| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Zjawisko anomii pracowniczej w firmie

Zjawisko anomii pracowniczej w firmie

Grupa ludzi wystawiana na pokusę demoralizuje się znacznie łatwiej niż jednostka. Tak właśnie rodzi się podkultura pracowniczych usprawiedliwień i anomia pracownicza. Członkowie takiej podkultury pracowniczej w sytuacjach dotyczących ich osobiście bądź wspólnie doświadczanych, sięgają po moralnie naganne korzyści.

Przekonywanie siebie

Racjonalizacja to proces, w którym sami przeprowadzamy wewnętrzny monolog w celu wytłumaczenia zachowania niezgodnego z cenionymi zasadami. Są to usprawiedliwienia uzgadniane z sobą samym. Racjonalizacje są bardzo starannie przygotowywane, muszą być przemyślane i brzmieć przekonująco. Przecież musimy przekonać samego siebie o słuszności podjętych przez nas działań. Jednak racjonalizacja nie ma takiej mocy, jak społeczne uzgadnianie.

Wiarygodność usprawiedliwień i redukcja dysonansu godnościowego najlepiej rozwija się w środowisku społecznym. Jakże świetnym gruntem do rozkwitu anomii pracowniczej jest nasze środowisko pracy. Nie ma jak usprawiedliwienia tworzone w grupie uczciwych współpracowników, są one nadzwyczaj wiarygodne, bo poparte przez grono porządnych osób, są bardziej wartościowe niż racjonalizacje, które przeprowadzamy sami.

W grupie siła

Grupa ludzi wystawiana na pokusę demoralizuje się znacznie łatwiej niż jednostka. Tak właśnie rodzi się podkultura pracowniczych usprawiedliwień i anomia pracownicza. Członkowie takiej podkultury pracowniczej w sytuacjach dotyczących ich osobiście bądź wspólnie doświadczanych, sięgają po moralnie naganne korzyści. Postępują w ten sposób, gdyż udało się w ich podkulturze stworzyć usprawiedliwienie na tego typu zachowanie. Ważną właściwością takiej grupy jest zaakceptowanie przez wszystkich pracowników sytuacji, w których możemy w „uczciwy” sposób „korzystać z okazji” kosztem firmy i ustalenie, od którego momentu zjawisko to jest już niepożądane. Tworzą się zasady, z których wynika, co uczciwie należy się pracownikowi, zresztą zawsze możemy powiedzieć, że wszyscy tak robią. Dynamika rozwoju procesu usprawiedliwień zależy od spójności grupy. Im bardziej spójna grupa, tym proces ten przebiega szybciej, aż doprowadza do powstania podkultury pracowniczej. Grupowe ustalanie usprawiedliwień ma magiczną siłę.

Dlaczego tak się dzieje

Według dr. hab. Marka Kosewskiego* anomia pracownicza powstaje z kilku przyczyn:

  • Eksponowania pracowników na powtarzające się sytuacje pokusy. Często gdy podstawowe potrzeby pracownicze – potrzeba korzyści i potrzeba własnej wartości i godności nie są zaspokojone, pracownicy sięgają po inne korzyści.
  • Uruchomienia w ten sposób procesu społecznego uzgadniania usprawiedliwień.
  • Wytworzenia się na skutek tego w grupie podkultury usprawiedliwionych korzyści zawierającej gotowe wzorce usprawiedliwień.
  • Powstania osobistej anomii u pracowników poprzez przejęcie i utrwalenie się w ich przekonaniach niektórych lub wszystkich usprawiedliwień zawartych w podkulturze.

Ważna jest świadomość, że zjawisko anomii istnieje w większości firm. Jego skala jest, niestety, ogromna. Wartości przestały wpływać na postępowanie ludzi, za to w zatrważającym tempie w firmach rodzi się podkultura usprawiedliwień. Na szczęście w psychicznej konstrukcji człowieka drzemie tęsknota za wartościami i godnością, naszą rolą jest obudzić ten mechanizm u pracowników.

Należy zrozumieć, że anomia jest brakiem samokontroli idącej od wewnętrznego „ja” bądź grupy i nad tym należy pracować. Ograniczenie anomii i ograniczenie wiarygodności usprawiedliwień oraz powiązanie codziennych czynności, które wykonuje człowiek, z wartościami, to zadania, jakich musimy się podjąć w celu uruchomienia systemu wartości.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK