REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wybrać odpowiednie miejsce szkolenia

Marek Skała
Marek Skała – trener warsztatowy, coach, mówca inspiracyjny; prowadzi projekty rozwojowe i szkoleniowe. Właściciel firmy szkoleniowej MEGALIT – Instytut Szkoleń, Najlepszej Firmy Szkoleniowej 2014. Od 25 lat prowadzi projekty szkoleniowe i rozwojowe dla największych polskich i światowych koncernów. Moderator warsztatów strategicznych. Osobowość Roku 2015 miesięcznika Osobowości i Sukcesy. Współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców. Członkostwo w ICF, ASTAD oraz International Federation of Journalists. Autor książek i dziennikarz – publicysta, napisał kilkaset tekstów z zakresu biznesu. Oraz dwa bestsellery „Psychologia Zmiany – rzecz dla wściekniętych” i „Manipulacja Odczarowana”. Nagroda: Ostre Pióro BCC, Proton 2012 dla najlepszego edukatora w branży PR. Prowadzi gościnnie zajęcia z PR i HR na kilku uczelniach w kraju.

REKLAMA

Podstawą udanego szkolenia jest nie tylko ciekawy program, lecz przede wszystkim trafny wybór miejsca. Wystarczy trochę odwagi i kreatywności. Ciekawy kurs można przecież zrobić nie tylko w dworku, schronisku górskim, pałacyku czy zamku w Polsce, ale także zorganizować go za granicą. Jednak za każdym razem należy zaplanować coś ciekawego, coś miejscowego, coś, co pozwoli ludziom zapamiętać to szkolenie. Dzięki temu sami, nie wiedząc kiedy, zastosują chętniej poznane techniki.

Najgorsze są nie kilkudniowe szkolenia, ale jednodniowe, tak zwane ofsajty, i imprezy integracyjne. Najpierw jedziemy cały dzień, około godziny 15.00 mamy obiad, potem dwie godziny mów motywacyjno-wzmacniających, balanga do rana i powrót - kolejne kilkaset kilometrów. Ale za to, jak brzmi - integracja w Zakopanem (na Mazurach, w Szklarskiej). Co prawda, nikt nie zdążył kupić oscypka, a na spacer nad jeziorem nie było czasu, ale... działo się! Czy w Jachrance, Serocku lub Pułtusku byłoby inaczej? Tylko to brzmienie „integracja w Mszczonowie” nie jest aż tak atrakcyjne. Jeśli program nie zawiera minimum jednego popołudnia wolnego, wycieczkowego, to ludzie nawet w Juracie mogą nie zdążyć zobaczyć morza. To po co trzymać ich 12 godzin w autach i autokarach?

Autopromocja

Planować z głową

Inną sytuacją jest szkolenie zjazdowe, kiedy ściągamy pracowników z całej Polski. Tu dobrze znaleźć balans pomiędzy ciekawym miejscem i w miarę podobnymi odległościami oraz czasem dojazdu dla wszystkich uczestników.

Jeśli natomiast skuszą nas legendy o nocnym życiu Krakowa, jedźmy na szkolenie pod Wawel. Jednak pozwólmy uczestnikom na, po pierwsze, dwu-, trzygodzinny spacer po mieście, po drugie, zwiedzenie z przewodnikiem czegoś ciekawego i mniej typowego (nowy pawilon Wyspiańskiego, synagoga), a po trzecie skorzystanie z krakowskich klubów. Pamiętajmy wszakże, że do miasta wychodzi się tu około 22, a życie nocne trwa do 2-3 nad ranem. Nie planujmy więc startu szkolenia o 9.00 - to bez sensu. Możemy oczywiście zaplanować szkolenie każdego dnia od 9.00 do 18.30 i kolację. Ale znowu - po co w Krakowie?

Uważać na koszty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważnym elementem szkoleń jest koszt wyżywienia i hotelu. Bywa, że z noclegiem za noc droższym niż normalny miesięczny czynsz za mieszkanie szkolonego pracownika. Kiedyś konferencję „Obniżanie kosztów spółek akcyjnych” zorganizowano w... najdroższym hotelu w Polsce. Nie chodzi o skąpstwo, ale czy na każdym szkoleniu musi być łosoś, sola, krewetki i hotel z noclegiem za 900 zł? Dla podkreślenia ważności szkolenie powinno odbywać się w warunkach trochę lepszych niż codzienne. Trochę! Oczywiście każdy z nas chętnie korzysta z luksusu na koszt innych, ale czy nocleg w ośrodku pod Warszawą za 200 zł zamiast w centrum za 800 zł zmniejszy efekt szkolenia? Najlepiej wybrać spokojny hotel, zwyczajny, spełniający warunki czystości i wygody przy rozsądnych cenach. Przy dobrym szkoleniu uczestnicy spędzą w pokoju około dwóch godzin. Pozostały czas to sen i pobyt w sali szkoleniowej.

Zapewnić warunki

Kolejna decyzja to sam ośrodek lub hotel i to, co ma w nim być. Najważniejsze rzeczy (obok pokoju i jedzenia) to dobra sala szkoleniowa (tu spędzimy około dziewięciu, dziesięciu godzin) oraz dobra rekreacja (minimum sauna i basen). Wielokrotnie sprawdziłem, że grupa warsztatowa, około 10-12-osobowa, w następnym dniu po saunie pracuje znacznie efektywniej. To tam dokonuje się najszybsza integracja, pękają lody, przełamywane są bariery. Lepiej mniej gwiazdek, czasem mało znany obiekt i miejscowość, ale z warunkami do efektywnej pracy i rekreacji. Zawsze lepiej mieć dobrą lokalizację (blisko i ciekawie), dobrą kuchnię i salę, elementy rekreacji, niż płacić hotelowi za posiadanie fryzjera i sklepiku z biżuterią oraz za recepcję, w której pracownicy mówią w trzech językach.

Wiele ośrodków ma w ofercie rekreację, TV sat., prasę, internet, ale... Rekreacja rzadko bywa dopasowana do potrzeb gości czy godzin szkolenia. Na przykład: basen jest, ale czynny wtedy, kiedy my się szkolimy. W ciągu dnia można go zamknąć, bo i tak nikt nie pływa. Bezradność i brak inwencji niektórych ośrodków w tym zakresie bywa zaskakująca.

Podobnie w wielu ośrodkach działa kiosk z prasą - czynny od 9.30. Najzabawniej jest wtedy, kiedy paczka z gazetami leży od 7 rano pod drzwiami zamkniętego kiosku, ale my gazety do śniadania nie dostaniemy.

Ciekawy układ panuje w obszarze TV i internetu - one rzadko działają razem. W dobrych hotelach dobór programów jest stały i sensowny, za to za jeden dzień korzystania z internetu płaci się dwa razy więcej, niż kosztuje stałe łącze na miesiąc. Bandytyzmem jest to, że cena jest 40-50 razy wyższa niż cena rynkowa w kafejce oddalonej 50 metrów od hotelu. O ile hotel nie jest na odludziu. W mniejszych ośrodkach szkoleniowych zestaw ustawionych programów rzadko jest dobierany pod kątem zainteresowań klienta. Za to - miłe zaskoczenie - w coraz większej liczbie ośrodków mamy sieć bezprzewodową, bezpłatny internet w pokojach lub bezpłatne kilka stanowisk. Jak widać, można.

Trzeba rozmawiać

Zawsze warto przed szkoleniem zapytać firmę szkoleniową o dobry pomysł na ciekawe miejsce szkolenia. Ja sam w ubiegłym roku szkoliłem w Egipcie, Hiszpanii i na Cyprze. Za każdym razem było taniej niż w Polsce, ciekawie, efektywnie. Trzeba jednak ze sobą rozmawiać. Czasem dostajemy zaproszenia do złożenia oferty szkoleniowej obwarowane dziwnymi warunkami, z określoną już datą, nijakim miejscem, przeładowanym, więc nieefektywnym, programem. Na próbę ucywilizowania projektu, porozmawiania otrzymujemy często odpowiedź, że procedura nie pozwala o tym rozmawiać.

A w Barcelonie w saunie nie byłem - Picasso, Miro, La Rambla i Gaudi wygrali. Skąd sama Barcelona? Otóż pewien prezes zapytał, czy mam wolny weekend i podał datę. Miałem. Zapytał o jeden dzień szkolenia. Dla osłody, że to tylko jeden dzień, dodał, że w niedzielę pójdziemy na mecz. Kiedy przypomniałem, że nasza liga nie gra, powiedział, że wie i że tym razem idziemy na Camp Nou. Delikatnie (mile) zaskoczonemu wyjaśnił, że przelot do Barcelony jest tańszy niż bilet na ekspres do Zakopanego; hotel także jest tańszy niż podobnej klasy obiekty w Juracie czy Zakopanem. Skoro taniej, to co mnie dziwi? Niezwykłość miejsca? I miał rację! Szkolenie było udane, efektywne. Z szacunkiem dla pracowników - sobota i niedziela były wolne od zajęć szkoleniowych, poświęcone zwiedzaniu. Wieczorem „nasza” już Barca wygrała, a Ronaldhinio strzelił bramkę. Było taniej, efektywnie, z dobrym skutkiem i zapewne zostanie zapamiętane przez uczestników na wiele lat. Teoria, techniki, emocje, motywacja w jednym. I o to w szkoleniach chodzi.

Zasada transportowa

Każda godzina spędzona przez pracowników w podróży na szkolenie musi być tego warta, czyli musimy dać uczestnikom coś miejscowego, czego nie ma bliżej ich miejsca zamieszkania - inaczej po co ich męczyć? Muszą mieć na to wolny czas w programie.

Zasada miejsca

Jeśli chcesz integracji i współpracy uczestników, to zapewnij do tego warunki. Liczy się sala (jasna, przestronna, ładna - sprzęt można zawsze dowieźć) i rekreacja, by aktywnie odpocząć i być sprawnym, a także naturalny dostęp do informacji, prasy, sensownych programów TV, internetu.

Zasada kosztowa

Przeznacz budżet na ciekawe zdarzenie, dobry stół, degustację win, sushi, pokaz mistrza kuchni. To zostanie zapamiętane bardziej niż tak zwany wypasiony hotel.

Jarosław Turkiewicz

dyrektor handlowy LOGITEL Sp. z o.o.

Wyjazdy integracyjne zacieśniają stosunki i budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami, przez co sprzyjają wzmocnieniu efektów pracy zespołowej. Wyjazdy mogą się odbywać zarówno w czasie pracy, jak i w czasie wolnym. Ich program powinien zawierać gry i zajęcia grupowe mające charakter team­buildingu. Dobrze zorganizowana impreza integracyjna jest doskonałą metodą na odreagowanie stresów dnia codziennego oraz daje możliwość poznania współpracowników. Wspólna zabawa oraz zmiana obowiązującej hierarchii służbowej prowadzą do zacieśnienia więzi między ludźmi.

Rzeczywista integracja zespołów odbywa się zazwyczaj w ramach grup branżowych. Dotyczy to w szczególności firm o rozbudowanej strukturze terytorialnej. Pracownicy skupieni wokół danej profesji, rozrzuceni w terenie, chętnie spotykają się, aby wspólnie bawić się oraz wymieniać doświadczeniami.

Wszelkie takie spotkania powinny być precyzyjnie przygotowane. Należy okreslić cel integracji i wybrać organizatora imprezy.

Wyjazdy integracyjne stanowią doskonały sposób motywowania pracowników. Jest wiele form i sposobów na to, aby bawić się dobrze, jednocześnie budując relacje w zespole. Nie należy natomiast zapominać o tym, że aktywny udział managementu w zabawie jest nieodzownym elementem spotkań integracyjnych.

 Marek Skała

Autor jest właścicielem Instytutu Szkoleń MEGALIT, współzałożycielem Polskiej Izby Firm Szkoleniowych i Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce. Jest członkiem American Society for Training and Development.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA