| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > MBA – czy to się opłaca?

MBA – czy to się opłaca?

Studia MBA przestały być tak dużym atutem dla posiadających ten dyplom kandydatów do pracy, jak jeszcze 10 lat temu. Jest ich dużo i mają różne notowania. A jednak – jak wynika z badań – absolwenci Master of Business Administration mogą pochwalić się okołodwukrotnie lepszymi zarobkami niż pozostałe osoby na tych samych stanowiskach.

Komentarze absolwentów studiów MBA

Paweł Gałecki

dyrektor Departamentu Polityki Sprzedażowej, MR Bank SA European MBA, Akademia Leona Koźmińskiego

Zarząd DZ Bank Polska SA podjął decyzję o skierowaniu mnie na studia MBA latem 2006 r. Postawił jednak następujące warunki brzegowe: studia musiały być realizowane przez renomowaną międzynarodową uczelnię wyższą oraz prowadzone w języku angielskim. Ofertę taką przedstawiła Akademia Leona Koźmińskiego realizująca studia MBA z University of Bradford.

Studia ukończyłem w grudniu 2008 r. W listopadzie 2009 r. otrzymałem propozycję objęcia Departamentu Polityki Sprzedażowej w konkurencyjnej instytucji finansowej – MR Bank SA. Był to znaczący awans pionowy w mojej karierze zawodowej. Obecnie w zakresie moich obowiązków znajduje się m.in. nadzór nad dziewięcioma oddziałami i dwoma filiami Banku oraz trzema wydziałami w Departamencie. Bezpośrednio zajmuję się m.in. procesem zarządzania zmianą, optymalizacją procesów sprzedażowych, coachingiem pracowników sprzedaży (sam również sprzedaję) oraz wprowadzaniem narzędzi pomiaru efektywności przychodowo-kosztowej w centrach zysku w banku. Realizacja powyższego w stopniu wymuszonym przez dramatycznie szybko zmieniający się rynek usług bankowych nie byłaby możliwa bez uzupełnienia mojej dotychczasowej wiedzy, umiejętności i doświadczeń zawodowych o solidne wsparcie merytoryczne uzyskane w toku przedmiotowych studiów MBA.

Ernest Bartosik

dyrektor generalny, BERLIN-CHEMIE/MENARINI POLSKA Sp. z o.o. Executive MBA, Akademia Leona Koźmińskiego

Studia MBA były dla mnie źródłem wiedzy wymaganej od nowoczesnego menedżera. Wspominam MBA jako okres ugruntowania umiejętności nabytych podczas wcześniejszych studiów, szkoleń, pracy na kolejnych stanowiskach oraz, co najważniejsze, pozyskanie nowej wiedzy z szerokiego programu MBA. W moim przypadku były to przede wszystkim aspekty związane z zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa oraz umiejętność kompleksowego spojrzenia na funkcjonowanie organizacji. Z perspektywy minionych lat uważam, że ukończenie MBA miało kardynalny pozytywny wpływ na moją karierę zawodową. W ciągu dwóch lat z pozycji menedżera średniego szczebla awansowałem na stanowisko dyrektora działu marketingu. Po kolejnych dwóch latach objąłem funkcję członka zarządu w Sandoz Polska. Dzisiaj, z pozycji dyrektora generalnego firmy, trudno mi sobie wyobrazić skuteczne wykonywanie zawodu menedżera bez wiedzy i doświadczeń nabytych podczas studiów MBA.

Michał Głowiński

IT Business Partner, Aviva Europe Executive MBA, Akademia Leona Koźmińskiego

MBA zaczyna się od wyboru konkretnego programu. Kurs w całości po angielsku? A może polscy specjaliści na światowym poziomie? Co później? Postawiłem na nieprofilowany Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego, mimo że moja praca była mocno związana z IT. Z czasem zrozumiałem, dlaczego wymagane jest doświadczenie zawodowe. MBA to cały proces: przygotowanie, edukacja, relacje z ludźmi, a później praktyczne wykorzystanie umiejętności. To nie są zwykłe studia. Po obronie nie było telefonów od pośredników pracy ani podwyżki. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Trochę jak w filmie Matrix – dostajemy wiedzę, ale dopiero po czasie i długim treningu zaczynamy kontrolować świat wokół siebie. Potrafimy zrobić rzeczy, które wcześniej wydawały się nieosiągalne, a obserwatorzy nie mogą wyjść z podziwu. Znajdujemy naśladowców. Wtedy dopiero przychodzi pełna satysfakcja. Rozpoczynając studia, zarządzałem jednostką IT w jednej z największych instytucji finansowych na świecie, ale nie znałem wielu aspektów działania firmy jako całości. Po MBA to się zmieniło i pozwoliło osiągnąć kolejny stopień w karierze. Zmieniłem pracodawcę i obecnie odpowiadam za wybrane obszary IT wspierające biznes ubezpieczeniowy w 12 krajach Europy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK