| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > MBA – czy to się opłaca?

MBA – czy to się opłaca?

Studia MBA przestały być tak dużym atutem dla posiadających ten dyplom kandydatów do pracy, jak jeszcze 10 lat temu. Jest ich dużo i mają różne notowania. A jednak – jak wynika z badań – absolwenci Master of Business Administration mogą pochwalić się okołodwukrotnie lepszymi zarobkami niż pozostałe osoby na tych samych stanowiskach.

Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2009 roku, osoba na stanowisku dyrektorskim zarabiała 20 tys. zł, jeśli mogła pochwalić się dyplomem MBA, a tylko 9900 zł, jeśli nie miała takiego wykształcenia. W przypadku stanowisk kierowniczych była to różnica 9500 do 5000 zł. Rośnie również liczba ogłoszeń pracy dla absolwentów. Według portalu infopraca.pl w ciągu ostatniego roku liczba ofert dla absolwentów studiów podyplomowych (w tym MBA) wzrosła o 15 proc.

Firmy oferujące swoim pracownikom dofinansowanie takich studiów zwykle zastanawiają się, czy po ich skończeniu będą w stanie zaproponować im u siebie adekwatną do nich ścieżkę rozwoju. Bo jeśli nie, to inwestują w konkurencję. Bo dyplom MBA to lepsze stanowisko, firma, zarobki... Czy rzeczywiście?

 Myślę, że trudno jest jednoznacznie określić, że jest to wynik dyplomu – mówi Wojciech Janus, farmaceuta z ukończonym MBA, doświadczeniem w sprzedaży, marketingu oraz dziale medycznym. – Na MBA idą w większości ludzie ambitni, którzy z dużym prawdopodobieństwem bez dyplomu, też mogliby zmienić pracę na lepszą – dodaje. Uważa, że MBA w Polsce to nadal nie są studia na poziomie światowym i jeszcze długo nimi nie będą. Podkreśla jednak, że lokalnie MBA daje znacznie szersze spojrzenie na pracę, stanowisko, projekty, problemy.

 Olbrzymią wartość posiadają nawiązane w trakcie studiów kontakty. – ALK robi profilowe MBA i naprawdę jest to duża wartość dodana, żeby poznać ludzi na podobnym etapie kariery. W moim przypadku takim dużym plusem było ułożyć i przygotować dalszą ścieżkę kariery (oraz narzędzia, które w tym pomagają) – ocenia Wojciech Janus.

Porównania i rankingi

Mamy dziś w kraju kilkadziesiąt programów noszących nazwę MBA, o bardzo różnej jakości. Chcąc wybrać te właściwe, możemy bez problemu dotrzeć do interesujących nas informacji.

Znajdziemy je m.in. na specjalnych portalach, w wyszukiwarkach internetowych, zestawieniach wg różnych kryteriów oraz w rankingach. Na przykład na stronie mbaportal.pl w wyszukiwarce znajduje się około 50 programów MBA oferowanych przez wyższe uczelnie w Polsce. Portal aktualizuje dane, komunikując się z uczelniami, a automatyczny przelicznik walut według bieżącego kursu NBP pozwala zestawić aktualne ceny poszczególnych kursów.

Koszt studiów MBA w Polsce waha się od 4 tys. do ponad 100 tys., a średnia cena wynosi około 30 tys. zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK