REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawody przyszłości

Dagmara Bałusz

REKLAMA

Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Zmianom podlega nie tylko sposób pracy, lecz także profil działania firm i, co za tym idzie, profil stanowisk. Zmiany inicjowane są zwykle przez duże globalne firmy w najbardziej rozwiniętych krajach i dotyczą zarówno pracodawców, jak i pracowników. Fakt niedopasowania profilu pracowników do potrzeb organizacji i wojna o talenty wpływają na większą specjalizację poszczególnych grup zawodowych, a także na zmianę form współpracy.

Koniec wieku XX i początek wieku XXI to czas wzmożonego rozwoju szeroko rozumianego sektora usług. Postęp technologiczny i stopniowe zastępowanie pracowników maszynami czy robotami powodują, że to, czym firmy konkurują, to jakość obsługi. Raport „Foresight kadr nowoczesnej gospodarki” przygotowany przez ekspertów PARP, wskazuje, że w przyszłości szczególną uwagę należy zwrócić na sektory związane z komunikowaniem się ludzi, czyli z branżami informatyczną (komputerową) i telekomunikacyjną. Te branże są dziedzinami mającymi duży wpływ na rozwój niemal wszystkich dziedzin życia społecznego. Także w ocenie PARP, do 2015 r. najwięcej miejsc pracy powstanie w branży usług dla biznesu (szczególnie w sektorze informatyki i telekomunikacji, ubezpieczeniach i konsultingu).

Z danych Antal International i Grupy Pracuj wynika, że najwięcej nowych stanowisk pojawia się w obszarze nowych technologii, internetu, marketingu. Warto też zauważyć, że powstaje sporo stanowisk hybrydowych, łączących kompetencje, np. marketingową i specjalisty z zakresu internetu. Elżbieta Flasińska, menedżer PR w Grupie Pracuj, zauważa, że w 2011 r. ofert z działów IT było o 3/4 więcej niż w 2010 r. Powstają też nowe stanowiska, które stają się coraz bardziej wyspecjalizowane lub przeciwnie – łączą w sobie umiejętności przypisywane kilku profesjom.

A jak kształtuje się obraz nowych stanowisk w przełożeniu na liczbę ogłoszeń rekrutacyjnych i projektów rekrutacyjnych realizowanych z tego obszaru? Wykresy 1 i 2 pokazują procentowe rozłożenie projektów rekrutacyjnych realizowanych w II połowie 2011 r. przez Antal International, firmę rekrutującą specjalistów i menedżerów w obszarze m.in. HR oraz IT i telekomunikacji. Biorąc pod uwagę, że dane dotyczą zaledwie 6 miesięcy, 9-proc. czy 4-proc. udział nowych stanowisk w całej puli wygląda imponująco.

Specjaliści od społeczności

Na początku roku w serwisie Pracuj.pl zamieszczonych było ponad 3000 ofert w kategoriach: Informatyka/Administracja, Informatyka/Programowanie i Internet/E-commerce. – Szczególnie cenione są osoby znające mechanizmy działania portali społecznościowych, zarówno programiści (np. aplikacje dedykowane social mediom), jak i marketerzy odpowiedzialni za relacje danej marki w sieci z jej konsumentami. Wraz ze wzrostem znaczenia mediów społecznościowych z pewnością coraz częściej poszukiwani będą również eksperci ds. bezpieczeństwa danych – zauważa Elżbieta Flasińska.

Jest kilka powodów, dla których firmy dbają o swój wizerunek w internecie. Warto wspomnieć o dwóch najważniejszych – coraz większa popularność internetu oraz coraz większe znaczenie marki firmy, jej postrzegania i chęci dialogu z konsumentami. Już nie wystarczy mieć tylko stronę internetową i stosować jednostronną komunikację do odbiorcy. Konsumenci cenią sobie możliwość dzielenia się opiniami, chcą pytać, nawiązać z firmą rozmowę. Aby sprostać tym wymaganiom, potrzebni są specjaliści nie tylko od aplikacji, lecz także mediów społecznościowych, marketingu internetowego czy profesjonalnego mailingu. Skuteczna obecność w sieci to zadanie dla kolejnych grup specjalistów, np. tych zajmujących się pozycjonowaniem (SEM) czy szeroko pojętej komunikacji.


Kto ochroni dane w sieci

Innym kierunkiem rozwoju pracy w branży IT będzie z pewnością cyberbezpieczeństwo oraz ochrona danych w sieci. Jak wskazują eksperci tego rynku, popyt z pewnością będzie też na tzw. ethical hakers, którzy będą śledzić i naprawiać luki w zabezpieczeniach, oraz computer forsenic analysts, którzy w sieci, lecz także w komputerach i telefonach będą szukać dowodów przestępstw. Stanowiskiem, które będzie też zyskiwało na znaczeniu, jest administrator hurtowni danych. Takie stanowisko jeszcze niedawno nie było w ogóle potrzebne, jednak w związku z coraz większą ilością danych zaczyna się myśleć o ich hurtowym przechowywaniu.

– W ostatnim półroczu zaobserwowałam wzmożone zainteresowanie pracodawców kandydatami na stanowiska takie jak Cloud Export czy Mobile Applications Developer – Android. Na podstawie moich rozmów z firmami oraz śledzenia tendencji na bardziej rozwiniętych rynkach, przewiduję, że zapotrzebowanie na specjalistów z tych obszarów będzie wciąż rosło – zauważa Katarzyna Cioczek, konsultantka Antal International realizująca projekty rekrutacyjne kierowane do specjalistów i menedżerów zajmujących się technicznymi aspektami w branży IT i telekomunikacja. Jej zdaniem, wiele stanowisk technicznych w obszarze IT wymaga też biznesowego myślenia. Przykładami takich stanowisk jest m.in.: analityk aplikacji IT (są to funkcje oparte na komunikacji z biznesem i optymalizacji procesów IT), analityk/wdrożeniowiec (odpowiedzialny za wdrożenie zgodne z oczekiwaniami biznesu), specjalista ds. aplikacji biznesowych, specjalista ds. systemów biznesowych, inżynier IT znający język francuski lub niemiecki (pracodawcy coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na specjalistów technicznych ze znajomością konkretnego języka, aby mogli się sprawnie komunikować z klientami firmy). Innymi nowymi profesjami są inżynier systemowy, specjalista ds. data center (prężnie rozwijająca się dziedzina IT, w której tworzone są centra danych na potrzeby biznesu, osoba na tym stanowisku poza wiedzą techniczną musi wykazać się umiejętnością projektowania rozwiązań pod kątem biznesowym). – Większość ogłoszeń kierowana była do różnego rodzaju programistów, ale coraz częściej poszukiwani są również specjaliści od business intelligence czy Web Analitycs, od których wymaga się dodatkowo strategicznego myślenia i umiejętności w zakresie relacji z partnerami biznesowymi – potwierdza Elżbieta Flasińska.

Klasyfikacja stanowisk

Analiza Klasyfikacji zawodów i specjalności 2010 przygotowywanej przez Ministerstwo Pracy potwierdza, że powstają nowe zawody. Obecnie obowiązująca klasyfikacja zwiększyła się o prawie 500 nowych zawodów i specjalności. Wśród nich są takie specjalności, jak: mysteryshopper (tajemniczy klient), specjalista ds. spraw zarządzania talentami, trendsetter (osoba kreująca trendy), coolhunter (osoba mająca za zadanie przewidzenie, „wyłowienie” nowych trendów) czy opiekun marki. Z drugiej strony na liście wciąż nie widnieją specjalizacje, które funkcjonują już na rynku od jakiegoś czasu. Powodem takiej sytuacji jest to, że sytuacja na rynku pracy i zapotrzebowanie na nowych specjalistów zmienia się wraz z dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością, szczególnie w zakresie internetu i nowych technologii, a rejestr aktualizowany jest raz na 2–3 lata.

Aktualny spis z pewnością będzie zaktualizowany o takie specjalizacje, jak: blogger (osoba prowadząca blog w internecie), coach, specjalista ds. mediów społecznościowych, administrator profilu na portalu społecznościowym czy specjalista ds. marketingu w wyszukiwarkach internetowych (SEM).

Elastyczne zatrudnienie

Wraz ze zmieniającymi się realiami pojawia zapotrzebowanie na konkretne kompetencje i wiedzę. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że rynek pracy to nie tylko nowe zawody, nowe umiejętności, lecz także nowe formy zatrudnienia. Coraz większe znaczenie zyskują alternatywne formy współpracy. Wysoko wyspecjalizowani pracownicy coraz bardziej cenią sobie komfort bycia niezależnymi i nie chcą związywać się z jedną firmą. Na najbardziej rozwiniętych rynkach niezwykle popularny jest freelancing, konsulting, kontracting. Towarzyszy im zwykle praca zdalna. Elastyczne formy cieszą się popularnością zarówno wśród firm (m.in. optymalizacja efektywności kosztowej, mniejsze zaangażowanie w procesy związane z HR), jak i osób wykonujących pracę (niezależność, samodzielność, możliwość decydowania o przyjmowanych zleceniach).

Trendy kreują i dyktują najbardziej świadome firmy i specjaliści. Obie strony odnoszą korzyści ze zmodyfikowanej współpracy. Warto być tego świadomym, bo te zmiany niedługo na dobre zagoszczą na polskim rynku pracy.


Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie

Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi

Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    REKLAMA

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    REKLAMA