| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Edukacja pracowników a bezpieczeństwo danych

Zakup nowej drukarki lub laptopa jest stratą pieniędzy, jeśli pracownicy nie wiedzą, jak wykorzystać wszystkie możliwości urządzenia. Podobnie jest z bezpieczeństwem, nawet jeżeli firma inwestuje w odpowiednie oprogramowanie, a nie szkoli swoich pracowników, to grozi jej poważne niebezpieczeństwo związanie z utratą cennych firmowych danych. Polityka bezpieczeństwa to nie tylko inwestycja w software, to także edukacja wszystkich osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie – począwszy od pracowników niższego szczebla, skończywszy na zarządzie firmy.

Bezpieczne dane w biurze i poza nim

Pracownicy coraz częściej pracują zdalnie. Uczestniczą w spotkaniach biznesowych, podróżach, wykonują swoje obowiązki w innych oddziałach firmy lub w domu. Zmiana modelu pracy była możliwa głównie dzięki pojawieniu się na rynku urządzeń mobilnych, które pozwalają nam na pracę z dowolnego miejsca. Dzięki notebookom, netbookom, smartfonom i tabletom można być cały czas w kontakcie ze współpracownikami i partnerami biznesowymi.

Korzystanie z takich rozwiązań to nie tylko korzyści, to także zagrożenia. Na przykład popularny system operacyjny Android firmy Google stosowany w wielu smartfonach jest podatny na ataki hakerów i wirusów. Android to obecnie druga pod względem popularności platforma mobilna na rynku, rozwijająca się w tempie 850 proc. rocznie.

Utrata danych niekoniecznie musi być bezpośrednio związana z działaniem cyberprzestępczym w internecie. Może być także konsekwencją zwykłej kradzieży laptopa lub telefonu poza siedzibą firmy. Przestępca, który wejdzie w posiadanie takiego urządzenia, może z łatwością zdobyć dostęp do danych na nim przechowywanych, jak również wykorzystać uprawnienia przydzielone użytkownikowi danego komputera lub dostać się do firmowej sieci.

Zatrudnieni powinni być świadomi tego, że złodziejowi niekiedy nie zależy jedynie na wartościowym urządzeniu – czasami chce wykorzystać dostęp do poufnych danych.

Rozwiązaniem chroniącym dane w takim wypadku jest szyfrowanie. Warto zaszyfrować dysk twardy bądź same pliki, które są zapisane na komputerze lub na innych nośnikach. Dobrym wyjściem jest zabezpieczenie dostępu do komputera z poziomu systemu BIOS.

Kolejne zagrożenie jest związane z podłączeniem urządzenia do sieci publicznej w dowolnym miejscu – w hotelu, kawiarni, restauracji czy w innej firmie. W tej sytuacji laptop lub smartfon zostaje połączony ze środowiskiem, które może zagrażać bezpieczeństwu firmowych danych.

Zabezpieczenie komputerów i smartfonów zapewnia instalacja dobrego oprogramowania antywirusowego, systemu wykrywającego ataki, firewalla czy zastosowanie szyfrowania. Równie ważne jest aktualizowanie oprogramowania zabezpieczającego oraz instalowanie łatek na system operacyjny i aplikacje wykorzystywane na urządzeniu przenośnym.

Jeśli urządzenie jest przez długi czas poza siecią firmową, a administrator nie jest w stanie dokonać odpowiednich aktualizacji zabezpieczeń, to użytkownik powinien zrobić to sam. Dlatego każda zatrudniona osoba powinna być odpowiednio wyszkolona w tym zakresie.

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego Społeczeństwo Informacyjne w Polsce 2006–2010, jedynie 10 proc. polskich firm prawidłowo chroni krytyczne dane własne oraz swoich klientów. Przyczyna tkwi nie tylko w niewystarczających nakładach finansowych. Specjaliści od dawna podkreślają, że to człowiek jest najsłabszym ogniwem wszelakich systemów bezpieczeństwa informatycznego. Wynika to głównie w niewiedzy – pracownicy nie są świadomi zagrożeń, jak też konsekwencji związanych z utratą cennych danych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK