| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Uzależnieni od stresu

Uzależnieni od stresu

XXI wiek i narzucone przez niego tempo życia powodują lawinę dolegliwości związanych ze stresem. Większość osób ma świadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą przeciążenie napięciem, i to zarówno na funkcjonowanie psychiczne, jak i na stan zdrowia. Nastąpiła zmiana funkcji stresu – z naturalnej reakcji przystosowawczej organizmu do zjawiska, które towarzyszy nam na co dzień, przyjmując postać chroniczną, prowadzącą do wielu chorób.

Menedżer w fazie alarmowej

Fizjologiczne mechanizmy stresu znane jako ogólny stan adaptacyjny, polegają na zmianach biochemicznych w naszym organizmie w odpowiedzi na realne lub wyobrażone zagrożenie. Te kilka minut, gdy nasze ciało otrzymuje potężną dawkę adrenaliny, powoduje wyostrzenie zmysłów, przyspieszenie akcji serca, polepszenie koncentracji, zwiększenie wydolności i sprawności. Noradrenalina pojawiająca się w neuronach i przestrzeniach między nimi powoduje krótkotrwały stan uniesienia i pewności. Dla niektórych ten stan staje się tak potrzebny do funkcjonowania, jak poranna kawa czy papieros – powstaje uzależnienie od stanu pobudzenia. Kto z nas nie zna stereotypu wiecznie zagonionego menedżera, siedzącego do późna w biurze i reagującego agresją na podwładnych, którzy nieprawidłowo wykonują powierzone im zadania? Jest to dobra ilustracja wzoru zachowania nazywanego w psychologii typem osobowości A. Osoby, które się nim charakteryzują, są szczególnie podatne na uzależnienie od stresu. Żyją w ciągłym pośpiechu, są nerwowe, mają wysokie skłonności do rywalizacji i równie wysokie ambicje. Ze względu na swoje predyspozycje osobowościowe, często pracują na wysokich stanowiskach kierowniczych. Dla nich praca bez pobudzającego stresu staje się demotywująca i uciążliwa. Mogłoby się wydawać, że dla tego rodzaju osób stres jest zjawiskiem sprzyjającym, jednak należy pamiętać, że żyją one ciągle w fizjologicznym stanie pobudzenia, tak zwanej fazie alarmowej stresu. Organizm ludzki nie jest przystosowany do takiego przeciążenia i powoli poszczególne systemy przestają prawidłowo funkcjonować. Szczególnie narażone są tu układ krążenia oraz immunologiczny. Statystyki wskazujące, że coraz więcej osób cierpi na poważne choroby serca już przed 40. rokiem życia, mówią same za siebie.

Aprobata szefa

Zjawisko to ma jednak jeszcze dodatkowe implikacje. Firmy, zwłaszcza duże, stanowią pewnego rodzaju zamknięte systemy. Niektóre zachowania, szczególnie jeśli są okazywane przez przełożonych oraz wskazują na zaangażowanie w pracę, są dobrze postrzegane w organizacji i nagradzane społecznie. W ten sposób praca bez wytchnienia, często do późna, silne emocjonalne przeżywanie kwestii związanych z życiem zawodowym, napięte terminy, brak równowagi praca–dom, silna rywalizacja i tym podobne zjawiska stają się reprezentacją schematu „dobry pracownik” i wzorem do naśladowania. Oczywiście zjawiska te związane są również z eskalacją stresu i jego miejscem we współczesnej kulturze organizacji. Z jednej strony, pracownik odczuwa stres i jego konsekwencje, z drugiej jednak strony, osiąga sukcesy, które go napędzają. Ponieważ cały system funkcjonuje w podobny sposób, stres uznany zostaje za normę, często nawet za niezbędny składnik sukcesu. Tym sposobem jednostki o innym typie osobowości niż wzór A także są narażone na jego skutki, poprzez działanie czynników społecznych. Badania nad stresem w pracy w Stanach Zjednoczonych i Europie wskazują, że w dużych instytucjach napięcie i stres powstają głównie na tle stosunków międzyludzkich, konfliktów i nieumiejętności komunikowania się z przełożonym lub współpracownikami, kwestii związanych z rolą pracownika w firmie, czynników organizacyjnych oraz narzuconych ograniczeń lub nagłych zmian. Wobec tylu sytuacji rodzących stres staje się on wszechobecny i nierozłącznie kojarzony z życiem zawodowym, praca bez niego wydaje się wręcz niemożliwa.

Polecamy artykuły

Autor:

psycholog i trener; wykładowcą psychologii w krakowskim Kolegium Europejskim

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK