| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe - procedury

Ubieganie się o szkolenia indywidualne i grupowe wiąże się z określonymi procedurami działania. Jak wyglądają szczegółowe warunki organizacji szkoleń finansowanych ze środków Funduszu Pracy?

Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie szkolenia, bezwzględnie należy zapoznać się z zasadami przyznawania tego dofinansowania. W zasadach urzędy informują o maksymalnej kwocie dostępnego dofinansowania oraz np. o okresie, w jakim wymagane jest założenie działalności, jeżeli ktoś zadeklarował jej otwarcie po ukończeniu szkolenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Przerwanie szkolenia i jego konsekwencje

Niekiedy zdarzają się sytuacje, które powodują, że jesteśmy zmuszeni do przerwania szkolenia. Osoby bezrobotne, które przerwą szkolenie ze swojej winy, bez powodu, zostają wyrejestrowane z urzędu pracy na 120 dni (pierwsze przerwanie szkolenia). Ponadto osoba, która zostanie skierowana na szkolenie i nie ukończy go z własnej winy, zobowiązana jest do zwrotu kosztów szkolenia. Jeżeli jednak powodem przerwania szkolenia jest podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub otwarcie działalności gospodarczej osoba bezrobotna nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Warto dodać, że osoby bezrobotne, które w trakcie szkolenia podejmą zatrudnienie lub założą działalność, mogą kontynuować szkolenie i nadal otrzymywać stypendium w kwocie 20 proc. zasiłku dla osób bezrobotnych, przy czym nie są wówczas odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne od uzyskanego stypendium.

Podsumowując, można stwierdzić, że sam proces ubiegania się o szkolenie indywidualne lub grupowe nie jest trudny. Warto jednak zawsze pamiętać o tym, aby zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat rekrutacji i zasad przyznawania tego rodzaju dofinansowania, które urzędy pracy umieszczają na swoich stronach internetowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2004 r. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK