| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Rozwój poprzez innowacje – opis praktyk

Rozwój poprzez innowacje – opis praktyk

Innowacyjność odgrywa kluczową rolę we wszelkich sferach działalności firmy i nie ogranicza się tylko do produktów, usług czy rozwiązań technologicznych. Krytycznym zagadnieniem dla innowacyjnych organizacji są profesjonalne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pozyskiwania i zarządzania ludźmi, będącymi zasobem spółki oraz jednym z głównych czynników decydujących o przewadze konkurencyjnej na rynku. W takich firmach jak JTI Polska czy Netia innowacyjność rozpatrywać można w kilku wymiarach.

Lider w obsłudze klienta

W Netii nikt nie ma wątpliwości, że chcąc zdobyć pozycję lidera rynkowego w obsłudze klienta i jakości dostarczanych usług, kluczowa jest właśnie innowacyjność. – W ciągu ostatnich kilku lat rynek, na którym działamy, zmienił się w istotny sposób. Z punktu widzenia klienta nie ma znaczenia, czy kupuje usługi telefoniczne i internetowe od firmy telekomunikacyjnej czy telewizji kablowej. Firmy telekomunikacyjne dostarczają klientowi już nie tylko usługi telefoniczne stacjonarne, mobilne czy dostęp do internetu. Nie można pozostać na to obojętnym – dodaje Agnieszka Wolańska. – Skoro więcej firm konkuruje w tym samym obszarze, trzeba znaleźć sposób na to, aby w tej rywalizacji wygrać. Obsługa klienta i jakość dostarczanych usług to jeden z atutów, który może w tym pomóc. Wymaga to jednak innowacyjności, gdyż zadowolenie klienta nie gwarantuje jego lojalności. Firma musi się czymś wyróżnić. Dlatego m.in. w 2010 roku wdrożyliśmy projekt „Klientomania”. Jego celem jest zwiększenie poziomu satysfakcji klientów na każdym etapie relacji klient–
Netia. W projekt zaangażowane są wszystkie obszary funkcyjne spółki.

Wzmacnianie zachowań

Innowacyjność w Netii ma kilka wymiarów. To przede wszystkim ważna w kulturze firmy zdolność do ciągłej poprawy, ale także kwestia wprowadzania nowych produktów i usług. To również poszukiwanie nowych inspiracji i pomysłów poprzez dialog z pracownikami, klientami oraz partnerami biznesowymi. – Jedyną pewną rzeczą jest zmiana, a mimo to ludzie cały czas mają kłopot z akceptowaniem zmian zachodzących wokół nich. Myślę, że podobnie jest z innowacyjnością. Wszyscy wiedzą, że jest ona konieczna, z drugiej strony, mamy tendencję do przywiązywania się do własnych pomysłów oraz wdrożonych z sukcesem rozwiązań. Jest więc ryzyko, że wpadając w samozachwyt, przegapimy jakiś ważny element. Dotyczy to w równym stopniu organizacji, jak i każdego pracownika z osobna – podsumowuje Agnieszka Wolańska. – Z punktu widzenia dyrektora HR wyzwaniem wiążącym się z działaniami zmierzającymi do budowania kultury innowacyjności jest wzmacnianie i utrzymywanie w organizacji zachowań wspierających innowacyjność. Doświadczenie uczy, że dział HR w tym wszystkim również musi być innowacyjny. Pracownicy bardzo szybko przyzwyczajają się do pewnych rzeczy. Trudno jest utrzymać ten sam poziom koncentracji bez odświeżania form komunikacji, motywacji itp. A innowacyjność, aby przynosiła oczekiwane rezultaty, musi mocno wejść w DNA organizacji. Mam wrażenie, że to niekończąca się opowieść. Za nami wiele wdrożonych inicjatyw, ale całe mnóstwo jeszcze przed nami – mówi Agnieszka Wolańska.

 

Firmy JTI Polska Sp. z o.o. oraz Netia SA otrzymały już dwukrotnie tytuł Top Employers Polska – w 2010 i 2011 roku.

Projekt Top Employers Polska identyfikuje i certyfikuje najlepszych pracodawców w Polsce pod względem ich polityki i praktyki personalnej. Organizatorem projektu jest Instytut CRF. W programie wyłaniani są pracodawcy, którzy wyróżniają się pod względem świadczeń podstawowych, świadczeń dodatkowych i warunków pracy, szkoleń i rozwoju, rozwoju kariery zawodowej oraz kultury organizacyjnej firmy. Więcej informacji: www.topemployers.pl.

Czytaj także

Autor:

specjalizuje się w tematyce zarządzania zasobami ludzkimi, współpracuje z mediami elektronicznymi oraz Instytutem CRF

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami STANDARD89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK