REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu

Jolanta Brzozowska
Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu. /Fot. Fotolia
Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planując przyszłość nie trudno jest stracić skupienie na teraźniejszości. Skupienie się na teraźniejszości może nam zaś ułatwić osiągnięcie sukcesu w wielu dziedzinach.

Chwila obecna, ten moment, to trudny do określenia wycinek czasu, potrafimy na niego spojrzeć dopiero z perspektywy, robiąc krok w tył bądź w przód, wspominając go, bądź planując to, jak ma wyglądać. Dlatego zawsze jesteśmy tam, gdzie nas nie ma. Spróbujmy odnaleźć ten moment, który trwa teraz.

Autopromocja

Cenna koncentracja

Wyobraźmy sobie sytuację ekstremalną, zagrożenie życia, np. wypadek. Ratownik zjawiający się na miejscu zdarzenia ma za zadanie pomóc osobom poszkodowanym. Jest skoncentrowany na odbiorze wszelkich bodźców z sytuacji, jaką zastał: sygnałów wysyłanych w danej chwili przez poszkodowanych, okoliczności wydarzenia, jakie dostrzega. Uruchamia proces reakcji odpowiedni do danych mu okoliczności, jednocześnie na bieżąco aktualizuje odbiór sygnałów wysyłanych przez sytuację, interpretuje i odpowiednio modyfikuje swoje działania w celu jak największej skuteczności. Ta sytuacja wymaga od niego zupełnej bezmyślności, jeśli chodzi o swoje życie prywatne, zepchnięcie dotychczasowych myśli dotyczących przeszłości i przyszłości. Jego działanie jest maksymalnie skoncentrowane na tu i teraz. Działanie ratownika musi być w danej chwili szybkie i skuteczne. Szkolenie, które przechodzi, ma na celu wyćwiczyć reakcje nawykowe, które można w skrócie opisać schematem: sygnał - reakcja na niego. Zadanie, jakie stawia przed nim chwila bieżąca, to właśnie odbieranie bodźców i reagowanie na nie - wszystko to odbywa się w trwającym momencie.

Zobacz także: Jak budować karierę zawodową?

Ten moment

Teraźniejszość to jedna z możliwych kategorii czasu obok przeszłości i przyszłości. Ten moment teraz, zastygnięcie w bezruchu nad chwilą mijającą, to jedyny czas, kiedy mamy możliwość działania. Wszystko to, co wspominamy lub planujemy, jest zamkniętą całością, zastaną, niezmienną, nie jesteśmy w stanie realnie na nią oddziaływać. Nie jesteśmy w stanie odczuwać, działać, myśleć w innym czasie niż w chwili obecnie trwającej. Nic, co się dzieje, zdarzyło albo zdarzy, nie dzieje się w innym czasie niż właśnie w teraźniejszości, teraz, w obecnie mijającej chwili, by za chwilę stać się przeszłością zamkniętą w czasoprzestrzeni. Dlatego tak ważne jest, by nasze działanie nie było rozproszone myślami o innym momencie niż ten, w którym jesteśmy aktualnie. Jeśli siedzimy i czytamy artykuł to cała nasza uwaga, wszystkie zasoby poznawcze uwagi i pamięci skupmy na odbieraniu treści, jaką poznajemy. To może zaowocować lepszym zrozumieniem, wczuciem się w sytuację, lepszym zapamiętaniem, a w późniejszym czasie również lepszym przypomnieniem. To z kolei może przełożyć się na większą efektywność, szybsze kojarzenie.

Nie uciekniemy przed czasem

Pojęcie czasu to kategoria umowna, wymyślona przez umysł ludzki dla zaspokojenia naturalnej ludzkiej potrzeby upraszczania rzeczywistości, kategoryzowania jej przejawów w kilka większych podgrup. Perspektywa przeszłości czy przyszłości ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie, daje możliwość nabrania dystansu do rzeczywistości. Warto jednak byśmy wiedzieli, że przeszłość jest tylko naszym wspomnieniem, zapisaną w pamięci chwilą obecną. Ale wspomnienie, ponowne przeżywanie chwili minionej również dzieje się teraz. Podobnie jest, jeśli chodzi o nasze plany na przyszłość - to wymysł produkowany przez nasz umysł w chwili obecnej. Moment, kiedy realizujemy nasze plany co do przyszłości, to już teraźniejszość, bo tylko wtedy mamy możliwość oddziaływania na rzeczywistość. Świadomość tych trzech perspektyw czasowych jest ważna dla umiejętności głębszego, radośniejszego, bardziej produktywnego przeżywania wydarzeń, w jakich bierzemy udział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie


Radość z procesu

Ważnym wydaje się być uwolnienie od przymusu dojścia w konkretne miejsce, do ściśle określonego punktu na rzecz czerpania przyjemności z procesu działania. Czynność sama w sobie może być pięknym czasem rozwoju, nie ograniczonym w swym przebiegu przez oczekiwanie końca. Zagłębienie się w chwili, która trwa, daje szansę przeżycia jej w pełni, zaangażowania całych swoich sił i zasobów dla potrzeb tej czynności. Przykładem bycia tu i teraz jest „zagapienie się”, rodzaj odpoczynku dla mózgu, bezmyślnego zatrzymania w ograniczonej w naszym odczuciu świadomości. Tymczasem ten moment wyłączenia się jest być może najbardziej autentycznym odczuciem naszego dnia. Świadomość pozwala nie tylko myśleć, planować, wspominać, działać, oceniać - co zazwyczaj odnosimy do odległej perspektywy wobec danej chwili, ale co jednocześnie przeżywamy w chwili obecnej - ale też odczuwać, radować się, smucić, obserwować to, co odnosimy do teraźniejszości (nie da się odczuwać np. temperatury w przeszłości, wspomnienie to tylko przywołanie elementu z pamięci i dzieje się to w chwili obecnej) i co również robimy tu i teraz, i tylko wtedy.

Stan finalny

Podsumowując - wyrażajmy swoje zamiary w działaniu i staranności, ale nie przywiązujmy się zbytnio do wyniku. Zafiksowanie na oczekiwanym stanie finalnym może zablokować pośrednie mniejsze działania, składające się na efekt końcowy. Zbytnie przywiązanie do efektu może również zawężać nasze pole możliwości działania poprzez selektywny odbiór rzeczywistości pokierowany chęcią osiągnięcia planowanego celu końcowego.

Zadaj pytanie na: Forum kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA