REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zawód księgowego. /Fot. Fotolia
Zawód księgowego. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zawód księgowego kojarzy się z osobą pedantyczną, surową oraz nietolerancyjną, jeśli chodzi o błędy. Na pierwszy rzut oka zawód księgowego wydaje się nudny i monotonny. Czy praca księgowego to rzeczywiście tylko tabele liczb, podatki  i raporty?

Osobie, która nie miała styczności z tym stanowiskiem, na pierwszy rzut oka, zawód księgowego może wydawać się nudny i monotonny. Niekończące się tabele liczb, podatki, raporty – kto by to wytrzymał? Mając na uwadze charakter wykonywanej pracy, księgowy najczęściej postrzegany jest jako osoba pedantyczna, surowa, nietolerancyjna, jeśli chodzi o błędy. Czy jednak rzeczywiście tak jest?

Autopromocja

Zakres obowiązków

Do zakresu obowiązków księgowego należy: prowadzenie ksiąg rachunkowych czy ewidencji zdarzeń na podstawie dowodów księgowych, sporządzanie sprawozdań finansowych i podatkowych, sprawdzanie aktywów i pasywów, dbanie o płynność finansową, dokonywanie transakcji na koncie bankowym firmy, współpraca z dostawcami, klientami oraz urzędnikami z różnych instytucji państwowych - z urzędu skarbowego, izby celnej czy ZUS-u.

Zobacz również serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

Dzisiejszy księgowy powinien być wielozadaniowy, szczególnie w małych firmach, gdzie zakres jego obowiązków może być bardzo szeroki. Oprócz tego, iż musi być specjalistą w rachunkowości, wykonuje również obowiązki rekrutera czy też prawnika. W tym wypadku sama wiedza na temat zasad rachunkowości nie wystarczy, trzeba znać również zasady Kodeksu pracy, prawa dotyczącego spółek. Ponadto, warto pamiętać, że przepisy podatkowe zmieniają się prawie codziennie, w związku z czym księgowy, aby nie popełniać błędów, musi na bieżąco śledzić branżowe publikacje.

Jednak , aby stać się wartościowym pracownikiem, sama wiedza nie wystarczy. Dobry księgowy powinien znać wszystkie nowoczesne programy komputerowe w rachunkowości, opanować zasady działania konta w banku, gdyż rachunków bankowych firma na ogół ma kilka, perfekcyjne posługiwać się Excelem. Trzeba też wiedzieć, co to jest podpis elektroniczny i umieć z niego korzystać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy także: Wynagrodzenia według stanowisk - Raport płacowy. Polska i świat - cz. 6


Czy praca na tym stanowisku naprawdę jest nudna?

O tym, iż praca księgowego jest nudna, może mówić tylko ten, kto nie do końca zna jej specyfikę. Oczywiście dobry księgowy musi być pedantyczny i nietolerancyjny na błędy, bo zaraz po szefie jest najważniejszy w firmie. To on zarządza finansami, odpowiada za to, aby wynagrodzenia wpłynęły na czas na konta pracowników. Mimo że jest to funkcja wymagająca dużej wiedzy, poświęcenia i ciężkiej pracy w skupieniu, ma ona także ciekawą stronę. Księgowy na ogół pierwszy, na pewno zaraz po szefie, posiada wiadomości, które często interesują innych pracowników. Jakie? Na przykład, z racji tego, iż księgowość śledzi działania i czas wolny pracowników, to zawsze wie, kto jest na wakacjach lub na zwolnieniu lekarskim. Omawiany dział posiada informacje nie tylko na temat pracowników, ale także ich małżonków, dzieci, alimentów i niespłaconych kredytów.

Z całą pewnością praca na odpowiedzialnym stanowisku w specyficznym dziale firmy, jakim jest księgowość, gdzie mamy do czynienia z nieustannym przepływem informacji, nie może być nudna i monotonna.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca członków korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

REKLAMA