| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > MBA – czy to się opłaca?

MBA – czy to się opłaca?

Studia MBA przestały być tak dużym atutem dla posiadających ten dyplom kandydatów do pracy, jak jeszcze 10 lat temu. Jest ich dużo i mają różne notowania. A jednak – jak wynika z badań – absolwenci Master of Business Administration mogą pochwalić się okołodwukrotnie lepszymi zarobkami niż pozostałe osoby na tych samych stanowiskach.

Lucyna Chwastowska

R&D Director, Tietoenator Polska, Executive MBA, Polish Open University

Podczas pracy w korporacji zostałam nagle rzucona na głęboką wodę, to było klasyczne „płyń albo zgiń”. Z dnia na dzień dostałam nieprawdopodobny zakres odpowiedzialności z minimalną kontrolą, w zasadzie wymagano ode mnie tylko jednego: rezultatów. Szybko się zorientowałam, że samą ciężką pracą nie podołam, że doba jest za krótka, a ryzyko błędów zbyt poważne. W ten sposób pojawiła się idea studiów MBA. Jako inżynier, programista i project manager musiałam zdobyć inny rodzaj wiedzy, szerszą perspektywę, globalne spojrzenie. Musiałam posiąść umiejętność patrzenia na firmę oczami mojego zagranicznego szefa. Wymagania co do studiów były proste: chodzi o jakość, nie o papier. Studia w POU są akredytowane przez Association of MBAs, zmuszają do myślenia i są międzynarodowe. Efekty? Zostałam członkiem zarządu polskiego oddziału. Czuję się nieźle przygotowana do działań w trakcie kryzysu i myślę, że moi pracownicy to doceniają. No i wdrażam swoją małą idee fixe: podnoszenie standardu prowadzenia biznesu w Polsce, tak aby określenie „firma zarządzana po polsku” przestało być pejoratywne.

Łukasz Durkalec

dyrektor techniczny, Advatech, absolwent studiów Executive MBA w Polish Open University

Menedżer to zawód jak każdy inny. Wymaga konkretnej wiedzy, umiejętności i narzędzi, których w tym przypadku nie da się schować w podręcznej teczce. Uważam, że w Polsce w większości przypadków nie ma tradycji menedżerskich podobnych do tych na Zachodzie. Uczymy się zarządzać, tak jak uczymy się demokracji. Dlatego ważne jest zdobywanie wiedzy nie tylko przez samokształcenie, eksperymenty na żywym organizmie i własną intuicję, ale przez kompetentny trening. Obecne spowolnienie gospodarcze jest znakomitym momentem na podniesienie kwalifikacji, usystematyzowanie wiedzy i doskonalenie umiejętności, które z powodzeniem wykorzystam, by lepiej przetrwać te trudniejsze lata i przygotować firmę do kolejnego ożywienia na rynku. Zajęcia w POU cechuje bardzo duży nacisk na praktyczne wykorzystanie umiejętności oraz elastyczne podejście do zmieniającej się sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Dużą wagę przywiązuję do współpracy z nietuzinkowymi osobami oraz do miękkich aspektów zarządzania, które moim zdaniem w bieżącym roku nabiorą istotnego znaczenia.

Mariusz Benna

prezes zarządu, VIX Automation Sp. z o.o. absolwent studiów MBA, Polish Open University

Rozpoczynając studia MBA w Wyższej Szkole Zarządzania, miałem za sobą już kilkuletnią praktykę menedżerską i doświadczenie w kierowaniu kilkudziesięcioosobowym zespołem. Jednakże w związku z posiadanym wykształceniem o charakterze wyłącznie technicznym moje umiejętności zarządzania opierały się jedynie na nabytych doświadczeniach oraz samodzielnej lekturze literatury fachowej. Podejmując decyzję o podjęciu studiów, zadawałem sobie podstawowe pytanie: czy mogę się na nich rzeczywiście nauczyć czegoś wykraczającego poza posiadaną już praktykę zarządzania?

Szybko przekonałem się, że decyzja o podjęciu studiów była słuszna. Liczne prace analityczne i raporty, które musiałem wykonywać w ramach programu studiów, a które dotyczyły wprost zarządzanej przeze mnie organizacji, pozwoliły na szybkie przełożenie nabytej wiedzy na działania praktyczne. Jedną z najważniejszych korzyści odniesionych podczas studiów MBA była także możliwość wymiany informacji i doświadczeń z innymi studentami menedżerami. Liczne prowadzone podczas zajęć dyskusje i analizy pozwoliły na wzajemną wymianę doświadczeń i przekazywanie najlepszych praktyk zarządzania. Było to doświadczenie, którego wartości nie da się porównać ze zdobywaniem wiedzy z podręczników zarządzania.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK