| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning a tradycyjne szkolenia dla pracowników

E-learning to nowe perspektywy. Dla pracodawcy i pracownika. To nowe perspektywy dla biznesu, który zmienia się diametralnie pod wieloma względami. O ile zmiany te zauważalne są choćby w sposobach prezentacji ofert, czy możliwościach dotarcia do potencjalnych klientów, zmianie nie ulega jednak konieczność nieustannego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji pracowników. Nie bez powodu mówi się przecież, że ludzie stanowią największy kapitał firmy, stąd też jedną z najlepszych inwestycji będzie ich szkolenie.

Dzięki temu wszyscy pracownicy mają dostęp do systemu szkoleniowego z wielu miejsc na dobę. Umożliwia to dostosowanie czasu oraz miejsca szkolenia do indywidualnych preferencji jego uczestników. Nie ma sensu jednak zakup e-learningowych programów szkoleniowych w przypadku małej grupy uczestników. Poza tym, taka forma szkoleń najlepiej sprawdza się, kiedy grupa ta jest rozproszona, a zorganizowanie kursu w jednym miejscu i o jednej porze nie jest zadaniem łatwym. Warto również podkreślić, że internetowe programy szkoleniowe mogą być dostosowywane do indywidualnych wymagań firmy oraz modyfikowane na potrzeby jej rozwoju. Pracownicy doceniają możliwość korzystania z tak nowoczesnych narzędzi, które z całą pewnością zapewniają komfort mi oszczędność czasu.

Zobacz serwis: HRM

Czy są jakieś ograniczenia?

O nich też wypada przecież wspomnieć. A może nawet o tym, czego nie da się tak naprawdę zastąpić. W świetle dotychczasowych badań i wielkiego boomu na e-learning, który miał miejsce już jakiś czas temu, okazało się, że nic tak naprawdę nie jest w stanie do końca zastąpić czynnika ludzkiego. Tu należałoby zwrócić uwagę na perspektywę pracownika. Nie można zapominać bowiem o korzyściach, jakie daje możliwość pracy z grupą i integracja pracowników. Na to e-learning niestety nie pozwala. Kolejnym ograniczeniem mogą okazać się bariery technologiczne, takie jak zbytnie obciążenie sieci internetowej, czy brak dostępu do odpowiedniego sprzętu. Na szczególną uwagę zasługuje też fakt, że e-learning wymaga od jego uczestników dużej motywacji i samodyscypliny, co nie zawsze okazuje się łatwym zadaniem.  

Podsumowując

E-learning to z całą pewnością nowatorska i ciekawa forma edukacji. Posiada też jednak swoje ograniczenia, przez co nie zawsze może wydawać się w pełni skuteczna. E-learning, mimo iż rozwija się w błyskawicznym tempie, nadal w naszym kraju rodzi swego rodzaju obawy. Jeśli weźmiemy jednak pod uwagę rosnącą dynamikę biznesu oraz nieustanny rozwój technologii, a co się z tym wiąże zmieniające się oczekiwania młodego pokolenia, należy przyznać, że z taką formą edukacji trzeba się po prostu zmierzyć. Warto jednak podkreślić, że decyzje o organizowaniu e-szkoleń w firmach powinny być dokładnie przemyślane. O sukcesie e-learningu świadczy przede wszystkim ocena jego przydatności oraz jakość kształcenia.

W tym przypadku taka forma edukacji nie różni się tak naprawdę niczym od tradycyjnych szkoleń organizowanych w firmach. Zanim zdecydujemy się na wdrożenie e-learningu do naszej firmy, należałoby dokładnie przeanalizować jej potrzeby i na tej podstawie podjąć właściwe decyzje.

Dołącz do grona ekspertów Infor.pl!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

topFX.pl

Portal. Platforma walutowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »