REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu

Jolanta Brzozowska
Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu. /Fot. Fotolia
Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Planując przyszłość nie trudno jest stracić skupienie na teraźniejszości. Skupienie się na teraźniejszości może nam zaś ułatwić osiągnięcie sukcesu w wielu dziedzinach.

Chwila obecna, ten moment, to trudny do określenia wycinek czasu, potrafimy na niego spojrzeć dopiero z perspektywy, robiąc krok w tył bądź w przód, wspominając go, bądź planując to, jak ma wyglądać. Dlatego zawsze jesteśmy tam, gdzie nas nie ma. Spróbujmy odnaleźć ten moment, który trwa teraz.

Autopromocja

Cenna koncentracja

Wyobraźmy sobie sytuację ekstremalną, zagrożenie życia, np. wypadek. Ratownik zjawiający się na miejscu zdarzenia ma za zadanie pomóc osobom poszkodowanym. Jest skoncentrowany na odbiorze wszelkich bodźców z sytuacji, jaką zastał: sygnałów wysyłanych w danej chwili przez poszkodowanych, okoliczności wydarzenia, jakie dostrzega. Uruchamia proces reakcji odpowiedni do danych mu okoliczności, jednocześnie na bieżąco aktualizuje odbiór sygnałów wysyłanych przez sytuację, interpretuje i odpowiednio modyfikuje swoje działania w celu jak największej skuteczności. Ta sytuacja wymaga od niego zupełnej bezmyślności, jeśli chodzi o swoje życie prywatne, zepchnięcie dotychczasowych myśli dotyczących przeszłości i przyszłości. Jego działanie jest maksymalnie skoncentrowane na tu i teraz. Działanie ratownika musi być w danej chwili szybkie i skuteczne. Szkolenie, które przechodzi, ma na celu wyćwiczyć reakcje nawykowe, które można w skrócie opisać schematem: sygnał - reakcja na niego. Zadanie, jakie stawia przed nim chwila bieżąca, to właśnie odbieranie bodźców i reagowanie na nie - wszystko to odbywa się w trwającym momencie.

Zobacz także: Jak budować karierę zawodową?

Ten moment

Teraźniejszość to jedna z możliwych kategorii czasu obok przeszłości i przyszłości. Ten moment teraz, zastygnięcie w bezruchu nad chwilą mijającą, to jedyny czas, kiedy mamy możliwość działania. Wszystko to, co wspominamy lub planujemy, jest zamkniętą całością, zastaną, niezmienną, nie jesteśmy w stanie realnie na nią oddziaływać. Nie jesteśmy w stanie odczuwać, działać, myśleć w innym czasie niż w chwili obecnie trwającej. Nic, co się dzieje, zdarzyło albo zdarzy, nie dzieje się w innym czasie niż właśnie w teraźniejszości, teraz, w obecnie mijającej chwili, by za chwilę stać się przeszłością zamkniętą w czasoprzestrzeni. Dlatego tak ważne jest, by nasze działanie nie było rozproszone myślami o innym momencie niż ten, w którym jesteśmy aktualnie. Jeśli siedzimy i czytamy artykuł to cała nasza uwaga, wszystkie zasoby poznawcze uwagi i pamięci skupmy na odbieraniu treści, jaką poznajemy. To może zaowocować lepszym zrozumieniem, wczuciem się w sytuację, lepszym zapamiętaniem, a w późniejszym czasie również lepszym przypomnieniem. To z kolei może przełożyć się na większą efektywność, szybsze kojarzenie.

Nie uciekniemy przed czasem

Pojęcie czasu to kategoria umowna, wymyślona przez umysł ludzki dla zaspokojenia naturalnej ludzkiej potrzeby upraszczania rzeczywistości, kategoryzowania jej przejawów w kilka większych podgrup. Perspektywa przeszłości czy przyszłości ułatwia nam funkcjonowanie w społeczeństwie, daje możliwość nabrania dystansu do rzeczywistości. Warto jednak byśmy wiedzieli, że przeszłość jest tylko naszym wspomnieniem, zapisaną w pamięci chwilą obecną. Ale wspomnienie, ponowne przeżywanie chwili minionej również dzieje się teraz. Podobnie jest, jeśli chodzi o nasze plany na przyszłość - to wymysł produkowany przez nasz umysł w chwili obecnej. Moment, kiedy realizujemy nasze plany co do przyszłości, to już teraźniejszość, bo tylko wtedy mamy możliwość oddziaływania na rzeczywistość. Świadomość tych trzech perspektyw czasowych jest ważna dla umiejętności głębszego, radośniejszego, bardziej produktywnego przeżywania wydarzeń, w jakich bierzemy udział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie


Radość z procesu

Ważnym wydaje się być uwolnienie od przymusu dojścia w konkretne miejsce, do ściśle określonego punktu na rzecz czerpania przyjemności z procesu działania. Czynność sama w sobie może być pięknym czasem rozwoju, nie ograniczonym w swym przebiegu przez oczekiwanie końca. Zagłębienie się w chwili, która trwa, daje szansę przeżycia jej w pełni, zaangażowania całych swoich sił i zasobów dla potrzeb tej czynności. Przykładem bycia tu i teraz jest „zagapienie się”, rodzaj odpoczynku dla mózgu, bezmyślnego zatrzymania w ograniczonej w naszym odczuciu świadomości. Tymczasem ten moment wyłączenia się jest być może najbardziej autentycznym odczuciem naszego dnia. Świadomość pozwala nie tylko myśleć, planować, wspominać, działać, oceniać - co zazwyczaj odnosimy do odległej perspektywy wobec danej chwili, ale co jednocześnie przeżywamy w chwili obecnej - ale też odczuwać, radować się, smucić, obserwować to, co odnosimy do teraźniejszości (nie da się odczuwać np. temperatury w przeszłości, wspomnienie to tylko przywołanie elementu z pamięci i dzieje się to w chwili obecnej) i co również robimy tu i teraz, i tylko wtedy.

Stan finalny

Podsumowując - wyrażajmy swoje zamiary w działaniu i staranności, ale nie przywiązujmy się zbytnio do wyniku. Zafiksowanie na oczekiwanym stanie finalnym może zablokować pośrednie mniejsze działania, składające się na efekt końcowy. Zbytnie przywiązanie do efektu może również zawężać nasze pole możliwości działania poprzez selektywny odbiór rzeczywistości pokierowany chęcią osiągnięcia planowanego celu końcowego.

Zadaj pytanie na: Forum kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA