| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zjawisko anomii pracowniczej w firmie

Zjawisko anomii pracowniczej w firmie

Grupa ludzi wystawiana na pokusę demoralizuje się znacznie łatwiej niż jednostka. Tak właśnie rodzi się podkultura pracowniczych usprawiedliwień i anomia pracownicza. Członkowie takiej podkultury pracowniczej w sytuacjach dotyczących ich osobiście bądź wspólnie doświadczanych, sięgają po moralnie naganne korzyści.

UWAGA

Pracownik, który znajdzie racjonalne wytłumaczenie swojego czynu lub uzgodni społecznie jego zgodność z normami, zawsze sięgnie po korzyść.

PRZYKŁAD

Sytuacja pokusy: Przełożony jest na spotkaniu, a ja mam do załatwienia ważną prywatną sprawę. Jeżeli wyjdę wcześniej z pracy i nic nie powiem o tym przełożonemu, to załatwię wszystko w godzinach pracy i będę wcześniej w domu.

Wartości: wcześniejsze wyjście z pracy i nieuzgodnienie tego z przełożonym jest nieuczciwe, zwłaszcza że za tę godzinę pracy dostaję wynagrodzenie.

Korzyści: Wcześniej jestem w domu, nie poświęcam „wolnego czasu” na bieganie po urzędach.

Racjonalizacja: Robię to dla dzieci, będę mógł spędzić z nimi więcej czasu. Rodzina się ucieszy, jak wcześniej wrócę do domu, koledzy na przerwach na papierosa spędzają więcej czasu, a ja nie palę.

Uzgodnienie społeczne: „Wszyscy tak robią”, „Przecież tak często siedzisz po godzinach”, „Ciężko pracujesz, należy ci się”.

Usprawiedliwienia ustalane przez grupy

  • Pozytywne porównania

Sposób ustalania usprawiedliwienia na zasadzie pozytywnego porównania stawia nasze zachowanie w opozycji do zła, jakie wyrządzają inni. To, co my robimy, jest tak naprawdę kroplą w morzu oszustw, jakie dzieją się np. w innych działach: „Tamci to dopiero biorą”.

  • Za moje krzywdy

Bardzo często sam fakt, że ktoś czuje się pokrzywdzony, jest świetnym usprawiedliwieniem postępowania wbrew wyznawanym wartościom. Niesprawiedliwie wyrządzona nam krzywda może zostać wyrównana poprzez wyrządzenie zła przez nas. Tylko że nasze zło jest w takiej sytuacji wytłumaczone. Mamy prawo do rewanżu za to, co nam wyrządzono: „Mnie oszukano, to i ja mogę...”

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK