REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia dla pracodawców

Szkolenia 24 h
internetowy serwis szkoleń
Szkolenia dla pracodawców. /Fot. Fotolia
Szkolenia dla pracodawców. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób marzy o rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że to naprawdę ogromne wyzwanie. Stworzenie sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa wymaga wiedzy nie tylko tej o oferowanych produktach bądź usługach, ale także z zakresu prawa pracy, finansów i zarządzania zasobami ludzkimi.

Wiedza to klucz do sukcesu, dlatego każdy, kto chce sprawnie i uczciwie prowadzić biznes powinien pokusić się o udział w szkoleniach.

Autopromocja

Po pierwsze i najważniejsze - szkolenia związane z przepisami prawa pracy

To najważniejsze szkolenie dla przyszłego szefa, gdyż w prawie pracy zawarte są wszystkie fundamentalne podstawy dotyczące działalności firmy. Uczestnik kursu typu „prawo pracy” otrzyma niezbędne informacje dotyczące takich zagadnień jak:

  • rodzaje umów o pracę,
  • wypowiedzenie umowy o pracę,
  • nabór pracowników,
  • odpowiedzialność porządkowa i dyscyplinarna pracownika,
  • prawa i obowiązki pracownika oraz pracodawcy,
  • udzielanie i rozliczanie urlopów wypoczynkowych, wychowawczych,
  • kary porządkowe,
  • pracodawca przed organami kontroli,
  • dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.

Taka wiedza to skarb, bo dzięki niej pracodawca może skorzystać chociażby z pośrednictwa pracy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) i poprzez System Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR) wypłacać pracodawcom comiesięczne dofinansowania do wypłat (dla osób posiadających aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności). Dzięki wsparciu finansowemu pracodawcy mogą zatrudniać osoby niepełnosprawne na bardzo korzystnych dla siebie warunkach. Dofinansowanie wynagrodzeń, zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, czy współfinansowanie szkoleń zdecydowanie odciąży budżet początkującego właściciela firmy. 

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Po drugie – szkolenia finansowe

Bardzo ważne z perspektywy początkującego pracodawcy są wszelkie kwestie finansowe, takie jak rozliczanie pensji czy odprowadzanie podatków. Bez fachowej wiedzy o kłopoty w tym temacie nie trudno.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Wynagrodzenia.
Przepisy dotyczące wynagrodzeń i innych świadczeń są skomplikowane nawet dla osób, które stosują je na co dzień, więc początkujący pracodawca tym bardziej powinien zainwestować w  szkolenie finansowe. Program takich kursów zawiera zazwyczaj szereg pojęć związanych z naliczaniem wynagrodzeń, w tym:

  • wskaźniki i stawki obowiązujące w danym roku obrachunkowym,
  • minimalne wynagrodzenie za pracę,
  • wynagrodzenie za część miesiąca,
  • obliczanie wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop,
  • wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia i zasiłków chorobowych,
  • zasady rozliczania korekt,
  • koszty uzyskania przychodu i zaliczka na podatek dochodowy.

2. Podatki w firmie.
Znane powiedzenie mówi, że w życiu tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Pracodawca powinien więc orientować się w tematyce podatkowej, inaczej „śmierć” jego firmy nastąpi szybciej, niż może się tego spodziewać.

Szkolenia dotyczące podatków dostarczają wiedzy na temat optymalizacji zobowiązań podatkowych zarządzanej firmy.

Przykładowe szkolenia:

  • podatek od towarów i usług (VAT),
  • podatki majątkowe w działalności gospodarczej i rozliczeniach osobistych,
  • zmiany w podatku VAT,
  • zmiany w podatkach VAT/CIT/PIT oraz planowane zmiany na kolejne lata,
  • kontrola i postępowanie podatkowe.

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Po trzecie - szkolenia interpersonalne

Sukces w prowadzeniu firmy jest uzależniony od wielu czynników, ale kluczowym elementem są przede wszystkim relacje z pracownikami. Szef powinien mieć  predyspozycje do kierowania zespołem, takie jak pewność siebie, asertywność, stanowczość, komunikatywność, umiejętność motywowania. Warto, więc zainwestować w odpowiednie szkolenie, dzięki któremu zdobędziemy lub poprawimy umiejętności budowania efektywnych relacji z przełożonymi. Przykładami takich szkoleń mogą być:

  • efektywna motywacja pracowników w praktyce,
  • kierowanie zespołem,
  • asertywność w biznesie,
  • umiejętność radzenia sobie z tzw. „trudnymi pracownikami",
  • skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem,
  • rekrutacja i selekcja pracowników,
  • zarządzanie konfliktem: Jak rozwiązywać konflikty w zespole?

Proponowane szkolenia dla początkujących pracodawców powinny ułatwić start w nowej, biznesowej rzeczywistości. Być może efekty tych szkoleń nie zawsze będą od razu widoczne, ale z czasem przyniosą wymierne korzyści dla przedsiębiorcy i jego działalności.

Forum kadry

Źródło: Szkolenia24h.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    REKLAMA

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    REKLAMA