| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Szkolenia i rozwój > Czuję, więc jestem. Budowanie pozaintelektualnego potencjału pracownika

Czuję, więc jestem. Budowanie pozaintelektualnego potencjału pracownika

Dużo się mówi obecnie o budowaniu intelektualnego potencjału pracownika. Uczymy się, jak sprzedawać, argumentować, negocjować, skuteczniej zarządzać, jak patrzeć i mówić do ludzi, aby nas słuchali. Nauka ta polega na poznawaniu stworzonych dotąd teorii, zdobywaniu informacji i wdrażaniu ich przez zmianę sposobu myślenia, a w konsekwencji zmianę konkretnych zachowań w pracy czy w życiu osobistym.

Kreatywność i wychodzenie poza schematy

Życie, szczególnie życie zawodowe, wymaga dużej elastyczności i radzenia sobie w sytuacji zmiany, umiejętności zachowania się w obliczu nieprzewidywalności zdarzeń. Decyzje w takich sytuacjach wymagają często od pracownika, a w szczególności menedżera, niestandardowego myślenia i nieschematycznych rozwiązań, a także wyjścia ze swojej strefy komfortu. To wyjście poza strefę wiąże się często z lękiem, dyskomfortem, czyli z nieprzyjemnymi emocjami. Właśnie w takich sytuacjach emocje te przysłaniają wiele rozwiązań i pomysłów. Świadomość takiej chwili, tego, co się z nami dzieje na poziomie doświadczenia, a nie myślenia, daje nam możliwość zobaczenia całej gamy rozwiązań w sytuacji, z którą mamy do czynienia. Bo będąc TU i TERAZ widzimy więcej, jesteśmy w stanie wyjść poza schemat, znaleźć niestandardowe rozwiązania.

Prawdziwa kreatywność nie polega na składaniu rzeczy, które już ktoś wymyślił, w nowy kształt czy wzór. Chodzi o stworzenie czegoś zupełnie nowego i innowacyjnego. Prawdopodobnie Albert Einstein nigdy nie odkryłby teorii względności, gdyby studiował fizykę i opierał się na już znanych teoriach. W rzeczywistości był samoukiem.

Będąc TU i TERAZ odkrywamy w sobie talenty, o które siebie nie podejrzewaliśmy. Zaczynamy np. malować, znajdować unikalne strategie rynkowe, pomysły na biznes, spędzanie wolnego czasu czy też zarządzać w bardziej kreatywny sposób.

Bierna obecność

Większość firm mierzy absencję chorobową swoich pracowników. Największe jednak straty dla pracodawcy wynikają nie z absencji, a z tzw. biernej obecności (presenteizm). To codzienne sytuacje, kiedy przychodzimy do pracy, ale nie jesteśmy w pełni efektywni, „obecni”, ale tak naprawdę „nieobecni”, bo np. odpływamy myślami w problemy emocjonalne i zdrowotne. Według danych bierna obecność może zmniejszać efektywność pracownika nawet do 60 proc. A główne jej przyczyny to problemy natury psychicznej (np. złe samopoczucie, depresja, wypalenie zawodowe), a na drugim miejscu – choroby gastryczne. Rozwijanie umiejętności świadomej obecności pracowników spowoduje, że pomimo różnych okoliczności życiowych będą w stanie bardziej skupić się na pracy.

Zdrowe relacje

Współpraca z ludźmi jest znacznie łatwiejsza, kiedy przyjmujemy ich takimi, jacy są. Niestety, najczęściej widzimy innych przez pryzmat swoich emocji, przekonań czy doświadczeń z przeszłości, a nie z perspektywy chwili. Nieświadome oczekiwania są źródłem konfliktów, frustracji i rozczarowań. Nie chodzi tu o sprecyzowane jasno obowiązki zawodowe, ale o nasze stereotypy, np. „Dobry pracownik powinien...”, „Prawdziwy szef powinien...”, „Koleżanka z pracy powinna...”, „Jak mogłeś się nie domyśleć, że jest mi to potrzebne na już...” Natomiast uświadomienie sobie swoich oczekiwań powoduje, że zaczniemy werbalizować jasno swoje potrzeby.

Świadomość tego, co się z nami dzieje, w momencie kiedy nasze oczekiwania nie są spełniane spowoduje, że nasze relacje staną się zdrowsze. Zaczniemy zauważać u innych cechy, talenty i możliwości, których się nie spodziewaliśmy. Zobaczymy ich takimi, jacy są i usłyszymy to, co mówią, zamiast myśleć o tym, co my sami chcemy usłyszeć.

Polecamy artykuły

Autor:

trener i prezes w Grupie Szkoleniowo-Doradczej PRODIALOG

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK