| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Tożsamość zespołowa, czyli jak efektywnie i mądrze zorganizować spotkanie integracyjne?

Tożsamość zespołowa, czyli jak efektywnie i mądrze zorganizować spotkanie integracyjne?

Ktokolwiek próbował rezerwować hotele dla dużych grup w czerwcu, wrześniu lub październiku wie, jakie to wyzwanie. Jest to bowiem najgorętszy czas w życiu zespołów – czas spotkań integracyjnych. Jest to też gorący czas w działach szkoleń. Co zrobić, żeby proponowane zajęcia realnie przyczyniły się do integracji i doskonalenia zespołów, a także, by były efektywne kosztowo?

Gry strategiczne

Innym pomysłem na efektywne spotkania zespołów są gry strategiczne oparte na modelu „Nauka przez doświadczenie”, z wykorzystaniem działania i emocji uczestników. Gry te wykorzystują model uczenia się D. Kolba i pozwalają uczestnikom na przejście całego cyklu nauki: działam, analizuję, szukam analogii do życia zawodowego i opracowuję plan, w jaki sposób zastosuję tę wiedzę w przyszłych działaniach.

Gry strategiczne w praktyce to intensywne, kilkugodzinne wydarzenia (gry prowadzone są w zespołach od 20- do 200-osobowych!). Składają się one z dwóch etapów. Pierwszy – doświadczenie, czyli sama rozgrywka: 2-godzinne wydarzenie w precyzyjnie określonej rzeczywistości, z niezbędnymi rekwizytami, a nawet specjalnie skomponowaną muzyką. Drugi etap to trwające do 2 godzin interaktywne omówienie. Podczas omówienia doświadczenia z gry przekładane są na sytuacje z biznesowej codzienności uczestników. Oni sami wyciągają wnioski dotyczące wykorzystania odkryć z gry w codziennym życiu. Gry mogą mieć różne fabuły – np. poszukiwanie kopalni złota, tworzenie zjednoczonej ligi narodów. Zespoły otrzymują nową tożsamość, poznają reguły gry, wybierają strategię działania i... na własnej skórze przekonują się o jej skuteczności. „Przeżyją” albo „nie przeżyją”, zbankrutują lub wykonają zadanie.

O wyborze konkretnej gry decydują cele do zrealizowania przez zespoły, może to być np. doskonalenie komunikacji wewnątrz i na zewnątrz firmy, praca nad maksymalizacją efektywności działań. Gry strategiczne sprawdzają się zwłaszcza w zespołach, które odbyły już wiele tradycyjnych szkoleń. Są one szczególnie skuteczne w grupach, którym trzeba uświadomić pewne luki, nieskuteczne wzorce działania i dopomóc w wypracowaniu efektywnych rozwiązań, stosując innowacyjne podejście.

Podczas rozgrywania gier strategicznych kluczowi są trenerzy i ich doświadczenie, zarówno biznesowe, jak i w prowadzeniu gier strategicznych. Nie jest łatwo uświadamiać czołowym menedżerom międzynarodowych korporacji obecnym na sali, że poziom komunikacji w zespole jest daleki od ideału, a pewne szkodliwe praktyki komunikacyjne jedynie utrudniają rozwiązywanie problemów. Dlatego też często gry prowadzone są przez osoby z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu, w randze członków zarządu. Trenerzy muszą być starannie przygotowani do prowadzenia omówienia i dobrania odpowiednich dla danego zespołu (nierzadko bolesnych) analogii. To od zaangażowania i charyzmy trenerów zależy powodzenie projektu!

Gry strategiczne w dużych zespołach są wyzwaniem organizacyjnym, ale stanowią również unikalną możliwość uświadomienia, nazwania i określenia pożądanego kierunku zmian w całych działach, a nawet firmach. I nikt nie powie: „Gdyby tylko nasi szefowie też mogli się tego dowiedzieć!”.

Szkolenia z wykorzystaniem profili indywidualnych

Jeśli w wyniku badania potrzeb okazuje się, że w mniejszych zespołach warto wzmocnić wzajemne zrozumienie i poszanowanie, przydałoby się lepsze budowanie relacji z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wówczas warto sięgnąć po szkolenia wykorzystujące narzędzia, takie jak np. Insights Discovery TM bądź Extended Disc. W obu metodologiach podstawą modelu jest teoria osobowości Carla Gustava Junga. Opracowane narzędzia służą do obserwacji i analizy zachowań (nie badają osobowości), nie mierzą inteligencji ani wiedzy, nie wartościują – żaden z opisywanych stylów nie jest lepszy ani gorszy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Zawadzka-Siesicka, MarokoArt.com

MarokoArt.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK