| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Etyczny dyrektor personalny

Etyczny dyrektor personalny

Niewiele jest profesji mających tak duże oddziaływanie społeczne, jak funkcja dyrektora personalnego. Działania podejmowane przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie kapitałem ludzkim odzwierciedlają nie tylko strategię biznesową firmy, lecz także (a może przede wszystkim) jej wartości etyczne. Zazwyczaj to właśnie na podstawie ogółu relacji z pracownikami można organizację nazwać etyczną lub nieetyczną.

Reguły Kodeksu

Zasady etyczne zawarte w Kodeksie odnoszą się do wszystkich aspektów pracy dyrektora personalnego.

Zasady ogólne

Przede wszystkim w swojej działalności dyrektor personalny ma obowiązek kierowania się zasadami poszanowania godności i interesów pracowników i pracodawców oraz uczciwości, odpowiedzialności i sprawiedliwości. W przypadku możliwości konfliktu interesów osobistych i zawodowych informuje o tym przełożonego, zaś w razie wystąpienia takiej sytuacji podjęcie decyzji pozostawia swojemu szefowi.

Od rekrutacji do zwolnienia

W procesie rekrutacji i selekcji kandydatów dyrektor personalny kieruje się profesjonalnymi kryteriami doboru pracowników, przeciwdziała dyskryminacji i naruszaniu zasady równego traktowania. Nie dopuszcza do wprowadzania w błąd kandydatów w zakresie informacji co do warunków zatrudnienia oraz do stosowania nacisku psychologicznego w celu skłonienia kandydata do zawarcia umowy o pracę. Dyrektor personalny czuwa nad przestrzeganiem przepisów prawa pracy, może też udzielać zatrudnionym porad prawnych w zakresie niepozostającym w sprzeczności z interesem pracodawcy. Rozwiązując umowę o pracę, czyni to w sposób nienaruszający godności osobistej pracownika, przy zastosowaniu obiektywnych kryteriów doboru pracowników do zwolnień.

Rozwój osobisty

Dyrektor personalny dba o to, aby wszyscy pracownicy mieli oparty na obiektywnych kryteriach dostęp do narzędzi rozwojowych. Na planowanie karier i ścieżek rozwoju nie mogą mieć wpływu żadne względy pozamerytoryczne ani praktyki dyskryminacyjne.

Bezpieczeństwo i dane osobowe

Obowiązkiem dyrektora personalnego jest też dołożenie wszelkich starań, aby w firmie były stosowane wszystkie dostępne środki ostrożności zabezpieczające życie i zdrowie pracowników. Za niedopuszczalne uważa się wykorzystywanie danych osobowych do celów pozazawodowych oraz wykorzystywanie informacji dotyczących życia prywatnego pracowników niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK