| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Etyczny dyrektor personalny

Etyczny dyrektor personalny

Niewiele jest profesji mających tak duże oddziaływanie społeczne, jak funkcja dyrektora personalnego. Działania podejmowane przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie kapitałem ludzkim odzwierciedlają nie tylko strategię biznesową firmy, lecz także (a może przede wszystkim) jej wartości etyczne. Zazwyczaj to właśnie na podstawie ogółu relacji z pracownikami można organizację nazwać etyczną lub nieetyczną.

Egzekwowanie norm Kodeksu

Na straży przestrzegania zasad znajdujących się w Kodeksie stoją wewnętrzne komisje organizacji–sygnatariuszy dokumentu. W przypadku PSZK jest nim jeden z organów statutowych – sąd dyscyplinarny. Sankcją za działania sprzeczne z Kodeksem może być wykluczenie z grona członków stowarzyszenia. Od czasu ogłoszenia Kodeksu takie zdarzenie nie miało miejsca, co świadczy o wysokim standardzie etycznym dyrektorów personalnych w Polsce.

Etyka ważna dla biznesu

W obliczu ostatnich zmian na rynku pracy, który w powolnym procesie zmienia się z rynku pracownika w rynek pracodawcy, przestrzeganie Kodeksu Etyki ma szczególne znaczenie. Należy pamiętać, że ludzkie podejście do pracowników oparte na solidnej podstawie etycznej przynosi korzystne rezultaty w perspektywie długofalowej. Dotyczy to nie tylko wizerunku dobrego pracodawcy i dobrego samopoczucia dyrektora personalnego, lecz także wyników biznesowych organizacji.

Marek Prujszczyk

dyrektor personalny GeoPost CSEE

Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego w moim mniemaniu stanowi rodzaj zawodowego kompasu, ułatwiającego wybór właściwego kierunku działania. Sprawowanie funkcji menedżerskich jest związane z koniecznością podejmowania decyzji dotyczących pracowników, w przypadku dyrektorów personalnych częstotliwość i zakres tych decyzji są wyjątkowo duże. Przy tego typu decyzjach zarówno indywidualnych, jak i systemowych istnieje znaczne ryzyko popełnienia błędów w negatywny sposób wpływających na życie zawodowe i prywatne współpracowników. Ryzyko to pogłębia się w trudnej sytuacji gospodarczej, gdy decyzje są podejmowane pod większą presją finansową przy braku czasu. Zwłaszcza w takiej sytuacji pracownicy działów personalnych są zobowiązani do wyjątkowej staranności w działaniu i zachowania najwyższych standardów nie tylko w ogólnym znaczeniu profesjonalizmu, lecz także (a ze względu na podmiot naszych działań można powiedzieć zwłaszcza) etyczno-moralnych. Dlatego też konieczne jest oparcie się na jasnych, wyraźnie zdefiniowanych i czytelnych dla środowiska zawodowego zasadach, a takim zbiorem zasad jest nasz Kodeks.

Magdalena Stalpińska

dyrektor pionu personalnego, real, – Sp. z o.o. i Spółka Komandytowa Grupa METRO

Pracę nad kodeksem rozpoczęliśmy jeszcze w okresie kryzysu, na początku drugiego tysiąclecia. Był to czas wymagający głębokiej restrukturyzacji wielu przedsiębiorstw i związanych z tym masowych zwolnień pracowników. Dyrektor personalny często musiał się zderzyć z problemem zwolnienia tysięcy ludzi, nie mając praktycznie do dyspozycji profesjonalnych narzędzi; programy outplacementowe dopiero raczkowały. Trzeba było podejmować najtrudniejsze decyzje, kierując się przede wszystkim doświadczeniem życiowym i przyzwoitością. Bardzo często po przeprowadzonej z sukcesem restrukturyzacji sam również stawał się jej ofiarą.

Zarówno wówczas, jak i teraz dyrektor personalny ma do odegrania w organizacji specjalną rolę: z jednej strony, reprezentuje w kontaktach z pracownikami pracodawcę, z drugiej, w stosunku do pracodawcy reprezentuje pracowników. Powinien wiedzieć, co dla pracowników jest najważniejsze i umieć przekazać to zarządowi, aby ten był w stanie podejmować właściwe decyzje. Nie bójmy się tego powiedzieć: dyrektor personalny to profesja zaufania społecznego – od ludzi ją wykonujących społeczeństwo oczekuje ponadstandardowych kwalifikacji etycznych. Kodeks ma uświadomić wszystkim zainteresowanym, jak to należy realizować w praktyce.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK