REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?

Joanna Niemyjska
Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?. /Fot. Fotolia
Szkolenia pracowników: twarde czy miekkie?. /Fot. Fotolia
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Szkolenie pracowników w dzisiejszych czasach staje się normą, a nie wyjątkiem. Mimo wysokiego bezrobocia, pracodawcy często nie mogą znaleźć odpowiednich osób do pracy. Decydują się więc na zainwestowanie w szkolenia, nie zaś w procesy rekrutację, które nierzadko są kosztowne, a zawsze pochłaniają czas.

Szukać czy szkolić?

Pracodawcy, którzy planując strategię rozwoju firmy, widzą, że stanowiska niektórych pracowników są zagrożone, mogą zdecydować się na szkolenie tych podwładnych. Pozwoli to nie tylko na zatrzymanie wartościowych osób w firmie, które znają już specyfikę jej działania, ale też obniży koszty i ryzyko związane z ewentualną rekrutacją. Co ważne, takie decyzje ocieplają wizerunek firmy, wzmacniają więzi załogi, a to z kolei wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie całej organizacji. W sytuacji, gdy wiele osób po studiach ma problem ze znalezieniem pracy, w związku z czym decyduje się na przebranżowienie, pracodawcy, którzy proponują szkolenia swoim pracownikom zazwyczaj spotykają się z pozytywnym odbiorem. Co więcej, biorąc pod uwagę trendy na rynku pracy i fakt, że niedługo wkroczymy w okres, gdy młodych osób, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe, będzie mniej niż dziś, warto pomyśleć o dodatkowych szkoleniach dla pracowników, którzy już są zatrudnieni, a którzy na emeryturę przejdą dopiero w wieku 67 lat.

Autopromocja

Zobacz także: Ocena pracowników - bieżąca czy roczna?

Rozwój szkoleń miękkich

Szkoleniowcy rozróżniają dwa główne typy szkoleń: twarde i miękkie. To jednak te ostatnie obecnie najmocniej ewoluują. Do szkoleń miękkich zaliczamy takie, które są związane z pracą w zespole, umiejętnością radzenia sobie ze stresem, asertywnością, motywowaniem, pozyskiwaniem nowych klientów, negocjacjami biznesowymi. Charakteryzują się tym, że rozwijają kompetencje psychologiczne pracowników, pozwalając im lepiej wykonywać swoje obowiązki służbowe, co bezpośrednio przekłada się na zwiększone zyski firmy. Ze względu na to, że firm szkoleniowych kształcących w zakresie umiejętności miękkich jest więcej niż twardych, panuje tu większa konkurencja. Zróżnicowane są ceny, a jakość, niejako wymuszona przez konkurencję, jest coraz wyższa. Trenerzy, aby sprostać wymaganiom rynku, nieustannie pracują nad poprawianiem prezentacji, dostosowując je zarazem do poziomu odbiorców, zakresu ich wiedzy, pełnionych ról w firmie. Na zajęciach są wykorzystywane różne techniki, ćwiczenia aktywizujące, które mają nie tylko sprawić, by szkolenie było ciekawe, ale przede wszystkim efektywne. Tempo prowadzonych zajęć jest w miarę możliwości dostosowywane do odbiorców. Poza tym konkurencja na rynku wymusza na firmach szkoleniowych wdrażanie coraz to skuteczniejszych narzędzi promocyjnych, zwłaszcza w Internecie.

Szkolenia twarde – nisza na rynku?

Zazwyczaj są skierowane do węższego grona osób i związane z nabywaniem ścisłej wiedzy merytorycznej. Mogą trwać dłużej, a gdy się kończą, uprawniają do wykonywania dodatkowych zadań, co potwierdza otrzymany certyfikat lub zaświadczenie. Szkoleniowcy techniczni to zazwyczaj osoby, które mają bogatą i wszechstronną wiedzę, ale nie zawsze są w stanie umiejętnie ją przekazać. Nie przywiązują także wagi do tego, aby materiały, które przygotowali na poprzednie szkolenie modyfikować. Z jednej strony jest to podyktowane faktem, że informacje, które są przekazywane, nadal są aktualne, z drugiej jednak warto wprowadzać pewne modyfikacje, dodatkowe, najnowsze przykłady, co wzbogaca język wypowiedzi szkoleniowca. Warto przy tym podkreślić, że to trenerzy szkoleń twardych umiejętnie wykorzystali najnowsze technologie do obniżenia kosztów szkolenia. Dzięki nim na rynku pojawił się, a później upowszechnił e-learning oraz strumienie video, które obecnie są wykorzystywane nie tylko do szkoleń, ale też np. relacji konferencji, a ponadto szkolenia online i aplikacje chmur (Cloud Computing).

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym, co łączy oba typy szkoleń, twarde i miękkie, jest fakt, że przekazana wiedza ma być jak najszybciej wykorzystana w praktyce. Dobrze jest więc, gdy firmy szkoleniowe dbają o to, aby np. można było skonsultować jeszcze pewne fakty z trenerem już po szkoleniu, a przy wdrażaniu w życie nabytych umiejętności. Obowiązkowo warto korzystać z materiałów szkoleniowych, które firma powinna mieć przygotowane dla każdego uczestnika.

Biorąc pod uwag dynamikę rynku pracy, można pokusić się o stwierdzenie, że rynek szkoleniowy się rozwija. Warto więc skorzystać z jego usług, co może przynieść wymierne korzyści obu stronom, zarówno pracodawcy jak i pracownikowi.

Polecamy serwis: Zarządzanie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA