| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Zarządzanie > Dyrektorze personalny, licz na siebie

Dyrektorze personalny, licz na siebie

Rzetelnie udokumentowana efektywność polityki personalnej staje się jednym z najistotniejszych wyzwań, jakie stają przed działami personalnymi w czasie kryzysu. Określenie stopy zwrotu z inwestycji w poszczególne obszary HR - oto zadanie dla szefów pionów personalnych na najbliższe miesiące.

Właśnie mija coroczny szczyt sezonu grypowego. Działy personalne zaczęły już podliczać wskaźniki absencji. Wykres zachorowań na grypę publikowany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, wg którego od teraz aż do końca sierpnia odsetek chorujących będzie drastycznie spadał, rzadko pokrywa się z rzeczywistym wskaźnikiem zwolnień chorobowych w przedsiębiorstwach. Pracownicy biorą zwolnienia ze względu na prace sezonowe, ze strachu przed zwolnieniem z pracy, do niedawna - z powodu wyjazdu do pracy za granicę, a rzeczywiście chorzy, zakatarzeni i z gorączką, przychodzą do pracy. Są firmy, w których sezon grypowy zaczyna się w czerwcu, a kończy na przełomie września i października.

Chory w kryzysie

Kryzys ekonomiczny i realne zagrożenie trwałą utratą pracy sprawiają, że w tym roku wskaźnik absencji będzie niższy niż w latach poprzednich, a jest z czego schodzić. Z badań Saratoga HC Benchmarking prowadzonych przez PricewaterhouseCoopers wynika, że poziom absencji w Polsce był najwyższy spośród badanych krajów europejskich (zobacz wykres 1).

Wskaźnik absencji chorobowej przez uczestników badania Saratoga HC Benchmarking został nazwany wskaźnikiem lenistwa. Analitycy rynku pracy mówią o nim jako o mierniku stopnia zaangażowania pracowników w realizację celów firmy. Wyniki badania odsłoniły dwa ciekawe zjawiska.

Polak chorowity

Istnieje bardzo wyraźny podział pod względem absencji na kraje Europy Środkowej i Wschodniej oraz kraje Europy Zachodniej. W naszej części kontynentu pracownicy szanują pracę, są mniej chorowici, rzadziej sięgają po zwolnienia. W starej Europie związek z pracodawcą jest swobodniejszy, wskaźnik absencji przeciętnie dwukrotnie wyższy niż w CEE.

Wyjątek stanowi Polska z wynikiem przebijającym nawet chorowitych Francuzów. Polscy pracownicy przeciętnie co 20. dzień roboczy - zatem raz na miesiąc - korzystają ze zwolnienia. Rumuni chorują dwa razy rzadziej.

Interesujący jest rozkład wskaźnika absencji w podziale na poszczególne szczeble zarządzania. Najrzadziej ze zwolnień korzystają dyrektorzy - zaledwie niespełna 2 proc. czasu pracy spędzają na chorobowym. Kierownicy już przekraczają 3 proc., samodzielni specjaliści osiągają prawie 4 proc., a szeregowi pracownicy przekraczają 5 proc. Poziom zaangażowania i integracji z firmą jest wprost proporcjonalny do miejsca w hierarchii. Im wyżej - tym zaangażowanie większe.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

menedżer działu doradztwa w zakresie Zarządzania Kapitałem Ludzkim w PricewaterhouseCoopers

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK