie, koszty zakupu i sprzedaży jednostek oraz opłaty przy wypłacie środków.

Opłaty pobierane ze składek uczestników obejmują przede wszystkim opłaty administracyjne. Ponadto ze składek uczestników pobierane są opłaty alokacyjne, tj. towarzystwa często stosują opłatę polegającą na procentowym zmniejszeniu alokowanej składki w pierwszych latach po przystąpieniu pracownika do planu. Opłaty administracyjne mogą być również pobierane poprzez umarzanie jednostek.

Opłaty za zarządzanie są najczęściej pobierane z aktywów funduszu, podobnie jak w przypadku TFI (choć często w mniejszej wysokości). Ponadto warto pamiętać, że towarzystwa ubezpieczeń często stosują różne ceny jednostek uczestnictwa w przypadku zakupu i sprzedaży tych jednostek.

Strategia komunikowania

Ostatnim elementem, który warto ocenić, jest stosowana strategia komunikowania. Należy zrewidować stosowane metody i narzędzia edukacji inwestycyjnej i finansowej lub rozważyć ich wdrożenie, jeśli takie nie funkcjonują. W zakresie komunikacji nieoceniona może być pomoc i zaangażowanie zarządzającego.

Polecamy artykuły

Autor:

konsultant firmy Mercer (Polska) Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK