| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu

Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu

Planując przyszłość nie trudno jest stracić skupienie na teraźniejszości. Skupienie się na teraźniejszości może nam zaś ułatwić osiągnięcie sukcesu w wielu dziedzinach.

Radość z procesu

Ważnym wydaje się być uwolnienie od przymusu dojścia w konkretne miejsce, do ściśle określonego punktu na rzecz czerpania przyjemności z procesu działania. Czynność sama w sobie może być pięknym czasem rozwoju, nie ograniczonym w swym przebiegu przez oczekiwanie końca. Zagłębienie się w chwili, która trwa, daje szansę przeżycia jej w pełni, zaangażowania całych swoich sił i zasobów dla potrzeb tej czynności. Przykładem bycia tu i teraz jest „zagapienie się”, rodzaj odpoczynku dla mózgu, bezmyślnego zatrzymania w ograniczonej w naszym odczuciu świadomości. Tymczasem ten moment wyłączenia się jest być może najbardziej autentycznym odczuciem naszego dnia. Świadomość pozwala nie tylko myśleć, planować, wspominać, działać, oceniać - co zazwyczaj odnosimy do odległej perspektywy wobec danej chwili, ale co jednocześnie przeżywamy w chwili obecnej - ale też odczuwać, radować się, smucić, obserwować to, co odnosimy do teraźniejszości (nie da się odczuwać np. temperatury w przeszłości, wspomnienie to tylko przywołanie elementu z pamięci i dzieje się to w chwili obecnej) i co również robimy tu i teraz, i tylko wtedy.

Stan finalny

Podsumowując - wyrażajmy swoje zamiary w działaniu i staranności, ale nie przywiązujmy się zbytnio do wyniku. Zafiksowanie na oczekiwanym stanie finalnym może zablokować pośrednie mniejsze działania, składające się na efekt końcowy. Zbytnie przywiązanie do efektu może również zawężać nasze pole możliwości działania poprzez selektywny odbiór rzeczywistości pokierowany chęcią osiągnięcia planowanego celu końcowego.

Zadaj pytanie na: Forum kadry

Autor:

TRECO

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu. /Fot. Fotolia
Skupienie na teraźniejszości drogą do sukcesu. /Fot. Fotolia

Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK