| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Jak najlepiej zorganizować kurs językowy dla pracowników?

Jak najlepiej zorganizować kurs językowy dla pracowników?

Moja firma planuje poszerzenie współpracy z zagranicznymi partnerami. Mimo że podczas rekrutacji na wszystkie stanowiska zwracaliśmy uwagę na znajomość języka angielskiego, mam świadomość, że większość pracowników, nie korzystając z języka systematycznie, będzie miała problem z jego aktywnym używaniem. Chciałbym zaproponować im firmowy kurs językowy. Jak go najlepiej zorganizować? Jak motywować pracowników do nauki?

Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie testu poziomującego, który precyzyjnie zbada znajomość angielskiego. Taką weryfikację można przeprowadzić samodzielnie lub poprzez szkołę językową. Testy są często modułowe i sprawdzają poszczególne umiejętności językowe, czyli słuchanie, rozumienie tekstów, mówienie i pisanie. Mogą być przeprowadzane niezależnie od siebie, łącznie lub w dowolnych konfiguracjach. Dla przykładu – jeśli firma planuje zorganizować kurs dla pracowników, którzy będą korzystać z angielskiego tylko podczas rozmów telefonicznych i pod tym kątem chce dobrać kurs, będzie mogła sprawdzić tylko umiejętność rozumienia ze słuchu i płynnego wysławiania się po angielsku, rezygnując z weryfikacji mniej potrzebnego na tego typu stanowiskach poprawnego pisania.

Jeśli okaże się, że w zespole są znaczne różnice, należy podzielić go na grupy. Nieprawidłowo dobrany poziom kursu jest najczęstszą niedogodnością zarówno dla pracowników biorących w nim udział, jak i lektora, który przygotowuje zajęcia.

Kontrola postępów

Mimo że mamy do czynienia z dorosłymi pracownikami, którzy powinni mieć świadomość korzyści związanych z bezpłatnym kursem językowym w ramach pracy, warto ustalić mierniki postępów w nauce i cyklicznie przeprowadzać testy sprawdzające. Jeśli pracodawca przeprowadził test poziomujący przed rozpoczęciem kursu, wie, z jakiego pułapu startują jego pracownicy i bardzo łatwo może zweryfikować ich postępy, przeprowadzając test ponownie. Sprawdzian postępów to także świetna motywacja do nauki.

Termin zajęć

Prozaicznym, ale bardzo istotnym czynnikiem podczas planowania kursu językowego dla pracowników jest ustalenie dogodnego terminu. Okazuje się, że kursanci, z którymi nie skonsultowano czasu zajęć, odbierają takie działania jako represywne.

Jeśli na przykład planujemy kurs na godziny poranne, podczas gdy pracownicy są przyzwyczajeni do stosunkowo późnego przychodzenia do pracy, to na pewno będą się na te zajęcia spóźniać, a nawet jeśli nie, to raczej nie będą z nich zadowoleni, co wpłynie na motywację. W takim wypadku skuteczniejsze będzie organizowanie kursu w godzinach popołudniowych. Jeśli natomiast specyfika pracy wymaga od pracowników stosunkowo wczesnego przychodzenia do biura, warto wykorzystać tę pierwszą godzinę właśnie na przeprowadzenie lekcji. Żelazną zasadą są jednak konsultacje z pracownikami i wspólne ustalanie dogodnych terminów. Nikt nie lubi być zmuszany do nauki.

Interesujące zajęcia

Przed zleceniem przeprowadzenia kursu danej szkole językowej lub lektorowi warto poprosić o możliwość przeprowadzenia lekcji próbnej. Większość szkół oferuje taką usługę. Firma powinna najpierw przekazać szkole informacje, o jaki kurs jej chodzi (np. akcentujący mówienie), tak żeby lektor mógł dobrze przygotować materiały i przemyśleć sposób prowadzenia zajęć. Dzięki lekcji próbnej można szybko i łatwo sprawdzić, czy zajęcia z danym lektorem nam odpowiadają. Po jej przeprowadzeniu warto szczerze porozmawiać z pracownikami i uzyskać pełną informację o tym, co im się w zajęciach podobało, a co nie. Może okazać się, że pierwsze wrażenie jest złe, bo lekcja była nudna. W takim wypadku warto poszukać alternatywy, bo nic tak nie demotywuje, jak mało interesujące zajęcia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK