| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Tożsamość zespołowa, czyli jak efektywnie i mądrze zorganizować spotkanie integracyjne?

Tożsamość zespołowa, czyli jak efektywnie i mądrze zorganizować spotkanie integracyjne?

Ktokolwiek próbował rezerwować hotele dla dużych grup w czerwcu, wrześniu lub październiku wie, jakie to wyzwanie. Jest to bowiem najgorętszy czas w życiu zespołów – czas spotkań integracyjnych. Jest to też gorący czas w działach szkoleń. Co zrobić, żeby proponowane zajęcia realnie przyczyniły się do integracji i doskonalenia zespołów, a także, by były efektywne kosztowo?

Gry strategiczne

Innym pomysłem na efektywne spotkania zespołów są gry strategiczne oparte na modelu „Nauka przez doświadczenie”, z wykorzystaniem działania i emocji uczestników. Gry te wykorzystują model uczenia się D. Kolba i pozwalają uczestnikom na przejście całego cyklu nauki: działam, analizuję, szukam analogii do życia zawodowego i opracowuję plan, w jaki sposób zastosuję tę wiedzę w przyszłych działaniach.

Gry strategiczne w praktyce to intensywne, kilkugodzinne wydarzenia (gry prowadzone są w zespołach od 20- do 200-osobowych!). Składają się one z dwóch etapów. Pierwszy – doświadczenie, czyli sama rozgrywka: 2-godzinne wydarzenie w precyzyjnie określonej rzeczywistości, z niezbędnymi rekwizytami, a nawet specjalnie skomponowaną muzyką. Drugi etap to trwające do 2 godzin interaktywne omówienie. Podczas omówienia doświadczenia z gry przekładane są na sytuacje z biznesowej codzienności uczestników. Oni sami wyciągają wnioski dotyczące wykorzystania odkryć z gry w codziennym życiu. Gry mogą mieć różne fabuły – np. poszukiwanie kopalni złota, tworzenie zjednoczonej ligi narodów. Zespoły otrzymują nową tożsamość, poznają reguły gry, wybierają strategię działania i... na własnej skórze przekonują się o jej skuteczności. „Przeżyją” albo „nie przeżyją”, zbankrutują lub wykonają zadanie.

O wyborze konkretnej gry decydują cele do zrealizowania przez zespoły, może to być np. doskonalenie komunikacji wewnątrz i na zewnątrz firmy, praca nad maksymalizacją efektywności działań. Gry strategiczne sprawdzają się zwłaszcza w zespołach, które odbyły już wiele tradycyjnych szkoleń. Są one szczególnie skuteczne w grupach, którym trzeba uświadomić pewne luki, nieskuteczne wzorce działania i dopomóc w wypracowaniu efektywnych rozwiązań, stosując innowacyjne podejście.

Podczas rozgrywania gier strategicznych kluczowi są trenerzy i ich doświadczenie, zarówno biznesowe, jak i w prowadzeniu gier strategicznych. Nie jest łatwo uświadamiać czołowym menedżerom międzynarodowych korporacji obecnym na sali, że poziom komunikacji w zespole jest daleki od ideału, a pewne szkodliwe praktyki komunikacyjne jedynie utrudniają rozwiązywanie problemów. Dlatego też często gry prowadzone są przez osoby z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu, w randze członków zarządu. Trenerzy muszą być starannie przygotowani do prowadzenia omówienia i dobrania odpowiednich dla danego zespołu (nierzadko bolesnych) analogii. To od zaangażowania i charyzmy trenerów zależy powodzenie projektu!

Gry strategiczne w dużych zespołach są wyzwaniem organizacyjnym, ale stanowią również unikalną możliwość uświadomienia, nazwania i określenia pożądanego kierunku zmian w całych działach, a nawet firmach. I nikt nie powie: „Gdyby tylko nasi szefowie też mogli się tego dowiedzieć!”.

Szkolenia z wykorzystaniem profili indywidualnych

Jeśli w wyniku badania potrzeb okazuje się, że w mniejszych zespołach warto wzmocnić wzajemne zrozumienie i poszanowanie, przydałoby się lepsze budowanie relacji z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi, wówczas warto sięgnąć po szkolenia wykorzystujące narzędzia, takie jak np. Insights Discovery TM bądź Extended Disc. W obu metodologiach podstawą modelu jest teoria osobowości Carla Gustava Junga. Opracowane narzędzia służą do obserwacji i analizy zachowań (nie badają osobowości), nie mierzą inteligencji ani wiedzy, nie wartościują – żaden z opisywanych stylów nie jest lepszy ani gorszy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Oworuszko

Dyrektor Finansowy LeasePlan

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK