| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Sezam przedsiębiorstwa. Wiedza jako zasób strategiczny firmy

Sezam przedsiębiorstwa. Wiedza jako zasób strategiczny firmy

Czy wraz z odejściem pracownika z firmy znikają także jego umiejętności, które zdobył w trakcie zatrudnienia? Jeśli tak, to znak, że przedsiębiorstwo potrzebuje narzędzi, za pomocą których zabezpieczy i zgromadzi wiedzę w organizacji. Dziś nie wystarczy szkolić pracowników, by zwiększać konkurencyjność firmy, należy stworzyć kulturę dzielenia się wiedzą. Aby to osiągnąć, warto wypracować warunki sprzyjające wymianie w zespole tego, co poszczególne osoby najlepiej potrafią.

Jeśli wylane są już fundamenty pod budowę organizacji uczącej się, warto wprowadzić konkretne narzędzia, które ułatwią transfer wiedzy i pozwolą ją kumulować w przedsiębiorstwie. Przykładowo, po odbyciu szkolenia pracownik może przeprowadzić szkolenie wewnętrzne dla pozostałych osób. Dzięki temu nowa wiedza zostanie udostępniona innym, a zespół zyska dodatkową motywację do rozwijania swojego potencjału w przyszłości. Aby wzmocnić w pracownikach poczucie sensowności podnoszenia własnych kompetencji, warto tak dzielić zadania, by mogli oni wykorzystywać w praktyce zdobyte w trakcie szkoleń umiejętności. Motywujące do wymiany doświadczeń będzie też tworzenie zespołów multidyscyplinarnych do realizacji różnych projektów. Dzięki temu wiedza poszczególnych osób będzie się uzupełniać, co dodatkowo wzmocni poczucie jedności w zespole. Korzystne będzie również tworzenie powszechnie dostępnych macierzy kompetencji pracowników, określających ich mocne strony. Ważne jest, by na takiej liście znalazł się każdy. Zespół zobaczy wówczas swój olbrzymi potencjał, a w przypadku konkretnych problemów będzie wiedział, do kogo można się zwrócić o pomoc. I wreszcie: warto zadbać o zorganizowanie bazy wiedzy w firmie. Forma, w jakiej będzie ona kumulowana, jest drugorzędna. Może to być plik na wspólnym dysku, wspólny serwer czy bardziej zaawansowane, dostępne na rynku rozwiązania informatyczne. Najważniejsze jest jednak zaszczepienie w pracownikach idei wymiany i stworzenie kultury organizacyjnej wokół współpracy, transferu wiedzy, otwartości na nowe doświadczenia.

Gdzie szukać wiedzy?

Aby móc się dzielić umiejętnościami, trzeba je również na bieżąco uzupełniać. Jak wiadomo, wiedza to strategiczny zasób przedsiębiorstwa, ale jednocześnie bardzo szybko się dezaktualizuje i należy ją uaktualniać. Zdobywanie nowych umiejętności jest jak układanie domina, klocek do klocka tworzy całość. Każdy element układanki jest równie istotny. Organizacje inteligentne rozwijają zasoby informacji w różny sposób. Przedsiębiorcy, stawiający na wiedzę, starają się czerpać doświadczenie z innych branż, korzystają z wiedzy eksperckiej własnych pracowników, uczą się z webinarów (bezpłatnych prezentacji on-line) oraz inwestują w zorganizowane formy uczenia się3. Możliwości rozwijania firm w stronę organizacji uczących się jest wiele. Co ważne, na początek wystarczy wola i konsekwencja w budowaniu kultury organizacyjnej sprzyjającej wymianie doświadczeń. Te z firm, które szybko zrozumieją konieczność inwestowania w wiedzę, wygrają w gigantycznej globalnej konkurencji. Pozostałe wcześniej czy później staną przed odpowiedzią na poważne pytanie – a co z nami?

Wykres

Szkolenia pracowników w ostatnich dwóch latach

@RY1@i13/2011/010/i13.2011.010.000.0046.201.jpeg@RY2@

Źródło: Badanie MillwardBrown SMG/KRC „Podnoszenie kwalifikacji pracowników sektora MSP”


BIBLIOGRAFIA

1. Prof. dr hab. Janusz Czapiński, komentarz w: Wszystko się zmienia, „Personel i Zarządzanie” nr 4/2010, s. 26.

2. Op. cit.

3. Poszukując szkoleń i studiów podyplomowych, umożliwiających realizację celów biznesowych firmy, można skorzystać z bezpłatnej wyszukiwarki portalu www.inwestycjawkadry.pl, który zawiera największa baza szkoleń i studiów podyplomowych komercyjnych i współfinansowanych ze środków UE.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK