| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Kiedy iść na studia podyplomowe?

Kiedy iść na studia podyplomowe?

W dzisiejszych czasach ukończeniem studiów wyższych może pochwalić się wiele osób. Coraz częściej pracownicy decydują się teraz na studia podyplomowe. Co powinno zadecydować o podjęciu kolejnego etapu nauki? Kiedy najlepiej iść na studia podyplomowe?

● Chcę się rozwijać i pracować nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami

Spotykam świeżo upieczonych absolwentów studiów magisterskich, którzy, ubiegając się o staż w Antal, już zapowiadają, że planują podjąć studia podyplomowe z zakresu ZZL. Z pewnością świadczy to o ich ambicji, ale można wątpić, czy będą to właściwie zainwestowane pieniądze. Dlaczego? Dlatego, że podstawowym założeniem studiów podyplomowych jest bazowanie na praktycznym doświadczeniu. A trudno odnieść teorię do praktyki, gdy tej praktyki brak – mówi Małgorzata Wójtowicz.

Osobom, które już zdobyły pewne doświadczenie w zawodzie rekrutera, takie studia pomogą natomiast usystematyzować wiedzę. – Wielu rekruterów pracujących w Antal ma za sobą studia podyplomowe lub jest w ich trakcie. Mamy team leaderów, którzy podejmują studia podyplomowe z zakresu coachingu po to, aby skuteczniej zarządzać swoimi zespołami. Inni konsultanci podejmują studia dla HR biznes partnerów, aby jeszcze lepiej rozumieć potrzeby biznesowe po stronie klientów. Dla doświadczonych osób dobrze dopasowane studia podyplomowe mogą być furtką do poszerzania swoich kompetencji i pięcia się po kolejnych szczeblach kariery – przekonuje Małgorzata Wójtowicz.

Rozwój nowych mediów a nowe pokolenia pracowników

Jak podkreśla Anna Mikulska, partner w MJCC Employer Branding Consultants, studia podyplomowe warto wybrać w sytuacji, kiedy czujemy, że zaczyna nam brakować konkretnych kompetencji, na przykład, żeby lepiej wykonywać swoją pracę, awansować lub zacząć karierę w nowym obszarze. – Moim zdaniem nie warto robić ich tylko „dla papierka” – w czasie rekrutacji pracodawcy rzadko zwracają na to uwagę, bardziej liczą się doświadczenie i umiejętności niż dyplomy – twierdzi Anna Mikulska.

● Chcę uczyć się od praktyków i budować sieć kontaktów

Studia podyplomowe to okazja, aby poznać nowe rozwiązania, spojrzeć na biznes od praktycznej strony, wyjść poza teorię, przyswajaną podczas studiów magisterskich. To również szansa na wymianę doświadczeń z innymi słuchaczami – kolegami po fachu oraz nawiązywanie nowych kontaktów. – Cokolwiek by mówić o programach studiów i ich aspektach merytorycznych, to tak naprawdę za każdą opisaną treścią kryje się prowadzący i to on decyduje o sukcesie edukacyjnym oferty. Najlepiej, jeśli jest to praktyk z dużym doświadczeniem w danej branży. Taki wykładowca opowie o swoim doświadczeniu i uczuli na ewentualne błędy i pułapki, które czekają na nas w rozmaitych obszarach. To powinno odpowiadać osobom oczekującym przede wszystkim praktycznych zastosowań zdobywanej wiedzy – mówi Joanna Ukleja i zachęca, by skupić się przede wszystkim na swoich potrzebach podczas wyboru uczelni oraz kierunku studiów. Przyglądając się ofercie akademickiej, należy odnosić ją do swoich oczekiwań.

Polecamy artykuły

Autor:

Dziennikarka „Dziennika Polskiego”, specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi i rynku pracy, współpracuje z „Personelem i Zarządzaniem”, katarzyna.klimek.michno @gmail.com

Źródło:

Personel i Zarządzanie

Zdjęcia

Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia
Kiedy iść na studia podyplomowe? /Fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK