| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Aktywa na złoty wiek

Aktywa na złoty wiek

W Polsce* wśród wielu firm posiadających plan emerytalny panuje opinia, że zakładając go, jedynym obowiązkiem pracodawcy będzie terminowe naliczanie i przesyłanie składek oraz prowadzenie dokumentacji uczestników. Rzeczywistość jednak weryfikuje ten pogląd.

Plan w formie umowy z funduszem inwestycyjnym

W przypadku planu emerytalnego funkcjonującego na podstawie funduszu inwestycyjnego uczestnik planu jest właścicielem gromadzonych środków od momentu zakupu jednostki uczestnictwa na jego rachunek. Konstrukcja prawna funduszy inwestycyjnych oddziela majątek funduszu od majątku towarzystwa funduszy inwestycyjnych. W efekcie fundusz nie może zbankrutować (choć nie ma gwarancji spadku wartości jednostki), a w przypadku bankructwa towarzystwa aktywa zarządzanych funduszy nie wchodzą w skład masy upadłościowej towarzystwa.

Plany emerytalne oparte na funduszach inwestycyjnych są bezpieczniejsze niż plany w formie ubezpieczenia. Zwolennicy drugiego rozwiązania wskazują jednak, że ryzyko upadku takiej instytucji jest minimalne. I pewnie mają rację, choć warto pamiętać, iż do tej pory w Polsce upadło sześć zakładów ubezpieczeń (w tym jeden życiowy), a kłopoty do niedawna największej firmy ubezpieczeniowej na świecie AIG pokazują, iż żadna instytucja nie jest tak naprawdę wolna od ryzyka bankructwa.

Warto zatem przeanalizować kondycję finansową naszego partnera i wszelkie ryzyka w odniesieniu do planu emerytalnego w kontekście wyżej przedstawionych informacji.

Wyniki inwestycyjne

Kolejnym obszarem analizy i kryterium oceny mogą być wyniki inwestycyjne osiągane przez obecnego partnera – firmę zarządzającą aktywami planu. Analizę można zacząć od porównania osiąganych wyników inwestycyjnych (stóp zwrotu oraz ryzyka inwestycyjnego) z celami inwestycyjnymi wskazanymi w statutach funduszy, z wynikami realizowanymi przez inne fundusze działające na rynku oraz wynikami benchmarków rynkowych. Mając dostęp do wycen funduszy, analiza ich wyników jest względnie łatwa (przynajmniej jeżeli chodzi o proste porównanie stóp zwrotu funduszy).

Warto również wspomnieć o korzyściach podatkowych związanych z inwestowaniem w fundusze ubezpieczeniowe oraz fundusze inwestycyjne parasolowe. W obu przypadkach konstrukcja prawna pozwala na odsunięcie w czasie obowiązku płatności podatku od zysków kapitałowych (inaczej podatku Belki) do momentu albo rozwiązania polisy ubezpieczeniowej, albo umorzenia jednostek funduszu (w przypadku funduszy parasolowych). W tradycyjnych funduszach inwestycyjnych podatek Belki jest naliczany również w przypadku przeniesienia środków pomiędzy funduszami i oczywiście na koniec inwestycji.

Polecamy artykuły

Autor:

konsultant firmy Mercer (Polska) Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ratajczak Adwokaci

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK