| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Zakup nowej drukarki lub laptopa jest stratą pieniędzy, jeśli pracownicy nie wiedzą, jak wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem, nawet jeżeli firma inwestuje w odpowiednie oprogramowanie, a nie szkoli swoich pracowników, to grozi jej poważne niebezpieczeństwo związanie z utratą cennych firmowych danych. Polityka bezpieczeństwa to nie tylko inwestycja w software, to także edukacja wszystkich osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie – począwszy od pracowników niższego szczebla, skończywszy na zarządzie firmy.

Kilka ważnych zasad

Podczas szkoleń nie należy zapominać o najważniejszych zasadach, które zapewniają bezpieczeństwo firmowym zasobom. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać oczywiste, ale wbrew pozorom nie każdy pracownik je zna. Obowiązek zapoznania się z poniższymi zasadami powinny mieć wszystkie zatrudnione osoby, nie tylko informatycy odpowiadający za bezpieczeństwo w firmie.

1. Nie należy powierzać zadań informatycznych pracownikom, którzy nie są specjalistami w tej dziedzinie. Osobę zatrudnioną na stanowisko np. księgowego lub sprzedawcy dodatkowe obowiązki odrywają od właściwej pracy. Dodatkowo brak odpowiedniej wiedzy z zakresu informatyki może stworzyć ryzyko dla firmy.

2. Nie należy stosować ręcznych procedur tworzenia kopii zapasowych. Powinny one być wykonywane automatycznie, w zgodzie z ustalonym harmonogramem.

3. Większość pracowników mobilnych czy handlowców używa smartfonów. Dzięki temu mogą oni korzystać z poczty i mieć dostęp do zasobów firmowych. W telefonie przechowywane są także informacje poufne – dane osobowe, finansowe – wszystko, co może mieć dla potencjalnego złodzieja dużą wartość.

Smartfony muszą być należycie zabezpieczone, podobnie jak komputery. Te, na których przechowuje się coraz więcej ważnych informacji, należy objąć polityką bezpieczeństwa danych firmy.

4. Nie należy wyrzucać starego sprzętu wraz z zapisanymi na nim danymi. Przestarzałe lub zużyte urządzenia trzeba oczywiście wymieniać na nowe, ale wcześniej trzeba dopilnować, aby dyski zostały wyczyszczone. Pozornie bezwartościowe stare komputery i drukarki mogą stać się kopalnią cennych danych dla złodziei tożsamości. Warto pamiętać również o ochronie środowiska – zużyty sprzęt należy oddać w punkcie recyklingu.

5. Firma powinna opracować reguły dotyczące ochrony danych klientów, odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych oraz używania urządzeń zewnętrznych, takich jak pamięci USB lub smartfony. Reguły powinny być zapisane w formie dokumentu.

6. Firma, która decyduje się na obecność na Fecebooku lub Twisterze, powinna opracować odpowiedni plan obecności w mediach społecznościowych. Nieprzemyślane korzystanie z portali tego typu może wpłynąć negatywnie na opinię klientów o firmie.

7. Nie należy zaniedbywać szkoleń – powinny zostać wyznaczone osoby odpowiedzialne za ich organizację, a udział w nich powinny brać wszystkie osoby zatrudnione w firmie. Szkolenie powinno dotyczyć zarówno bezpieczeństwa informatycznego, jak i fizycznego.

8. Warto propagować dobre nawyki związane z bezpieczeństwem danych. Nie należy zakładać, że dane firmowe są doskonale zabezpieczone – bardzo ważny jest też zdrowy rozsądek pracowników.

9. Używanie pirackiego oprogramowania jest niedopuszczalne. Pracownicy nie mogą sami instalować programów na swoich komputerach. Aby działać zgodnie z prawem, potrzebujemy legalnych licencji na oprogramowanie. Wymaga tego nie tylko uczciwość – jest to jedyny sposób, by mieć zapewnione wsparcie techniczne producenta.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK