| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Dodatkowe kwalifikacje podczas studiów

Dodatkowe kwalifikacje podczas studiów

W dzisiejszych czasach dyplom ukończenia studiów często nie gwarantuje uzyskania satysfakcjonującej pracy. Konieczne jest zdobywanie doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji już podczas studiów. Jak zdobywać dodatkowe kwalifikacje jeszcze na studiach?

  • Uczelnie oferują kursy, z których można skorzystać za darmo
  • Niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów po studiach zaliczonych praktyk
  • Studiowanie kolejnego fakultetu może zwiększyć szanse na rynku pracy

Ukończenie studiów nie daje gwarancji pracy w wymarzonym zawodzie. Dlatego już w trakcie nauki warto sprawdzić, jakich kompetencji oczekują potencjalni pracodawcy oraz jakie wymogi stawiają przepisy. Aby zwiększyć szanse na rynku pracy, trzeba podczas studiów zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Można je uzyskać, podejmując m.in.:

  • staż lub praktykę,
  • studia za granicą,
  • drugi fakultet,
  • dodatkowy kurs w ramach bezpłatnych zajęć.

Możliwe, że w trakcie kształcenia w szkole wyższej student nie będzie mógł uzyskać kompetencji, które pozwolą mu na podjęcie pracy zaraz po obronie. Szkoły wyższe oferują studia podyplomowe, które czasami wypełnią tę lukę.

Zawód wymaga pozwoleń

Zdarza się, że posiadanie tytułu licencjackiego, inżynierskiego czy magisterskiego z określonego kierunku nie jest równoznaczne z uzyskaniem zezwolenia do wykonywania zawodu. Tak jest w przypadku geodetów czy nauczycieli.

Większość kryteriów, które blokowały dostęp do niektórych zawodów, jest likwidowana w ramach deregulacji. Podejmując studia, trzeba zatem ustalić, które z wymogów pełnienia określonej funkcji rząd chce pozostawić. Takie informacje są dostępne np. na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

Już w trakcie kształcenia warto się zatroszczyć o uzyskanie wskazanych w przepisach uprawnień. W przypadku geodetów oprócz wyższego wykształcenia, aby móc realizować samodzielnie zlecenia, trzeba zaliczyć dwuletnie praktyki. Prawo nie będzie jednak wymagać podejścia do egzaminów. Z kolei w przypadku absolwentów polonistyki samo ukończeniu tego kierunku nie pozwala na nauczanie w szkole. Trzeba jeszcze w trakcie studiów wybrać specjalizację nauczycielską. W jej ramach konieczne jest odbycie praktyk w szkole. Polegają one zarówno na prowadzeniu, jak i obserwowaniu lekcji. 

Coraz więcej uczelni i instytucji szkoleniowych oferuje naukę również w trybie e-learningowym. Dzięki temu łatwiej zdobyć certyfikat potwierdzający uzyskanie umiejętności, który dopuszcza do wykonywania danego zawodu.

Niezbędna praktyka

W ofertach pracy firmy najczęściej wskazują, że aby w ogóle mieć szanse w procesie rekrutacyjnym, trzeba uprzednio zdobyć doświadczenie zawodowe. Do studentów pracodawcy kierują specjalne oferty staży i praktyk. Umożliwiają ich odbycie podczas wakacji lub w terminach dogodnych między zajęciami.

Już samo podjęcie praktyki to szansa na znalezienie pracy. Często firmy organizując staże, liczą, że w ten sposób uda im się jako pierwszym wyłapać talenty. Uczelnia może takie praktyki uwzględnić w programie studiów i zaliczyć w ramach poszczególnych przedmiotów.

urszula.mirowska@infor.pl

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK